Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strážníci se s BESIPEM zaměřili na bezpečnost chodců. Rozdávali také reflexní prvky

Ostrava-město |

Městská policie Ostrava a BESIP vyrazili společně do ulic s preventivně informační akcí. S příchodem zimy a snížené viditelnosti se v Porubě zaměřili na osvětu chodců, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu.

S příchodem zimního období se dříve stmívá, častěji sněží, komunikace bývají namrzlé, proto strážníci městské policie s koordinátory BESIPU připravili akci CHODEC. Na Hlavní třídě oslovovali kolemjdoucí a upozorňovali je na to, jak důležité je být v tomto období dobře vidět.

Helena Badurová, mluvčí MPO: ,,Základem je samozřejmě dodržovat obecná pravidla silničního provozu. To znamená především dobře se rozhlédnout a mít na paměti, že i to vozidlo má delší brzdnou dráhu. Ráda bych ještě upozornila chodce také na možné riziko, kdy vstupují na chodník, kde je umístěna páska zakazující vstup, často je tam riziko padajících rampouchů nebo sněhu ze střechy.”

Strážníci společně s koordinátory BESIPU lidem rozdávali v rámci kampaně také reflexní prvky. Celkem oslovili téměř 350 chodců.

Martina Haroková, strážník městské policie Ostrava: ,,Máme pro ně reflexní pásky, nálepky pro děti, reflexní odznaky a tkaničky do bot. Tato akce se zaměřuje opravdu hlavně na děti a vždy je zkoušíme takovou otázkou, kde musí chodit, jak se mají rozhlédnout a proč musí být reflexní prvek?”
chodci: ,,Já se rozhlédnu doprava, doleva a když nic nepojede, tak můžu jít. Dostal jsem samolepku, ještě jsem dostal odznak.”
,,Je to dobrá věc a hlavně připomínat dětem, ať se otáčí nalevo, napravo, všude. Když mám reflexní prvek, tak se snažím, aby byl viditelný nebo když mám kočárek, tak mám ty reflexní proužky.”
,,Já jsem dostala reflexní prvek. Budu ho určitě používat, dám si ho na aktovku.”
Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: ,,Sice v obci chodec nemá povinnost užít reflexní oděvní doplněk, aby byl lépe vidět, mimo obec takovou povinnost má, ale i užívání těch oděvních doplňků právě v obci, zvyšuje jejich bezpečí.

Úplně ideální je vybírat oblečení a obuv se zakomponovanými reflexními prvky. Po osmidílném cyklu akce CHODEC se na jaře prevence zaměří především na cyklisty.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: ,,Pokud se teda jedná o to, že si umístíme nějaký reflexní doplněk, tak je dobré ho umístit na pohyblivou část těla, zejména ruka nebo noha. Když se pohybujeme mimo obec, tak tam je vhodnější právě umístit jej na nohu a ještě navíc je potřeba přemýšlet tak, aby ten pásek byl co nejblíže k tomu řidiči. Během celého roku BESIP pořádá preventivní kampaně zaměřené na širokou veřejnost. Opravdu v tom provozu jsme všichni zajedno a podle toho bychom se měli chovat. Za celý rok je zhruba 80 dopravních nehod s fatálními následky na chodcích a z toho velká část se stává právě na přechodech pro chodce.”

V preventivně informačních akcích budou strážníci městské policie pokračovat i v dalších dnech, a to nejen na území Poruby, ale také v jiných částech města.

Nahlásit chybu


K tématu

Strážníci se s BESIPEM zaměřili na bezpečnost chodců. Rozdávali také reflexní prvky

2. prosince 2025 14:20 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie Ostrava a BESIP vyrazili společně do ulic s preventivně informační akcí. S příchodem zimy a snížené viditelnosti se v Porubě zaměřili na osvětu chodců, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu.

MPO v předvánočním čase posílila hlídky

11. prosince 2025 17:02 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie Ostrava v předvánočním čase posiluje hlídky a informuje občany o možných rizicích. V Porubě dohlíží na místa s vyšší koncentrací lidí.

Strážníci posilují kontroly v zahrádkářských koloniích. A zaměřují se také na hřbitovy

27. listopadu 2025 17:50 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie před zimou posiluje kontroly v zahradkářských a chatařských oblastech. Majitelům doporučuje, jak své objekty zabezpečit. Preventivní kontroly jsou efektivnější i díky zapojení jízdní policie a psovodů.


Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

Včera 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

Včera 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

Policejní “Majáček” varoval nejzranitelnější děti

Včera 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy, tedy ti, kteří vzhledem ke svým handicapům patří mezi nejzranitelnější.

Český modul pro hašení lesních požárů dokončil evropskou certifikaci

Včera 11:45 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.

Mobilní radnice nabídla prostor pro dotazy i připomínky

Včera 9:51 | Havířov | Bára Kelnerová

Parkování ve městě, stav chodníků nebo možnosti ochlazení náměstí během horkých letních dnů. Taková témata zaznívala během dalšího setkání vedení Havířova s občany v rámci projektu Mobilní radnice.

Městská policie zavádí v Karviné několik novinek

4. června 2026 10:29 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

MS kraj prezentoval své kulturní organizace v Chotěbuzi

4. června 2026 10:05 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

MS kraj pozval veřejnost do Archeoparku Chotěbuz na akci Tajemství hradiště. Na jednom místě se tam představily jeho kulturní příspěvkové organizace, které návštěvníkům nabídly ochutnávku své činnosti prostřednictvím her, soutěží a interaktivních aktivit.

Kvůli hádce se ženou poškodil platební terminál v tramvaji. Devatenáctiletý mladík prý chytl nervy

4. června 2026 11:17 | Ostrava-město | Anna Břenková

"Já jsem chytl nervy, bo jsem se pohádal s mojí ženou". Devatenáctiletý mladík si vybil zlost na platebním terminálu v tramvaji. Strážníci ho dopadli během chvíle. Jeho nervy způsobily škodu za 5 tisíc korun.

V Jablunkově už lidem slouží nový chodník s cyklostezkou

4. června 2026 9:00 | Jablunkov | Libor Běčák

Původní chodník s děravým povrchem kolem Základní školy v Jablunkově nahradil nový chodník s cyklostezkou. Nový povrch si pochvalují cyklisté i bruslaři.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Darovali to nejcennější. Mobilní odběr krve v Ostravě podpořila nová kampaň

Včera 10:47 | Ostrava-město | Anna Břenková

V prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava se uskutečnil mobilní odběr krve. Cílem bylo usnadnit lidem darování a získat nové dobrovolníky. Do odběrů se zapojili zkušení dárci i úplní nováčci.

Porubský Den zdraví nabídl prevenci i péči. Nenechaly si jej ujít stovky lidí

4. června 2026 16:26 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem porubského Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí. Akce nabídla konzultace s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu ukázek.

ZŠ Jana Šoupala oživila přírodopis chovem hmyzu. Pro další rok chystá chov afrických šneků

4. června 2026 16:18 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubská základní škola Jana Šoupala se snaží teoretickou výuku propojovat s praxí. Do hodin přírodopisu proto zapojila chov hmyzu. Žáci tak mohli jeho vývoj pozorovat zblízka.

Prvňáčci z Ostravy-Mariánských Hor byli pasováni na čtenáře. Knihovnou J. Trnky prošlo na 140 školáků

4. června 2026 16:08 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Pobočka Jiřího Trnky Knihovny města Ostravy v Mariánských Horách opět uspořádala slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Tradiční akce má dětem ukázat, že knihy nejsou jen školní povinností, ale také zdrojem zábavy a fantazie.

Astra přivítala 17. ročník Junior-senior-hendikepiády. Týmy se utkaly v deseti disciplínách

4. června 2026 15:55 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V Porubě se uskutečnil další ročník oblíbené Junior-senior-hendikepiády. Akce, jak už název napovídá, propojuje děti, seniory a hendikepované, kteří společně soutěží v netradičních disciplínách.

Porubský Den zdraví přivítal stovky návštěvníků. Nabídl prevenci i péči

4. června 2026 14:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem tradičního Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě. Akce nabídla návštěvníkům možnost konzultací s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu praktických ukázek.

Strážníci se s BESIPEM zaměřili na bezpečnost chodců. Rozdávali také reflexní prvky
Vydáno 4. prosince 2025 17:08, Ostrava-město, Jana Lipowská
Městská policie Ostrava a BESIP vyrazili společně do ulic s preventivně informační akcí. S příchodem zimy a snížené viditelnosti se v Porubě zaměřili na osvětu chodců, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu.

S příchodem zimního období se dříve stmívá, častěji sněží, komunikace bývají namrzlé, proto strážníci městské policie s koordinátory BESIPU připravili akci CHODEC. Na Hlavní třídě oslovovali kolemjdoucí a upozorňovali je na to, jak důležité je být v tomto období dobře vidět.

Helena Badurová, mluvčí MPO: ,,Základem je samozřejmě dodržovat obecná pravidla silničního provozu. To znamená především dobře se rozhlédnout a mít na paměti, že i to vozidlo má delší brzdnou dráhu. Ráda bych ještě upozornila chodce také na možné riziko, kdy vstupují na chodník, kde je umístěna páska zakazující vstup, často je tam riziko padajících rampouchů nebo sněhu ze střechy.”

Strážníci společně s koordinátory BESIPU lidem rozdávali v rámci kampaně také reflexní prvky. Celkem oslovili téměř 350 chodců.

Martina Haroková, strážník městské policie Ostrava: ,,Máme pro ně reflexní pásky, nálepky pro děti, reflexní odznaky a tkaničky do bot. Tato akce se zaměřuje opravdu hlavně na děti a vždy je zkoušíme takovou otázkou, kde musí chodit, jak se mají rozhlédnout a proč musí být reflexní prvek?”
chodci: ,,Já se rozhlédnu doprava, doleva a když nic nepojede, tak můžu jít. Dostal jsem samolepku, ještě jsem dostal odznak.”
,,Je to dobrá věc a hlavně připomínat dětem, ať se otáčí nalevo, napravo, všude. Když mám reflexní prvek, tak se snažím, aby byl viditelný nebo když mám kočárek, tak mám ty reflexní proužky.”
,,Já jsem dostala reflexní prvek. Budu ho určitě používat, dám si ho na aktovku.”
Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: ,,Sice v obci chodec nemá povinnost užít reflexní oděvní doplněk, aby byl lépe vidět, mimo obec takovou povinnost má, ale i užívání těch oděvních doplňků právě v obci, zvyšuje jejich bezpečí.

Úplně ideální je vybírat oblečení a obuv se zakomponovanými reflexními prvky. Po osmidílném cyklu akce CHODEC se na jaře prevence zaměří především na cyklisty.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: ,,Pokud se teda jedná o to, že si umístíme nějaký reflexní doplněk, tak je dobré ho umístit na pohyblivou část těla, zejména ruka nebo noha. Když se pohybujeme mimo obec, tak tam je vhodnější právě umístit jej na nohu a ještě navíc je potřeba přemýšlet tak, aby ten pásek byl co nejblíže k tomu řidiči. Během celého roku BESIP pořádá preventivní kampaně zaměřené na širokou veřejnost. Opravdu v tom provozu jsme všichni zajedno a podle toho bychom se měli chovat. Za celý rok je zhruba 80 dopravních nehod s fatálními následky na chodcích a z toho velká část se stává právě na přechodech pro chodce.”

V preventivně informačních akcích budou strážníci městské policie pokračovat i v dalších dnech, a to nejen na území Poruby, ale také v jiných částech města.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000051997/straznici-se-s-besipem-zamerili-na-bezpecnost-chodcu-rozdavali-take-reflexni-prvky