Akce vznikla spontánně už loni a také letos se do ní zapojila gymnázia působící v Porubě. Více než tisíc studentů prošlo s transparenty Hlavní třídou na Alšovo náměstí, kde proběhla manifestace.
Darina Ondráčková, studentka, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida: “Dneska jsme zorganizovali akci na podporu Dne za demokracii, je to akce, kde budou živé obrazy , které budou představovat různé historické události. My například za jazykové gymnázium budeme znázorňovat 1. máj 1986 a taky 20. listopad 1989.”
Vincent Skřivánek, student, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida: “Měli jsem celé seskupení, já jsem byl horník například a byl tam voják za komunismu a pak tam byl druhý obraz, kdy jsme se proměnili, byla tam symbolika, že se narodila svobos´da a to znamenalo, že jsme se každý přeměnili, já jsem se třeba změnil z horníka na byznysmena a mělo to symbolizovat tu svobodu.”
Aaron Aram, student, Wichterlovo gymnázium: “My jsme si připravili vystoupení připomenutí smrti z roku 1982 Leonida Brežněva. Jeden z našich studentů podepsal arch, který byl kondolenční s názvem The plastic people of the universe.”
Listopadové události z roku 1989 změnily životy mnoha lidí.
Jan Král, signatář Charty 77: “Do té doby jsme žili, tady jsem to připomněl, žili jsme v okupované zemi, bylo tady 75 tisíc sovětských vojáků těžce ozbrojených, kteří drželi ten režim naživu a byl to režim starých odporných rudých starců, kteří neváhali posílat vodní děla proti lidem.”
Jiří Surůvka, člen studentského stávkového výboru bývalé Pedagogické fakulty v Ostravě: “Mě prorokovali, že skončím v kotelně nebo budu učit někde v Bruntále, kdybych náhodou tu pedagogickou fakultu dokončil, protože už jsem byl pod hledáčkem trošku STB, což jsem zjistil mnohem později, že už byl na mě zaveden spis atd. Nechápu proč potřebovali zavádět spisy na 20 leté lidi, které bavilo výtvarné uměni.”
Vítězství svobody studenti oslavili písní Marty Kubišové Modlitba pro Martu a shromáždění ukončilu společný zpěv České státní hymny.