Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Už jen do konce března běží online dotazník k tvorbě strategického plánu Ostravy

Ostrava-Slezská Ostrava |

Ostrava připravuje nový strategický plán. Zapojit se do něj může úplně každý a vyjádřit svou představu o tom, jak by mělo město nebo jeho obvod v budoucnu vypadat. Čtyři důležitá území, na kterých se kterými se dá v budoucnu pracovat, jsou i na území Slezské Ostravy. Své plány má i samotný obvod.

Město Ostrava aktuálně pracuje na tvorbě strategického plánu pro rok 2024 až 2030. Ten má určovat, jakým směrem se bude město v dalších letech rozvíjet.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Chceme, stejně jako v předchozích sedmi letech, do toho zapojit co nejvíce obyvatel, návštěvníků a odborníků v Ostravě. Do toho současného plánu se zapojilo 20 tisíc lidí, do jeho přípravy. A v podstatě aktuálně teďka je venku dotazník spokojenosti obyvatel s životem ve městě, který mohou vyplňovat do konce března 2023. A následně město i městské obvody využijí výsledky toho dotazníku pro plánování svých priorit a pro hledání nových projektů."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava realizuje ve spolupráci s městem a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury řadu koncepčních akcí, vizí a dokumentů. Jedná se například o urbanistické studie Hrušova, proměny Bohumínské a Frýdecké nebo koncepčním spisu rozvoje Zámostní. Je důležité říct, že strategický plán rozvoje města je velmi úzce provázán s městskými obvod. A proto je určitě přínosné, pokud se občané městských obvodů zapojí do přípravy strategického plánu města. A pomohou stanovit velké vize pro celé město, které následně provádí koncepční dokumenty městského obvodu. Mimo jiné také strategický plán městského obvodu, který byl dokončen v loňském roce. A v následujícím roce bude probíhat jeho konkretizace formou akčního plánu."
Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Co třeba je součástí strategického plánu města, tak je například rozvoj zoologické zahrady, která je důležitá pro lákání lidí, aby přijeli do Ostravy a podívali se tady, nejen do zoo, ale do celého města. A je to například zklidnění ulice Bohumínské, která je taková aktuální bariéra dopravní mezi centrem města, jeho moravskou částí a slezskou. Tak tam bychom chtěli, aby to více ožilo pro lidi."

Dotazník a veškeré informace najdou lidé na webu fajnOVA. Město potřebuje nasbírat co největší počet informací. A zapojit se může opravdu každý.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Takže se jich ptáme, jak jsou spokojeni se životem ve městě, jak s životním prostředím, dopravou a dalšími aspekty veřejného prostoru a života. A zároveň je žádáme i to, aby oni sami nám řekli, jaké priority oni vidí, že by se v nich měla Ostrava v příštích letech rozvíjet."

Dokument obsahuje strategické cíle i konkrétní projekty. Vyhodnocuje se také podle ukazatelů úspěchů, aby město vědělo, že vše, co dělá, dělá správně. Předchozí strategický plán na rok 2017 až 2023 se z větší části splnil.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "V řadě parametrů se splnil. Většina z nich nám svítí zeleně v barvách semaforu, jak jsme si to nastavili. A samozřejmě řada věcí je potřeba ještě dále dopracovat. Chtělo bychom například, aby v Ostravě rostl počet vysokoškolských studentů a aby se do Ostravy stěhovalo více lidí, než se z ní stěhuje."

V rámci strategického plánu se každoročně hodnotí naplnění ukazatelů ve třech stanovených prioritách. Metropole v regionu, Bohatství v lidech a Zdravé město.

Nahlásit chybu


K tématu

12 tisíc lidí a desítky expertů se zapojili do debaty o budoucím směřování Ostravy

3. září 2023 8:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Kvalita života v Ostravě se zvyšuje. Ve městě přibývá vzdělaných lidí, lépe se zde podniká i dýchá. Ekonomicky město roste, průměrné mzdy ale zaostávají za zbytkem republiky. Lidé jsou s životem v Ostravě z větší části spokojení.

MAPPA Ostrava zve na debatu o tom, jak rozvíjet město, aby se v něm dobře žilo

4. března 2024 15:18 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Vytvářejí česká města prostor pro dobrý život? To je ústřední otázka veřejné debaty, která proběhne v úterý 5. března v ostravském Městském ateliéru prostorového plánování a architektury. Debata doplní aktuální výstavu ateliéru MAPPA s názvem Město staví město, která návštěvníky seznamuje s principy dobrého plánování.

Ostrava má nový strategický plán, prioritou je bydlení i architektura

29. března 2024 16:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má nový strategický plán. Vybrala si stěžejní témata, na která se bude v příštích letech zaměřovat a rozvíjet je až do roku 2030. Prioritami plánu je kvalitní bydlení a architektura, energetika i plnění role metropole či mnohé další.


Ostravané tvoří prostor. Podpořeno bylo dalších 5 projektů

V Ostravě už několik let funguje oblíbený dotační program, který umožňuje obyvatelům města zvelebit si okolí svého bydliště. Nese název Tvoříme prostor a v těchto dnech zastupitelé schválili dalších 5 zajímavých projektů.

Provoz na D1 před Ostravou půl roku omezí oprava mostu, další se opravuje v opačném směru

Dnes 9:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nejbližších 5 měsíců budou muset řidiči strpět omezení na dálnici D1, kde na 340. kilometru ve směru na Ostravu probíhá celková rekonstrukce mostů.

Většina věřitelů schválila restrukturalizační plán Liberty Ostrava

Dnes 14:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Věřitelé společnosti Liberty Ostrava schválili restrukturalizační plán. Hlasovalo pro něj více než 90 procent věřitelů, překonali tak hranici 75 procent, která je potřebná pro schválení restrukturalizace.

Komisariát MP v Balzacově ulici se bude stěhovat

Už příští týden se otevře zrekonstruovaná budova pro městskou policii v Kubelíkově ulici. Právě zde se přestěhuje komisariát z Podlesí. Přípravy si vyžádají částečné omezení provozu.

Žena se poranila o jehlu v zahradnickém substrátu, testy budou trvat rok

Velmi nepříjemná událost se stala jedné zaměstnankyni Muzea Těšínska. Při práci v archeoparku se poranila o injekční jehlu, která byla v zahradnickém substrátu. Žena teď podstupuje testy, zda není nakažená některou z infekčních nemocí.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Včera 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Ostravské děti mohou zase vyrazit na čerstvý vzduch. Letos město vyčlení 27 milionů kč

Ostrava znovu podpoří ozdravné pobyty pro děti z mateřských a základních škol. Letos pro tyto účely město připravilo 27 milionů korun a díky tomu mohou děti za čistým ovzduším třeba do Beskyd nebo Jeseníků.

Diamantová svatba. Manželé Koneční z Ostravy-Jihu si po 60 letech opět řekli své ano

Nejdříve zlatou, teď diamantovou. Manželé Koneční z Ostravy-Jihu si opět řekli své ano. Tentokrát po 60 letech od svatby.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

Baník Karvinou neporazil, i když dvakrát vedl

Včera 9:56 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Je dost možné, že 12 a půl tisíce fanoušků Baníku Ostrava vidělo na vlastní oči gól roku. Brazilec Everton jej vstřelil z vlastní poloviny hřiště. Ani tento skvostný počin ale na vítězství Ostravanů proti Karviné nestačil. Derby skončilo remízou 2:2.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

14. dubna 2024 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Už jen do konce března běží online dotazník k tvorbě strategického plánu Ostravy
Vydáno 28. března 2023 12:24, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Ostrava připravuje nový strategický plán. Zapojit se do něj může úplně každý a vyjádřit svou představu o tom, jak by mělo město nebo jeho obvod v budoucnu vypadat. Čtyři důležitá území, na kterých se kterými se dá v budoucnu pracovat, jsou i na území Slezské Ostravy. Své plány má i samotný obvod.

Město Ostrava aktuálně pracuje na tvorbě strategického plánu pro rok 2024 až 2030. Ten má určovat, jakým směrem se bude město v dalších letech rozvíjet.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Chceme, stejně jako v předchozích sedmi letech, do toho zapojit co nejvíce obyvatel, návštěvníků a odborníků v Ostravě. Do toho současného plánu se zapojilo 20 tisíc lidí, do jeho přípravy. A v podstatě aktuálně teďka je venku dotazník spokojenosti obyvatel s životem ve městě, který mohou vyplňovat do konce března 2023. A následně město i městské obvody využijí výsledky toho dotazníku pro plánování svých priorit a pro hledání nových projektů."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava realizuje ve spolupráci s městem a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury řadu koncepčních akcí, vizí a dokumentů. Jedná se například o urbanistické studie Hrušova, proměny Bohumínské a Frýdecké nebo koncepčním spisu rozvoje Zámostní. Je důležité říct, že strategický plán rozvoje města je velmi úzce provázán s městskými obvod. A proto je určitě přínosné, pokud se občané městských obvodů zapojí do přípravy strategického plánu města. A pomohou stanovit velké vize pro celé město, které následně provádí koncepční dokumenty městského obvodu. Mimo jiné také strategický plán městského obvodu, který byl dokončen v loňském roce. A v následujícím roce bude probíhat jeho konkretizace formou akčního plánu."
Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Co třeba je součástí strategického plánu města, tak je například rozvoj zoologické zahrady, která je důležitá pro lákání lidí, aby přijeli do Ostravy a podívali se tady, nejen do zoo, ale do celého města. A je to například zklidnění ulice Bohumínské, která je taková aktuální bariéra dopravní mezi centrem města, jeho moravskou částí a slezskou. Tak tam bychom chtěli, aby to více ožilo pro lidi."

Dotazník a veškeré informace najdou lidé na webu fajnOVA. Město potřebuje nasbírat co největší počet informací. A zapojit se může opravdu každý.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Takže se jich ptáme, jak jsou spokojeni se životem ve městě, jak s životním prostředím, dopravou a dalšími aspekty veřejného prostoru a života. A zároveň je žádáme i to, aby oni sami nám řekli, jaké priority oni vidí, že by se v nich měla Ostrava v příštích letech rozvíjet."

Dokument obsahuje strategické cíle i konkrétní projekty. Vyhodnocuje se také podle ukazatelů úspěchů, aby město vědělo, že vše, co dělá, dělá správně. Předchozí strategický plán na rok 2017 až 2023 se z větší části splnil.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "V řadě parametrů se splnil. Většina z nich nám svítí zeleně v barvách semaforu, jak jsme si to nastavili. A samozřejmě řada věcí je potřeba ještě dále dopracovat. Chtělo bychom například, aby v Ostravě rostl počet vysokoškolských studentů a aby se do Ostravy stěhovalo více lidí, než se z ní stěhuje."

V rámci strategického plánu se každoročně hodnotí naplnění ukazatelů ve třech stanovených prioritách. Metropole v regionu, Bohatství v lidech a Zdravé město.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000036401/uz-jen-do-konce-brezna-bezi-online-dotaznik-k-tvorbe-strategickeho-planu-ostravy