Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ČHMÚ v Ostravě-Porubě se opět po roce otevřel veřejnosti. Zaměřil se na změny klimatu

Ostrava-Poruba |  | Expres Ostrava-Poruba

Pobočka Českého hydrometeorologického ústavu v Porubě se otevřela veřejnosti v rámci celorepublikového Dne otevřených dveří. Návštěvníci se dozvěděli řadu zajímavostí a užili si i doprovodný program.

Opět po roce se lidem v březnu otevřela porubská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu. Mnohé návštěvníky překvapilo, čím vším se zabývá.

Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,Český hydrometeorologický ústav jsou tři ústavy v jednom. My se zabýváme meteorologií, klimatologií. To jsou ty standardní předpovědi počasí. Ale samozřejmě i hydrologií, zabýváme se tím, jestli jsou nebo budou povodně nebo jestli je nebo bude sucho. Plus třetí část, velká, je kvalita ovzduší, kterou třeba zrovna tady v Ostravě všichni známe, víme a sledujeme. Veřejnost bývá překvapená, že už se nechodí do meteorologické budky, aby se odečítalo 3x za den jaká je teplota, ale většina činností, měření ve všech těch oborech už je automatizovaná.”

Tématem letošního Dne otevřených dveří v Porubě byly změny klimatu.

Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,Na ČHMÚ kromě toho každodenního měření sledujeme i výskyt extrémů. Všichni si pamatujeme loňské zářijové povodně, které ČHMÚ dobře předpověděl, ale přesto přinesly velké škody. Týká se to třeba i vichřic nebo na druhém konci oproti povodním je třeba sucho.”
Jan Unucka, hydrolog, ČHMÚ: ,,To jsou různé přístroje na měření průtoku ve vodních tocích a z části na měření hloubek ve vodních nádržích. Používáme je za povodňových průtoků, na měření velkých průtoků v řekách a tocích.”
Návštěvníci Dne otevřených dveří ČHMÚ: ,,Je to moc pěkné a hlavně jsem zjistil, kde jsou v okolí mého bydliště meteorologické stanice. Dozvěděl jsem se, jak se měří srážky a teploty.”
,,Já jsem přišel na Den otevřených dveří, abych se dozvěděl něco o měření. Jak se měří, jak se měřilo kdysi, jaké jsou proměny, jaké jsou extrémy.”
,,Já mám taky takovou staničku a také přispívám ČHMÚ tam na Stožku u Nýdku, takže jsem i kapku užitečný.”
,,Mám na okně svou meteorologickou stanici, tam měřím se svým srážkoměrem srážky a s anemometrem vítr, a ještě měřím teploty a vlhkost.”

Porubská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu začala fungovat a měřit 1. ledna 1969. Od té doby se řada věcí změnila. Především většina měření je nyní automatizovaná.

František Kuchrýk, technik ochrany kvality ovzduší, ČHMÚ: ,,V naší stanici automatického emisního monitoringu se nacházejí dva analyzátoru plynu, horní analyzátor oxidu dusíku a ten dole na analýzu oxidu siřičitého. Analyzátory prachu pracují na principu beta zářiče, kdy každou hodinu odesílají informace o množství a hodnotě prachu v ovzduší.”
Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,V posledních několika letech bývá znečištění ovzduší, které měříme podstatně lepší než v těch letech předcházejících. Můžeme to přičítat několika aspektům. Jedna věc je, že přece jenom průmysl se jak se říká odsířil a odprášil. Na druhou stranu i lokální topeniště se modernizují. A je třeba mít na paměti i to, že to hodně závisí na meteorologických podmínkách. A potom je zodpovědností našeho ústavu vyhlašovat různá opatření.”
Blanka Krejčí, oddělení kvality ovzduší, ČHMÚ: ,,Pro Ostravu-Porubu platí, že vzhledem k tomu, že se nachází na návětří Ostravy, stále tak jako v minulosti se koncentrace zde pohybují v lepších číslech, než je tomu ve zbytku Ostravy. Ale to samé se dá říci o dalších částech, které jsou na jihozápadě a jsou více provětrávané větrem, který známe, že vane z Moravské brány.”

Kvalita ovzduší v Ostravě se stále zlepšuje. Loňský rok byl jedním z nejčistších v historii monitorování.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé v Moravskoslezském kraji se připravují na velkou vodu, přehrady snižují hladiny

12. září 2024 13:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na varování meteorologů před hrozícím nebezpečím při extrémně vydatných srážkách reagují jednotlivci, radnice obcí a měst, kraj a nejrůznější spolky či instituce, které mohou učinit opatření k zabránění škod.

Hladiny řek stále stoupají, Povodí Odry snižuje odtok z přehrad

I když už od čtvrtka na celém území kraje prší, situace byla v pátek relativně klidná. Vodohospodáři připravili přehrady na velkou vodu a začali odtok snižovat. Podle meteorologů pravděpodobně přijde v sobotu a neděli až stoletá voda a na některých místech se dají očekávat nejvyšší stupně povodňové aktivity. Největší srážky spadnou v Jeseníkách.

Další srážky se v MSK podle Českého hydrometeorologického ústavu nepředpokládají

Pozitivní zprávy přinesl Český hydrometeorologický ústav. Podle vedoucího regionální předpovědi počasí se další srážky na území nepředpokládají - maximálně ojediněle a dny před víkendem přinesou i slunce.


Speciální bakterie čistí otrávený rybník Míčovec

O biologickou rovnováhu a čistoty vody v rybníku Míčovec ve Stonavě, který v lednu postihla ekologická havárie, se nově starají speciální bakterie. Do vody budou od dubna až do podzimu dávkovány celkem sedmkrát.

Karviná začíná reagovat na problém estetiky i bezpečnosti umísťování výdejních boxů

Výdejní boxy, které zprostředkovávají lidem snadné vyzvedávání zboží z e-shopů, mohou být i problémem. Na některých místech ve městě může takový výdejní box i překážet nebo narušovat veřejný prostor. Jedná se o celorepublikový problém.

Jel v obci 125 km/h, chtěl prý „vyzkoušet radar“. Policie během dopravní akce rozdávala i další pokuty

Včera 11:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V obci Holčovice na Bruntálsku naměřili policisté řidiči osobního auta 125 km/h. Muž jim tvrdil, že si chtěl „vyzkoušet radar“. Za pár hodin během dopravní akce policisté v kraji zjistili desítky dalších přestupků, včetně telefonování za jízdy, jízdy bez dálniční známky nebo vjezdu na železniční přejezd na červenou.

Hasiči likvidovali požár neobydleného objektu v Ostravě, vyhlášen byl II. stupeň požárního poplachu

Dnes 15:26, vydáno dnes 7:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Devět jednotek hasičů zasahuje v Cihelní ulici v Ostravě, kde hoří neobydlená budova. Vzhledem k rozsahu požáru byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Objekt je z důvodu propadu střechy hašen zvenku.

Čipování popelnic ve Frýdku-Místku pomůže zefektivnit plánování svozu odpadu

Frýdek-Místek pokračuje ve velkém projektu digitalizace odpadového hospodářství. Všechny popelnice na směsný i tříděný odpad budou postupně opatřeny čipem, který umožní sledovat jejich vývoz v reálném čase. Do systému se zapojí přibližně 15 tisíc nádob a čipování potrvá zhruba dva roky.

Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

V Orlové by si řidiči měli dávat pozor na dodržování rychlosti

V diskuzích na sociálních sítích se řeší téma městských radarů.

Záchranáři čtyř krajů nacvičovali zásah při podezření na vysoce nakažlivou nemoc

Včera 10:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři ze Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje se ve středu sešli v Otrokovicích, kde společně trénovali zásah při výskytu vysoce nakažlivé nemoci. Záchranáři nacvičili mimo jiné i transport pacientů v izolačních prostředcích do specializovaného centra FN Bulovka.

Porubský bazén ovládla Velká cena Ostravy. Hvězdou mítinku byl Francouz Damien Joly

Porubský krytý bazén ovládla Velká cena Ostravy v plavání. Závodu se zúčastnilo 368 plavců z Česka, Slovenska, Polska, Ázerbájdžánu a Francie. Největší hvězdou mítinku byl právě francouzský plavec Damien Joly.

Kraj dává 43 milionů na podporu cestovního ruchu

16. dubna 2025 20:22 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

Moravskoslezský kraj systematicky podporuje rozvoj cestovního ruchu. Přispívá na projekty, které zlepší infrastrukturu a zatraktivní region pro návštěvníky. I v letošním roce podpoří desítky projektů v několika oblastech.

Malíř Jakub Tytykalo vystavuje v ostravské Vile Hanse Ulricha

Ostravské Centrum kultury a vzdělávání připravilo ve Vile Hanse Ulricha novou výstavu s názvem Ephemeral Encounter (Pomíjivé setkání). Autorem je Jakub Tytykalo, který patří mezi nejvýraznější malíře současné generace. Výstava návštěvníkům nabídne jedinečný svět tvarů, barev a živlů.

Řemeslníci, živá zvířátka, polní kuchyně. Mariánskohorské náměstí patřilo Velikonočnímu jarmarku

Mariánskohorské náměstí ožilo Velikonočním jarmarkem. Tentokrát se nesl v duchu velikonočních tradic a řemesel. Představilo se na něm více jak 20 lidových řemeslníků od kovářů, pastýřů, tkadlen až po řezbáře.

Zaměstnanci porubské radnice si vyzkoušeli evakuaci. Cvičili postupy při požáru

Na porubské radnici zasahovali v rámci cvičení hasiči. Budovu museli kvůli simulovanému požáru opustit všichni zaměstnanci. Cvičení prověřilo postupy a reakce nejen pracovníků radnice, ale také hasičů.

Ulice Dr. Martínka bude bezpečnější. Rekonstrukce se dotkne hlavně chodců a cyklistů

Město Ostrava chce, aby se zranitelní účastníci silničního provozu cítili na ulici dobře a tak chystá další úpravu v Hrabůvce. Frekventovaný přechod na ulici Dr. Martínka bude bezpečnější a přehlednější. Rekonstrukce zklidní dopravu a zlepší pohyb přes tramvajovou trať.

Unikátní výstava ukazuje dramatické dějiny Slezskoostravského hradu ve 20. století

Chátrání a hrozící demolici Slezskoostravského hradu, stejně jako velké plány na jeho přebudování na hotel mapuje nová výstava ve věži hradu. Návštěvníci se na ní dozví více o dramatických osudech významné historické stavby ve 20. století.

Slezská Ostrava investuje do rekonstrukce bytů v Domě s pečovatelskou službou Hladnovská

Dům s pečovatelskou službou na Hladnovské ulici nabídne nově osm kompletně zrekonstruovaných bytů. Městský obvod do jejich oprav nainvestuje přes tři miliony korun. Práce na úpravách interiérů aktuálně začínají a rekonstrukce se dočká taky výtah.

ČHMÚ v Ostravě-Porubě se opět po roce otevřel veřejnosti. Zaměřil se na změny klimatu
Vydáno 3. dubna 2025 14:56, Ostrava-Poruba, Jana Lipowská
Pobočka Českého hydrometeorologického ústavu v Porubě se otevřela veřejnosti v rámci celorepublikového Dne otevřených dveří. Návštěvníci se dozvěděli řadu zajímavostí a užili si i doprovodný program.

Opět po roce se lidem v březnu otevřela porubská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu. Mnohé návštěvníky překvapilo, čím vším se zabývá.

Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,Český hydrometeorologický ústav jsou tři ústavy v jednom. My se zabýváme meteorologií, klimatologií. To jsou ty standardní předpovědi počasí. Ale samozřejmě i hydrologií, zabýváme se tím, jestli jsou nebo budou povodně nebo jestli je nebo bude sucho. Plus třetí část, velká, je kvalita ovzduší, kterou třeba zrovna tady v Ostravě všichni známe, víme a sledujeme. Veřejnost bývá překvapená, že už se nechodí do meteorologické budky, aby se odečítalo 3x za den jaká je teplota, ale většina činností, měření ve všech těch oborech už je automatizovaná.”

Tématem letošního Dne otevřených dveří v Porubě byly změny klimatu.

Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,Na ČHMÚ kromě toho každodenního měření sledujeme i výskyt extrémů. Všichni si pamatujeme loňské zářijové povodně, které ČHMÚ dobře předpověděl, ale přesto přinesly velké škody. Týká se to třeba i vichřic nebo na druhém konci oproti povodním je třeba sucho.”
Jan Unucka, hydrolog, ČHMÚ: ,,To jsou různé přístroje na měření průtoku ve vodních tocích a z části na měření hloubek ve vodních nádržích. Používáme je za povodňových průtoků, na měření velkých průtoků v řekách a tocích.”
Návštěvníci Dne otevřených dveří ČHMÚ: ,,Je to moc pěkné a hlavně jsem zjistil, kde jsou v okolí mého bydliště meteorologické stanice. Dozvěděl jsem se, jak se měří srážky a teploty.”
,,Já jsem přišel na Den otevřených dveří, abych se dozvěděl něco o měření. Jak se měří, jak se měřilo kdysi, jaké jsou proměny, jaké jsou extrémy.”
,,Já mám taky takovou staničku a také přispívám ČHMÚ tam na Stožku u Nýdku, takže jsem i kapku užitečný.”
,,Mám na okně svou meteorologickou stanici, tam měřím se svým srážkoměrem srážky a s anemometrem vítr, a ještě měřím teploty a vlhkost.”

Porubská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu začala fungovat a měřit 1. ledna 1969. Od té doby se řada věcí změnila. Především většina měření je nyní automatizovaná.

František Kuchrýk, technik ochrany kvality ovzduší, ČHMÚ: ,,V naší stanici automatického emisního monitoringu se nacházejí dva analyzátoru plynu, horní analyzátor oxidu dusíku a ten dole na analýzu oxidu siřičitého. Analyzátory prachu pracují na principu beta zářiče, kdy každou hodinu odesílají informace o množství a hodnotě prachu v ovzduší.”
Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,V posledních několika letech bývá znečištění ovzduší, které měříme podstatně lepší než v těch letech předcházejících. Můžeme to přičítat několika aspektům. Jedna věc je, že přece jenom průmysl se jak se říká odsířil a odprášil. Na druhou stranu i lokální topeniště se modernizují. A je třeba mít na paměti i to, že to hodně závisí na meteorologických podmínkách. A potom je zodpovědností našeho ústavu vyhlašovat různá opatření.”
Blanka Krejčí, oddělení kvality ovzduší, ČHMÚ: ,,Pro Ostravu-Porubu platí, že vzhledem k tomu, že se nachází na návětří Ostravy, stále tak jako v minulosti se koncentrace zde pohybují v lepších číslech, než je tomu ve zbytku Ostravy. Ale to samé se dá říci o dalších částech, které jsou na jihozápadě a jsou více provětrávané větrem, který známe, že vane z Moravské brány.”

Kvalita ovzduší v Ostravě se stále zlepšuje. Loňský rok byl jedním z nejčistších v historii monitorování.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000048046/chmu-v-ostraveporube-se-opet-po-roce-otevrel-verejnosti-zameril-se-na-zmeny-klimatu