Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poruba bude mít další vodní prvek. Kašnu, která oživí revitalizovaný park u DK Poklad

Ostrava-Poruba |

Do Poruby se postupně vrací vodní prvky. V pořadí už třetí se aktuálně instaluje v parku u kulturního domu Poklad. Jde o kašnu Vladislava Gajdy, která kdysi zdobila Masarykovo náměstí.

V loňském roce prošel proměnou první ze dvou parků u kulturního domu Poklad. V jeho centrální části už chybí jen kašna, která se aktuálně instaluje. Vodních prvků tak v Porubě přibývá.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “První kašna, vodní prvek se objevil v Domě s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Je veřejně přístupný. Druhý projekt, který jsme otevřeli, tak byl vodotrysk na náměstí Družby. Třetí vodní prvek, který právě dokončujeme, tak je v parku u Pokladu. Je to kašna od Vladislava Gajdy, která kdysi fungovala na Masarykově náměstí. Další projekty, ve kterých máme naplánovány vodní prvky, je například v projektu na revitalizaci Floridy a na revitalizaci Duhy.”
Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kašna, která bude umístěna v tomto parku, je vlastně takovým nízkým diskem o průměru zhruba 7 a půl metru a výšce zhruba jednoho metru, který tvoří leštěné žulové desky. Ty jsou zakončeny bronzovou růžicí s vodními tryskami, které umožňují vytvářet dva různé obrazce.”

Žulové částí kašny jsou původní a v minulosti prošly odbornou repasí. Betonová podpěrná část a samotná technologie a strojovna jsou samozřejmě nové.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Práce na instalaci kašny jsou velmi náročné. Jak dlouho potrvají? Předpokládám, že ještě zhruba dva až tři týdny a zprovoznění kašny tedy předpokládáme v průběhu měsíce června.”
pan Roman, realizační firma: “Nejtěžší práce asi budou opravdu ty poslední dvě řady, protože ty kameny jsou nejtěžší. Asi na ně bude potřeba jeřábek. Kolik váží jeden kámen? Tady tento malý asi 130 kilo a ty ostatní zhruba okolo 200.”
Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kašna bude umístěná uprostřed pomyslného centrálního prostoru v tomto parku, který je kruhového tvaru. Je doplněn lavičkami a dotváří ho také záhony z trvalek a travin. Kromě kašny bude do tohoto prvku nainstalováno také pítko.”

Půjde už o třetí pítko v Porubě. Jedno funguje v prostoru u Floridy, druhé v novém parku na náměstí Družby.

anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mi se to líbí hodně, protože jsem znal jak ten park vypadal předtím a rád tady chodím. Je to tady krásné. Trávíte tady spoustu času? Bydlím tady kousek a často tady chodím. A rád.”
“Super, úplně nádhera. Proti tomu, co tady bylo, že tady bývali i bezdomovci, tak to je fajn.”

Poruba má připravený projekt i pro proměnu druhého parku u DK Poklad. S jeho revitalizací se ale začne až poté, co bude dokončen druhý parkovací dům za tímto kulturním stánkem.

Nahlásit chybu


K tématu

Kašna na Masarykově náměstí v Karviné se rekonstruuje po jejím poškození

10. května 2025 16:20 | Karviná | Gabriela Stašová

Kašna na Masarykově náměstí se dočkala její celkové revitalizace a v těchto dnech probíhá její kompletní obnova. Děje se tak z důvodu jejího opotřebování různými vlivy.

Karviná oslavovala 100 let mostu Sokolovských hrdinů a 125 let kašny na náměstí

2. září 2025 14:21 | Karviná | Gabriela Stašová

Uskutečnily se oslavy 125 let kašny na Masarykově náměstí a 100 let mostu Sokolovských hrdinů. Zábavný program proběhl na Masarykově náměstí.

Již v pátek se uskuteční velké oslavy k výročí památek a dominant Karviné

26. srpna 2025 14:04 | Karviná | Gabriela Stašová

V pátek 29. srpna od 17 hodin vyvrcholí letošní výročí karvinských památek - kašny na Masarykově náměstí a mostu Sokolovských hrdinů - velkolepou oslavou.


Frýdek-Místek vystavil návrhy na rekonstrukci Českého domu

Včera 17:11 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek představuje veřejnosti návrhy na rekonstrukci Českého domu. Lidé si mohou v kině Vlast prohlédnout nejen vítězný návrh architektonicko-urbanistické soutěže v podání architekta Filipa Vítka a kolektivu z Brna.

MS kraj daroval dobrovolným hasičům z Frýdku-Místku vybavení

Včera 17:26 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Město Frýdek-Místek obdrželo darem od MS kraje vybavení pro své dobrovolné hasiče. Jde o vybavení jednotky při zásahu u lesních požárů.

SDH Heřmanice už slouží v opravené zbrojnici. Rekonstrukce vyšla na 50 milionů korun

Včera 11:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Je hotovo. V Heřmanicích byla dokončena velká rekonstrukce a přístavba hasičské zbrojnice. Znamená to nejen větší komfort pro místní dobrovolný sbor, ale i dostatek místa pro vozidla a techniku.

Ostrava podporuje opravy památek a významných staveb. Vlastníci se na financování musejí podílet

Včera 10:57 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava už více než patnáct let systematicky pečuje o své architektonické dědictví. Díky městskému dotačnímu programu pomáhá vlastníkům památek i významných staveb s jejich obnovou a zachováním pro další generace.

Tvořivé dílny novojičínské školy zaujaly i budoucí pomocné kuchaře

Včera 11:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Co může nabídnout dětem s lehčím a středním mentálním postižením Odborné učiliště a praktická škola v Novém Jičíně ukázaly Tvořivé dílny. Zájemci mohli vyzkoušet práce v kuchyni, se strojírenským nářadím nebo v zahradnictví.

Na Svinovských mostech v Ostravě se srazily dvě tramvaje, řidičku vyprošťovali

Včera 6:54 | Ostrava-Svinov | Jiří Cileček

V pondělí před půl pátou ráno se v Ostravě na zastávce Svinov,mosty srazily dvě tramvaje. Jeden vůz naboural zezadu do druhého. Dva lidé utrpěli zranění. Řidičku museli vyprostit hasiči.

Na hokeji ve Vítkovicích oživovali fanouška, který zkolaboval

Včera 14:32, vydáno 18. ledna 2026 21:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na hokejovém utkání mezi Vítkovicemi a Brnem zkolaboval v hledišti jeden z fanoušků. Na pomoc přispěchala lékařka z publika, záchranář i zdravotníci v hale. Zápas byl přerušen a diváka museli oživovat. Resuscitace byla úspěšná a byl převezen do nemocnice. Domácí hokejisté nakonec utkání prohráli v prodloužení.

Ledovka a několik nehod uzavřely část silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou

18. ledna 2026 9:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Auto na střeše, další mimo silnici, několik zraněných. Na místě hasiči, záchranáři i policisté. Hlavní tah mezi Ostravou a Opavou pokryla silná ledovka a havarovalo tam několik aut. Policisté museli část silnice I/11 uzavřít.

Dobráci z Horní Suché se sešli na volební valné hromadě, zvolili starostku, rozloučili se s velitelem

18. ledna 2026 10:30 | Horní Suchá | Michal Slonina

Sbor dobrovolných hasičů v Horní Suché si na lednové valné hromadě zvolil představitele do svého čela. Volba se konala výjimečně až po šesti letech, do období totiž zasáhla pandemie.

Občané Frýdlantu se bavili na reprezentačním plese, po dvanácté zahájil ve městě sezónu

18. ledna 2026 13:30 | Frýdlant nad Ostravicí | Michal Slonina

Hudba, tanec a elegance ovládly v sobotu 17. ledna Frýdlantské kulturní centrum. Večer tu patřil reprezentačnímu plesu.

Ostrava připravila výstavu návrhů na Nové Bazaly. K vidění jsou na radnici centrálního obvodu

16. ledna 2026 12:23 | Ostrava-Centrum | Tomáš Kořistka

Jak už jistě víte, Ostrava se chystá vrátit slavný fotbalový klub Baník Ostrava zpět na legendární Bazaly a stadion bude vybudován podle návrhu renomovaného španělského ateliéru L35 Arquiectos. Ten zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži a zájemci si od středy mohu prohlédnout také další návrhy z finálového výběru.

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka postupně mění podobu výuky. Přechází na moderní metody

16. ledna 2026 10:22 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Základní škola Generála Janka v Ostravě–Mariánských Horách prochází postupnou modernizací. Městský obvod zde investuje do rekonstrukcí učeben s cílem přizpůsobit výuku požadavkům 21. století.

MPO po třech letech dokončila projekt Asistentů prevence kriminality. Přispěli ke zvýšení bezpečnosti

16. ledna 2026 10:18 | Ostrava-město | Anna Břenková

Městská policie Ostrava má za sebou úspěšný tříletý projekt Asistentů prevence kriminality. Ti působili ve vyloučených lokalitách a zvyšovali bezpečnost ve městě. Zároveň projekt podpořil zaměstnání osob obtížně uplatnitelných na trhu práce. Celkem 26 asistentů bylo důležitou spojkou mezi občany, strážníky a sociálními službami. Ostrava si asistenty prevence ponechá i po skončení dotací.

4 Tenoři vyprodali Novoroční koncert rekordním tempem. Poruba jej pořádá už od r. 2017

15. ledna 2026 17:50 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubský Novoroční koncert v pustkoveckém kostele svatých Cyrila a Metoděje opět potvrdil pověst jedné z nejoblíbenějších kulturních akcí roku. Hvězdami letošního, už 9. ročníku, byli 4 Tenoři.

Děti z MŠ vyrazily díky porubské radnici opět na led. Kurzy bruslení probíhají do dubna

15. ledna 2026 17:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba podporuje sportovní aktivity dětí už od těch nejmenších v mateřských školách. Pro rok 2025 pro ně měla vyčleněno 1,2 milionu korun. Ve spolupráci s hokejovým klubem RT TORAX PORUBA proto opět připravila také kurzy bruslení.

Čestné uznání v anketě Senior roku získal občan Poruby

15. ledna 2026 15:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava ocenila seniory, kteří i ve vyšším věku zůstávají aktivní a inspirují své okolí. Město udělilo také dvě čestná uznání. Jedno z nich zamířilo do Poruby. Oceněn byl Konstantin Papasavoglu - dlouholetý předseda Řecké obce v Ostravě.

Poruba bude mít další vodní prvek. Kašnu, která oživí revitalizovaný park u DK Poklad
Vydáno 8. června 2023 15:56, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Do Poruby se postupně vrací vodní prvky. V pořadí už třetí se aktuálně instaluje v parku u kulturního domu Poklad. Jde o kašnu Vladislava Gajdy, která kdysi zdobila Masarykovo náměstí.

V loňském roce prošel proměnou první ze dvou parků u kulturního domu Poklad. V jeho centrální části už chybí jen kašna, která se aktuálně instaluje. Vodních prvků tak v Porubě přibývá.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “První kašna, vodní prvek se objevil v Domě s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Je veřejně přístupný. Druhý projekt, který jsme otevřeli, tak byl vodotrysk na náměstí Družby. Třetí vodní prvek, který právě dokončujeme, tak je v parku u Pokladu. Je to kašna od Vladislava Gajdy, která kdysi fungovala na Masarykově náměstí. Další projekty, ve kterých máme naplánovány vodní prvky, je například v projektu na revitalizaci Floridy a na revitalizaci Duhy.”
Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kašna, která bude umístěna v tomto parku, je vlastně takovým nízkým diskem o průměru zhruba 7 a půl metru a výšce zhruba jednoho metru, který tvoří leštěné žulové desky. Ty jsou zakončeny bronzovou růžicí s vodními tryskami, které umožňují vytvářet dva různé obrazce.”

Žulové částí kašny jsou původní a v minulosti prošly odbornou repasí. Betonová podpěrná část a samotná technologie a strojovna jsou samozřejmě nové.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Práce na instalaci kašny jsou velmi náročné. Jak dlouho potrvají? Předpokládám, že ještě zhruba dva až tři týdny a zprovoznění kašny tedy předpokládáme v průběhu měsíce června.”
pan Roman, realizační firma: “Nejtěžší práce asi budou opravdu ty poslední dvě řady, protože ty kameny jsou nejtěžší. Asi na ně bude potřeba jeřábek. Kolik váží jeden kámen? Tady tento malý asi 130 kilo a ty ostatní zhruba okolo 200.”
Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kašna bude umístěná uprostřed pomyslného centrálního prostoru v tomto parku, který je kruhového tvaru. Je doplněn lavičkami a dotváří ho také záhony z trvalek a travin. Kromě kašny bude do tohoto prvku nainstalováno také pítko.”

Půjde už o třetí pítko v Porubě. Jedno funguje v prostoru u Floridy, druhé v novém parku na náměstí Družby.

anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Mi se to líbí hodně, protože jsem znal jak ten park vypadal předtím a rád tady chodím. Je to tady krásné. Trávíte tady spoustu času? Bydlím tady kousek a často tady chodím. A rád.”
“Super, úplně nádhera. Proti tomu, co tady bylo, že tady bývali i bezdomovci, tak to je fajn.”

Poruba má připravený projekt i pro proměnu druhého parku u DK Poklad. S jeho revitalizací se ale začne až poté, co bude dokončen druhý parkovací dům za tímto kulturním stánkem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000037633/poruba-bude-mit-dalsi-vodni-prvek-kasnu-ktera-ozivi-revitalizovany-park-u-dk-poklad