Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolní hasiči v Ostravě-Heřmanicích fungují už 130 let

Ostrava-Slezská Ostrava |

Sbor dobrovolných hasičů Ostrava-Heřmanice oslavil 130 let své existence. Hasiči prošli v průvodu Heřmanicemi, který zakončil slavnostní ceremoniál u zbrojnice. V rámci oslav připravili výstavu o historii sboru a také celodenní program. Zároveň byl poklepán základní kámen nové zbrojnice.

Sbor dobrovolných hasičů začal v Heřmanicích fungovat 1. října roku 1893. Oslavy 130. výročí si ale hasiči připravili na konec školního roku.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Letošní oslavy jsme pojali formou takového průvodu. Kdy to začalo dopoledním programem v kostele svatého Marka v Ostravě-Heřmanicích, kde proběhla mše. Po té mši se udělal průvod s prapory přes Heřmanice a skončilo se tady u naší hasičské zbrojnice."

Průvod skončil u hasičské zbrojnice, kde proběhla zdravice, předání praporů a také slavnostní stuhy.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Dostali jsme pamětní plaketu od okresního sdružení města Ostravy k našemu 130letému výročí založení sboru Hasiči Ostrava-Heřmanice. Udělali jsme tady výstavu, která zobrazuje historii našeho sboru dobrovolných hasičů od prvních dnů toho založení a schůze našich bývalých členů, až po současnost plus vizualizace do budoucna, kde letošní rok by se měla začít rekonstruovat naše hasičská zbrojnice a měla by končit příštím rokem."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava dlouhodobě podporuje jednotky sboru dobrovolných hasičů. Zřizuje jich celkem 5 a při každé z těchto jednotek působí také sbor dobrovolných hasičů, tedy spolek, který organizuje i kulturní, společenské akce, a především pracuje s mládeží. Zrovna heřmaničtí hasiči jsou v tomto velmi dobří. Jejich mladí hasiči získávají ocenění na republikové úrovni. Já jsem proto, že takto aktivní sbor u nás v obvodu máme."
Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Máme hodně členů, máme zhruba 124 členů, z toho 60 dětí a mládeže. 23 členů jednotky sboru dobrovolných hasičů a potom ženy, děti, dorost a podobně. Takže naše členská základna je celkem velká. Máme i úspěšné nástupce. Máme tady jednu mistryni České republiky v dorostu nebo dětí. A naše mládež vždy bojuje o první příčky v soutěžích, kterých se účastní celý rok."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Věřím, že hezkým dárkem ke 130. výročí bude heřmanickým hasičům výstavba nové hasičské zbrojnice, která začne už na podzim tohoto roku."
Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Těšíme se na ni náramně, protože už několik let za to bojujeme, o tu rekonstrukci. A bude to taková třešnička na dortu k tomu našemu výročí, těm 130 letům sboru."

Jako každému dobrovolnému sboru by se také do budoucna hodila obměna techniky.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Máme zánovní Mercedes, který je zhruba 6 let starý. Pak tady máme cisternu, která je už přes 30 let stará, už trošku dosluhuje. Tak uvidíme, jestli do budoucna se nám podaří nějakou novou cisternu vyjednat."

Hasiči by si do dalších 130 let přáli, ať se jejich sbor dál rozvijí, mají více zásahů a výcviku a jejich mládež, aby dál sbírala sportovní úspěchy nejen u nás, ale i ve světě.

Nahlásit chybu


K tématu

Generální ředitel hasičů ocenil modernizaci zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku

31. srpna 2023 13:42 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekonstruovaná zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku nadchla generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky. Osobně si ji totiž přijel prohlédnout. A ocenil, že město do její modernizace investovalo 74,5 milionu korun. A za dalších 10 milionů pořídilo hasičům nový vůz.

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili výročí 125 let od založení sboru

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili v neděli 5. května letošní výročí 125 let od založení sboru. Velká sláva začala mší k příležitosti svátku svatého Floriána, který je právě patronem hasičů. V hasičárně pak členové sboru převzali ocenění za dlouholetou obětavou práci.

Hasiči z celého kraje soutěžili ve Frýdku-Místku ve vyprošťování lidí z havarovaných aut

Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jak vážně bude zraněna posádka auta.


Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili přes 840 událostí

Dnes 12:50, vydáno dnes 9:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečního poledne 844 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

Dnes 12:51, vydáno včera 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Technické služby Nového Jičína ukázaly svůj areál a úklidové stroje

Novojičínské technické služby uspořádaly den otevřených dveří, veřejnosti zpřístupnily areál střediska zeleně. Ten byl v nedávné době revitalizován. Zájemci si tu mohli prohlédnout nové haly a techniku, která pomáhá udržovat město upravené.

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Kraj otevřel nový domov pro seniory v Kopřivnici, ubytuje 84 lidí, kteří už se neobejdou bez pomoci druhých

V Kopřivnici byl otevřen Domov pod Bílou horou. Je to historicky první zařízení pro seniory, které Moravskoslezský kraj nově vybudoval. Kapacita zařízení je více než 80 klientů. První se tu nastěhují počátkem července.

Kraj už nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty. Stát bude vyplácet mzdy

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Úřad práce postupně eviduje zaměstnance Liberty, kterým bude vyplácet mzdu. Moravskoslezský kraj naopak připravil finanční výpomoc těm, kteří se kvůli krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun. Zaměstnanci huti, kteří jsou zároveň občany Moravskoslezského kraje, o ni mohou žádat na kontaktním místě ve školícím středisku v areálu podniku.

Adepti na práci u policie si prověřovali fyzičku, většina z nich testy prošla

Více než 40 uchazečů o práci u policie se sešlo ve výcvikovém areálu ve Frýdku-Místku, kde absolvovali zkušební fyzické testy. Většina jimi prošla a pokud se budou hlásit k policii do jednoho roku, už je nebudou muset podstupovat znovu.

Ve studénecké škole hořelo, popílek zasáhl celý interiér, děti se tu vrátí až po prázdninách

V Základní škola Butovická ve Studénce hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Modernizace klíčového pavilonu v MNO skončila. Nové zázemí má interna, kardiologie i ortopedie

Městská nemocnice Ostrava neustále vylepšuje péči o pacienty a potupně modernizuje zázemí jednotlivých oddělení. Nyní byla po třech letech ukončena modernizace klíčového pavilonu E2, ve kterém má zázemí interna, kardiologie i ortopedie.

TJ Sokol Poruba oslavil 130 let od svého založení. Na oslavách se předvedly všechny oddíly

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Prázdniny na Jihu zabaví děti z obvodu Ostrava-Jih i letos

Také letos se mohou děti i jejich rodiče těšit na 40 letních prázdninových dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program, který bude v červenci a srpnu probíhat každý všední den od 8 do 12 hodin, je zcela zdarma.

No Name, Jelen nebo i zlínská filharmonie. Slavnosti Jihu v Ostravě nabídly hvězdný program

Stadion Svazácká zaplnily o víkendu tisícovky lidí. Konaly se zde totiž již tradiční Slavnosti Jihu, a tedy největší letní festival v obvodu Ostrava-Jih. Hvězdná hudební vystoupení Vojty Dyka, Anety Langerové, kapel No Name, Jelen nebo třeba i zlínské filharmonie s Petrem Bendem doplnila řada zábavních atrakcí a aktivit pro celou rodinu.

V knihovně města Ostravy pasovali 400 prvňáčků z Jihu na čtenáře

Skoro 4 stovky prvňáků z 8 základních škol na Jihu byli v knihovně města Ostravy pasováni na čtenáře. Při ceremonii dostali darem i knížku regionální autorky, která vznikla přímo k této příležitosti. Cílem dlouholeté tradice je probudit v dětech lásku ke čtení.

Za oknem leželo v obálce viditelně přes 120 tisíc. Lupič měl snadnou práci

Včera 9:14 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Policisté dopadli 29letého recidivistu, který za bílého dne vykrádal byty a rodinné domy napříč Ostravou. Zaměřoval se hlavně na pootevřená okna v přízemí. Dvakrát byli v bytě dokonce majitelé. A v jednom případě nechali za oknem viditelně obálku plnou dvoutisícovek. Lupič tak ani neprohledával byt a utekl rovnou s obálkou.

Dobrovolní hasiči v Ostravě-Heřmanicích fungují už 130 let
Vydáno 4. července 2023 9:01, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Sbor dobrovolných hasičů Ostrava-Heřmanice oslavil 130 let své existence. Hasiči prošli v průvodu Heřmanicemi, který zakončil slavnostní ceremoniál u zbrojnice. V rámci oslav připravili výstavu o historii sboru a také celodenní program. Zároveň byl poklepán základní kámen nové zbrojnice.

Sbor dobrovolných hasičů začal v Heřmanicích fungovat 1. října roku 1893. Oslavy 130. výročí si ale hasiči připravili na konec školního roku.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Letošní oslavy jsme pojali formou takového průvodu. Kdy to začalo dopoledním programem v kostele svatého Marka v Ostravě-Heřmanicích, kde proběhla mše. Po té mši se udělal průvod s prapory přes Heřmanice a skončilo se tady u naší hasičské zbrojnice."

Průvod skončil u hasičské zbrojnice, kde proběhla zdravice, předání praporů a také slavnostní stuhy.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Dostali jsme pamětní plaketu od okresního sdružení města Ostravy k našemu 130letému výročí založení sboru Hasiči Ostrava-Heřmanice. Udělali jsme tady výstavu, která zobrazuje historii našeho sboru dobrovolných hasičů od prvních dnů toho založení a schůze našich bývalých členů, až po současnost plus vizualizace do budoucna, kde letošní rok by se měla začít rekonstruovat naše hasičská zbrojnice a měla by končit příštím rokem."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava dlouhodobě podporuje jednotky sboru dobrovolných hasičů. Zřizuje jich celkem 5 a při každé z těchto jednotek působí také sbor dobrovolných hasičů, tedy spolek, který organizuje i kulturní, společenské akce, a především pracuje s mládeží. Zrovna heřmaničtí hasiči jsou v tomto velmi dobří. Jejich mladí hasiči získávají ocenění na republikové úrovni. Já jsem proto, že takto aktivní sbor u nás v obvodu máme."
Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Máme hodně členů, máme zhruba 124 členů, z toho 60 dětí a mládeže. 23 členů jednotky sboru dobrovolných hasičů a potom ženy, děti, dorost a podobně. Takže naše členská základna je celkem velká. Máme i úspěšné nástupce. Máme tady jednu mistryni České republiky v dorostu nebo dětí. A naše mládež vždy bojuje o první příčky v soutěžích, kterých se účastní celý rok."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Věřím, že hezkým dárkem ke 130. výročí bude heřmanickým hasičům výstavba nové hasičské zbrojnice, která začne už na podzim tohoto roku."
Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Těšíme se na ni náramně, protože už několik let za to bojujeme, o tu rekonstrukci. A bude to taková třešnička na dortu k tomu našemu výročí, těm 130 letům sboru."

Jako každému dobrovolnému sboru by se také do budoucna hodila obměna techniky.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Máme zánovní Mercedes, který je zhruba 6 let starý. Pak tady máme cisternu, která je už přes 30 let stará, už trošku dosluhuje. Tak uvidíme, jestli do budoucna se nám podaří nějakou novou cisternu vyjednat."

Hasiči by si do dalších 130 let přáli, ať se jejich sbor dál rozvijí, mají více zásahů a výcviku a jejich mládež, aby dál sbírala sportovní úspěchy nejen u nás, ale i ve světě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000038029/dobrovolni-hasici-v-ostravehermanicich-funguji-uz-130-let