Opět po roce se lidem v březnu otevřela porubská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu. Mnohé návštěvníky překvapilo, čím vším se zabývá.
Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,Český hydrometeorologický ústav jsou tři ústavy v jednom. My se zabýváme meteorologií, klimatologií. To jsou ty standardní předpovědi počasí. Ale samozřejmě i hydrologií, zabýváme se tím, jestli jsou nebo budou povodně nebo jestli je nebo bude sucho. Plus třetí část, velká, je kvalita ovzduší, kterou třeba zrovna tady v Ostravě všichni známe, víme a sledujeme. Veřejnost bývá překvapená, že už se nechodí do meteorologické budky, aby se odečítalo 3x za den jaká je teplota, ale většina činností, měření ve všech těch oborech už je automatizovaná.”
Tématem letošního Dne otevřených dveří v Porubě byly změny klimatu.
Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,Na ČHMÚ kromě toho každodenního měření sledujeme i výskyt extrémů. Všichni si pamatujeme loňské zářijové povodně, které ČHMÚ dobře předpověděl, ale přesto přinesly velké škody. Týká se to třeba i vichřic nebo na druhém konci oproti povodním je třeba sucho.”
Jan Unucka, hydrolog, ČHMÚ: ,,To jsou různé přístroje na měření průtoku ve vodních tocích a z části na měření hloubek ve vodních nádržích. Používáme je za povodňových průtoků, na měření velkých průtoků v řekách a tocích.”
Návštěvníci Dne otevřených dveří ČHMÚ: ,,Je to moc pěkné a hlavně jsem zjistil, kde jsou v okolí mého bydliště meteorologické stanice. Dozvěděl jsem se, jak se měří srážky a teploty.”
,,Já jsem přišel na Den otevřených dveří, abych se dozvěděl něco o měření. Jak se měří, jak se měřilo kdysi, jaké jsou proměny, jaké jsou extrémy.”
,,Já mám taky takovou staničku a také přispívám ČHMÚ tam na Stožku u Nýdku, takže jsem i kapku užitečný.”
,,Mám na okně svou meteorologickou stanici, tam měřím se svým srážkoměrem srážky a s anemometrem vítr, a ještě měřím teploty a vlhkost.”
Porubská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu začala fungovat a měřit 1. ledna 1969. Od té doby se řada věcí změnila. Především většina měření je nyní automatizovaná.
František Kuchrýk, technik ochrany kvality ovzduší, ČHMÚ: ,,V naší stanici automatického emisního monitoringu se nacházejí dva analyzátoru plynu, horní analyzátor oxidu dusíku a ten dole na analýzu oxidu siřičitého. Analyzátory prachu pracují na principu beta zářiče, kdy každou hodinu odesílají informace o množství a hodnotě prachu v ovzduší.”
Radim Tolasz, klimatolog, ČHMÚ: ,,V posledních několika letech bývá znečištění ovzduší, které měříme podstatně lepší než v těch letech předcházejících. Můžeme to přičítat několika aspektům. Jedna věc je, že přece jenom průmysl se jak se říká odsířil a odprášil. Na druhou stranu i lokální topeniště se modernizují. A je třeba mít na paměti i to, že to hodně závisí na meteorologických podmínkách. A potom je zodpovědností našeho ústavu vyhlašovat různá opatření.”
Blanka Krejčí, oddělení kvality ovzduší, ČHMÚ: ,,Pro Ostravu-Porubu platí, že vzhledem k tomu, že se nachází na návětří Ostravy, stále tak jako v minulosti se koncentrace zde pohybují v lepších číslech, než je tomu ve zbytku Ostravy. Ale to samé se dá říci o dalších částech, které jsou na jihozápadě a jsou více provětrávané větrem, který známe, že vane z Moravské brány.”
Kvalita ovzduší v Ostravě se stále zlepšuje. Loňský rok byl jedním z nejčistších v historii monitorování.