Dva profesionální horolezci vysvětlují dětem, jak po této stěně šplhat. Jedním ze dvou instruktorů, kteří se zúčastnili slavnostního otevření stěny, je 22letý Marek.
Marek Sonnenchein, horolezec: "Ty děti získají takovou jistotu. Když tam lezou, tak musí věřit tomu dalšímu člověku. A také se musí naučit samy věřit. Mimo to si i odzkouší, zda se udrží, nebo neudrží. Ono se to nezdá, ale jak jsou ty děti malé, tak to vnímají jako obrovskou stěnu. Navíc tam získají koordinaci a i ten dobrý pocit. Když člověk vyleze na tu stěnu poprvé, tak se mu klepou ruce, neví, co s tím."
Horolezci dětem vysvětlili základy lezení a bezpečnost. Žáčci zjistili, jak se mají jistit, jak se používají karabiny, nebo to jak funguje sedák.
Anketa, děti: "Zkoušela jsem se dostat nahoru." "Musíte být opatrná. Musíte se přivázat lanem a nasadit si helmu."
Profíci provázeli děti pouze jeden den. Poté se o děti začal starat takříkajíc rodičovský dozor. Jinými slovy, školáky vždy bude hlídat některý z rodičů, který chce školce a dětem pomoct.
Markéta Jarešová, maminka: "Já tady budu vždy ve středu hlídat děti, které polezou na stěnu. Budu učit rodiče, jak mají děti jistit, a děti jak mají lézt."
Celý nápad, pořídit dětem horolezeckou stěnu, přišel od vedení školky.
Dana Schönové, ředitelka MŠ ČS. exilu v Ostravě: "Dostáváme spoustu nápadů a tohle nám přišlo hrozně fajn, protože děti rády lezou a nejradši tam, kam nesmí. A horolezecká stěna, když se nastaví pravidla, tak rozvíjí možnost lezení a navíc je motivuje, aby pravidla dodržovaly. Tady na strop má ještě přijít tunel. Děti vylezou a tunelem slezou dolů. Ale je to dalších třicet tisíc, které budeme žádat."
Jan Dekický (ODS), místostarosta Poruby: "Já nesmírně oceňuji to, že se paní ředitelce podařilo zrealizovat tento projekt horolezecké stěny. Je to další z projektů, které tato školka má. Zaměřuje se na aktivitu těch dětí a hlavně na to zpříjemnění toho odchodu, případně příchodu do mateřské školky."
Na realizaci stěny se vedení školky podařily získat finance od sponzorů.