Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Už jen do konce března běží online dotazník k tvorbě strategického plánu Ostravy

Ostrava-Slezská Ostrava |

Ostrava připravuje nový strategický plán. Zapojit se do něj může úplně každý a vyjádřit svou představu o tom, jak by mělo město nebo jeho obvod v budoucnu vypadat. Čtyři důležitá území, na kterých se kterými se dá v budoucnu pracovat, jsou i na území Slezské Ostravy. Své plány má i samotný obvod.

Město Ostrava aktuálně pracuje na tvorbě strategického plánu pro rok 2024 až 2030. Ten má určovat, jakým směrem se bude město v dalších letech rozvíjet.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Chceme, stejně jako v předchozích sedmi letech, do toho zapojit co nejvíce obyvatel, návštěvníků a odborníků v Ostravě. Do toho současného plánu se zapojilo 20 tisíc lidí, do jeho přípravy. A v podstatě aktuálně teďka je venku dotazník spokojenosti obyvatel s životem ve městě, který mohou vyplňovat do konce března 2023. A následně město i městské obvody využijí výsledky toho dotazníku pro plánování svých priorit a pro hledání nových projektů."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava realizuje ve spolupráci s městem a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury řadu koncepčních akcí, vizí a dokumentů. Jedná se například o urbanistické studie Hrušova, proměny Bohumínské a Frýdecké nebo koncepčním spisu rozvoje Zámostní. Je důležité říct, že strategický plán rozvoje města je velmi úzce provázán s městskými obvod. A proto je určitě přínosné, pokud se občané městských obvodů zapojí do přípravy strategického plánu města. A pomohou stanovit velké vize pro celé město, které následně provádí koncepční dokumenty městského obvodu. Mimo jiné také strategický plán městského obvodu, který byl dokončen v loňském roce. A v následujícím roce bude probíhat jeho konkretizace formou akčního plánu."
Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Co třeba je součástí strategického plánu města, tak je například rozvoj zoologické zahrady, která je důležitá pro lákání lidí, aby přijeli do Ostravy a podívali se tady, nejen do zoo, ale do celého města. A je to například zklidnění ulice Bohumínské, která je taková aktuální bariéra dopravní mezi centrem města, jeho moravskou částí a slezskou. Tak tam bychom chtěli, aby to více ožilo pro lidi."

Dotazník a veškeré informace najdou lidé na webu fajnOVA. Město potřebuje nasbírat co největší počet informací. A zapojit se může opravdu každý.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Takže se jich ptáme, jak jsou spokojeni se životem ve městě, jak s životním prostředím, dopravou a dalšími aspekty veřejného prostoru a života. A zároveň je žádáme i to, aby oni sami nám řekli, jaké priority oni vidí, že by se v nich měla Ostrava v příštích letech rozvíjet."

Dokument obsahuje strategické cíle i konkrétní projekty. Vyhodnocuje se také podle ukazatelů úspěchů, aby město vědělo, že vše, co dělá, dělá správně. Předchozí strategický plán na rok 2017 až 2023 se z větší části splnil.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "V řadě parametrů se splnil. Většina z nich nám svítí zeleně v barvách semaforu, jak jsme si to nastavili. A samozřejmě řada věcí je potřeba ještě dále dopracovat. Chtělo bychom například, aby v Ostravě rostl počet vysokoškolských studentů a aby se do Ostravy stěhovalo více lidí, než se z ní stěhuje."

V rámci strategického plánu se každoročně hodnotí naplnění ukazatelů ve třech stanovených prioritách. Metropole v regionu, Bohatství v lidech a Zdravé město.

Nahlásit chybu


K tématu

12 tisíc lidí a desítky expertů se zapojili do debaty o budoucím směřování Ostravy

3. září 2023 8:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Kvalita života v Ostravě se zvyšuje. Ve městě přibývá vzdělaných lidí, lépe se zde podniká i dýchá. Ekonomicky město roste, průměrné mzdy ale zaostávají za zbytkem republiky. Lidé jsou s životem v Ostravě z větší části spokojení.

MAPPA Ostrava zve na debatu o tom, jak rozvíjet město, aby se v něm dobře žilo

4. března 2024 15:18 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Vytvářejí česká města prostor pro dobrý život? To je ústřední otázka veřejné debaty, která proběhne v úterý 5. března v ostravském Městském ateliéru prostorového plánování a architektury. Debata doplní aktuální výstavu ateliéru MAPPA s názvem Město staví město, která návštěvníky seznamuje s principy dobrého plánování.

Ostrava má nový strategický plán, prioritou je bydlení i architektura

29. března 2024 16:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má nový strategický plán. Vybrala si stěžejní témata, na která se bude v příštích letech zaměřovat a rozvíjet je až do roku 2030. Prioritami plánu je kvalitní bydlení a architektura, energetika i plnění role metropole či mnohé další.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Už jen do konce března běží online dotazník k tvorbě strategického plánu Ostravy
Vydáno 28. března 2023 12:24, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Ostrava připravuje nový strategický plán. Zapojit se do něj může úplně každý a vyjádřit svou představu o tom, jak by mělo město nebo jeho obvod v budoucnu vypadat. Čtyři důležitá území, na kterých se kterými se dá v budoucnu pracovat, jsou i na území Slezské Ostravy. Své plány má i samotný obvod.

Město Ostrava aktuálně pracuje na tvorbě strategického plánu pro rok 2024 až 2030. Ten má určovat, jakým směrem se bude město v dalších letech rozvíjet.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Chceme, stejně jako v předchozích sedmi letech, do toho zapojit co nejvíce obyvatel, návštěvníků a odborníků v Ostravě. Do toho současného plánu se zapojilo 20 tisíc lidí, do jeho přípravy. A v podstatě aktuálně teďka je venku dotazník spokojenosti obyvatel s životem ve městě, který mohou vyplňovat do konce března 2023. A následně město i městské obvody využijí výsledky toho dotazníku pro plánování svých priorit a pro hledání nových projektů."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava realizuje ve spolupráci s městem a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury řadu koncepčních akcí, vizí a dokumentů. Jedná se například o urbanistické studie Hrušova, proměny Bohumínské a Frýdecké nebo koncepčním spisu rozvoje Zámostní. Je důležité říct, že strategický plán rozvoje města je velmi úzce provázán s městskými obvod. A proto je určitě přínosné, pokud se občané městských obvodů zapojí do přípravy strategického plánu města. A pomohou stanovit velké vize pro celé město, které následně provádí koncepční dokumenty městského obvodu. Mimo jiné také strategický plán městského obvodu, který byl dokončen v loňském roce. A v následujícím roce bude probíhat jeho konkretizace formou akčního plánu."
Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Co třeba je součástí strategického plánu města, tak je například rozvoj zoologické zahrady, která je důležitá pro lákání lidí, aby přijeli do Ostravy a podívali se tady, nejen do zoo, ale do celého města. A je to například zklidnění ulice Bohumínské, která je taková aktuální bariéra dopravní mezi centrem města, jeho moravskou částí a slezskou. Tak tam bychom chtěli, aby to více ožilo pro lidi."

Dotazník a veškeré informace najdou lidé na webu fajnOVA. Město potřebuje nasbírat co největší počet informací. A zapojit se může opravdu každý.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "Takže se jich ptáme, jak jsou spokojeni se životem ve městě, jak s životním prostředím, dopravou a dalšími aspekty veřejného prostoru a života. A zároveň je žádáme i to, aby oni sami nám řekli, jaké priority oni vidí, že by se v nich měla Ostrava v příštích letech rozvíjet."

Dokument obsahuje strategické cíle i konkrétní projekty. Vyhodnocuje se také podle ukazatelů úspěchů, aby město vědělo, že vše, co dělá, dělá správně. Předchozí strategický plán na rok 2017 až 2023 se z větší části splnil.

Ondřej Dostál, vedoucí oddělení strategického plánování MMO: "V řadě parametrů se splnil. Většina z nich nám svítí zeleně v barvách semaforu, jak jsme si to nastavili. A samozřejmě řada věcí je potřeba ještě dále dopracovat. Chtělo bychom například, aby v Ostravě rostl počet vysokoškolských studentů a aby se do Ostravy stěhovalo více lidí, než se z ní stěhuje."

V rámci strategického plánu se každoročně hodnotí naplnění ukazatelů ve třech stanovených prioritách. Metropole v regionu, Bohatství v lidech a Zdravé město.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000036401/uz-jen-do-konce-brezna-bezi-online-dotaznik-k-tvorbe-strategickeho-planu-ostravy