Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Centrum denních služeb v DPS Astra v Ostravě-Porubě prošlo kompletní rekonstrukcí. Funguje pro aktivní seniory

Ostrava-Poruba |

Centrum denních služeb v Domě s pečovatelskou službou Astra prošlo kompletní rekonstrukcí. Změnilo se diky ní jak dispoziční řešení, tak i vybavení veškerých prostor, které jsou teď mnohem útulnější.

Za plného provozu probíhala rekonstrukce Centra denních služeb v Domě s pečovatelskou službou Astra, které je určeno pro aktivní seniory ve věku 65 let a více. Začala loni v červenci a skončila v těchto dnech.

Simona Malinová, vedoucí Centra denních služeb: “Vznikla nám tady nová dílna pro naše uživatele. Tady se nacházíme v denní místnosti, kde se zároveň podávají i obědy. Tady probíhají každý den aktivizační činnosti se seniory, které je podporují v jejich psychických a fyzických schopnostech a pokud možno dále rozvíjejí a především je naše služba určena seniorům, kteří rádi rádi tráví svůj čas aktivně a ve společnosti vrstevníků a nechtějí být izolovaní.”

Lucia Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já musím říct, že ty prostory neuvěřitelně prokoukly. Je velký zájem o tyto služby, což je fajn, protože přece jenom Poruba co všechno pro ty seniory poskytuje v obrovském množství různých služeb, je to pestrá paleta a myslím si, že tady to centrum denních služeb je jedno z důležitých součástí celé té palety.”

Momentálně má Centrum denních služeb 16 klientů a protože jeho kapacita je 10 lidí, tak se v něm pravidelně střídají.

Marcela Žáková, aktivizační pracovnice: “Ráno si uvaříme kafe, přečteme noviny, vyluštíme křížovku, přečteme si horoskop. máme i takové lehké cvičení půlhodinové, potom se věnujeme těm aktivizačním úkonům jako je procvičování paměti, procvičování jemné motoriky, samozřejmě i nějaké společenské hry. Kolem 12. hodiny je oběd a v jednu hodinu je odvážíme zpátky domů."

Anketa: klienti Centra denních služeb: “Mě tu baví všechno, ale díky paní Marcelce a paní Jarušce. Jsou strašně hodné. Vždycky čekám na pondělí.”

“Jaruška s námi dělá hlavně paměťové hádanky, ty já miluju. Nebo někdy hrajeme Člověče nezlob se, někdy karty a ony dělají děvčata nadstandard. Aby nám to zpestřily, tak v létě, jak je hezky, chodíme grilovat na zahradu, chodíme na procházky, do cukrárny. Čili tu je strašně pestrý život.”

Martina Dušková, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Právě se nacházíme v centru denních služeb, což je jedna ze sociálních služeb, kterou poskytuje naše porubská příspěvková organizace. Ty další sociální služby jsou azylové domy pro rodiny s dětmi nebo pro samostatně pro muže a ženy a tou čtvrtou sociální službou, kterou centrum poskytuje, tak je pečovatelská služba.”

Rekonstrukce Centra denních byla financována z investiční dotace rozpočtu MS kraje.

Nahlásit chybu


K tématu

Řidiči i autobusy 14 dní neprojedou přes kruhový objezd u Duhy v Ostravě-Porubě

14. května 2023 19:07 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Od pondělí 15. května až do 29. května by se měli řidiči připravit na omezení provozu v okolí ulic 17. listopadu a Bedřicha Nikodéma v Ostravě-Porubě. V místech, kde se nachází kruhový objezd propojující obě ulice u prodejny Albert, bude společnost Ostravské komunikace opravovat povrch vozovky.

Přípravné třídy se na porubských základních školách osvědčily. Brzy přibude další

2. května 2023 11:00 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

V Ostravě-Porubě v současné době fungují dvě přípravné třídy pro děti předškolního věku. A to na základních školách Jana Šoupala a Dětská. Už brzy k nim přibude další. Přípravné třídy využívají zejména rodiče, jejichž dítě má odklad povinné školní docházky.

V Porubě se bude lépe dýchat. Prachožrout Jeff má silnějšího bratříčka

17. dubna 2023 7:40 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Technické služby porubské radnice mají dalšího pomocníka. Nový čistící stroj, který si pořídily s využitím dotace ostravského magistrátu. Jde už o druhý stroj tohoto typu. který toho ale umí daleko více.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

Centrum denních služeb v DPS Astra v Ostravě-Porubě prošlo kompletní rekonstrukcí. Funguje pro aktivní seniory
Vydáno 13. dubna 2023 12:05, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Centrum denních služeb v Domě s pečovatelskou službou Astra prošlo kompletní rekonstrukcí. Změnilo se diky ní jak dispoziční řešení, tak i vybavení veškerých prostor, které jsou teď mnohem útulnější.

Za plného provozu probíhala rekonstrukce Centra denních služeb v Domě s pečovatelskou službou Astra, které je určeno pro aktivní seniory ve věku 65 let a více. Začala loni v červenci a skončila v těchto dnech.

Simona Malinová, vedoucí Centra denních služeb: “Vznikla nám tady nová dílna pro naše uživatele. Tady se nacházíme v denní místnosti, kde se zároveň podávají i obědy. Tady probíhají každý den aktivizační činnosti se seniory, které je podporují v jejich psychických a fyzických schopnostech a pokud možno dále rozvíjejí a především je naše služba určena seniorům, kteří rádi rádi tráví svůj čas aktivně a ve společnosti vrstevníků a nechtějí být izolovaní.”

Lucia Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já musím říct, že ty prostory neuvěřitelně prokoukly. Je velký zájem o tyto služby, což je fajn, protože přece jenom Poruba co všechno pro ty seniory poskytuje v obrovském množství různých služeb, je to pestrá paleta a myslím si, že tady to centrum denních služeb je jedno z důležitých součástí celé té palety.”

Momentálně má Centrum denních služeb 16 klientů a protože jeho kapacita je 10 lidí, tak se v něm pravidelně střídají.

Marcela Žáková, aktivizační pracovnice: “Ráno si uvaříme kafe, přečteme noviny, vyluštíme křížovku, přečteme si horoskop. máme i takové lehké cvičení půlhodinové, potom se věnujeme těm aktivizačním úkonům jako je procvičování paměti, procvičování jemné motoriky, samozřejmě i nějaké společenské hry. Kolem 12. hodiny je oběd a v jednu hodinu je odvážíme zpátky domů."

Anketa: klienti Centra denních služeb: “Mě tu baví všechno, ale díky paní Marcelce a paní Jarušce. Jsou strašně hodné. Vždycky čekám na pondělí.”

“Jaruška s námi dělá hlavně paměťové hádanky, ty já miluju. Nebo někdy hrajeme Člověče nezlob se, někdy karty a ony dělají děvčata nadstandard. Aby nám to zpestřily, tak v létě, jak je hezky, chodíme grilovat na zahradu, chodíme na procházky, do cukrárny. Čili tu je strašně pestrý život.”

Martina Dušková, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Právě se nacházíme v centru denních služeb, což je jedna ze sociálních služeb, kterou poskytuje naše porubská příspěvková organizace. Ty další sociální služby jsou azylové domy pro rodiny s dětmi nebo pro samostatně pro muže a ženy a tou čtvrtou sociální službou, kterou centrum poskytuje, tak je pečovatelská služba.”

Rekonstrukce Centra denních byla financována z investiční dotace rozpočtu MS kraje.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000036670/centrum-dennich-sluzeb-v-dps-astra-v-ostraveporube-proslo-kompletni-rekonstrukci-funguje-pro-aktivni-seniory