Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolní hasiči v Ostravě-Heřmanicích fungují už 130 let

Ostrava-Slezská Ostrava |

Sbor dobrovolných hasičů Ostrava-Heřmanice oslavil 130 let své existence. Hasiči prošli v průvodu Heřmanicemi, který zakončil slavnostní ceremoniál u zbrojnice. V rámci oslav připravili výstavu o historii sboru a také celodenní program. Zároveň byl poklepán základní kámen nové zbrojnice.

Sbor dobrovolných hasičů začal v Heřmanicích fungovat 1. října roku 1893. Oslavy 130. výročí si ale hasiči připravili na konec školního roku.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Letošní oslavy jsme pojali formou takového průvodu. Kdy to začalo dopoledním programem v kostele svatého Marka v Ostravě-Heřmanicích, kde proběhla mše. Po té mši se udělal průvod s prapory přes Heřmanice a skončilo se tady u naší hasičské zbrojnice."

Průvod skončil u hasičské zbrojnice, kde proběhla zdravice, předání praporů a také slavnostní stuhy.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Dostali jsme pamětní plaketu od okresního sdružení města Ostravy k našemu 130letému výročí založení sboru Hasiči Ostrava-Heřmanice. Udělali jsme tady výstavu, která zobrazuje historii našeho sboru dobrovolných hasičů od prvních dnů toho založení a schůze našich bývalých členů, až po současnost plus vizualizace do budoucna, kde letošní rok by se měla začít rekonstruovat naše hasičská zbrojnice a měla by končit příštím rokem."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava dlouhodobě podporuje jednotky sboru dobrovolných hasičů. Zřizuje jich celkem 5 a při každé z těchto jednotek působí také sbor dobrovolných hasičů, tedy spolek, který organizuje i kulturní, společenské akce, a především pracuje s mládeží. Zrovna heřmaničtí hasiči jsou v tomto velmi dobří. Jejich mladí hasiči získávají ocenění na republikové úrovni. Já jsem proto, že takto aktivní sbor u nás v obvodu máme."
Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Máme hodně členů, máme zhruba 124 členů, z toho 60 dětí a mládeže. 23 členů jednotky sboru dobrovolných hasičů a potom ženy, děti, dorost a podobně. Takže naše členská základna je celkem velká. Máme i úspěšné nástupce. Máme tady jednu mistryni České republiky v dorostu nebo dětí. A naše mládež vždy bojuje o první příčky v soutěžích, kterých se účastní celý rok."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Věřím, že hezkým dárkem ke 130. výročí bude heřmanickým hasičům výstavba nové hasičské zbrojnice, která začne už na podzim tohoto roku."
Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Těšíme se na ni náramně, protože už několik let za to bojujeme, o tu rekonstrukci. A bude to taková třešnička na dortu k tomu našemu výročí, těm 130 letům sboru."

Jako každému dobrovolnému sboru by se také do budoucna hodila obměna techniky.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Máme zánovní Mercedes, který je zhruba 6 let starý. Pak tady máme cisternu, která je už přes 30 let stará, už trošku dosluhuje. Tak uvidíme, jestli do budoucna se nám podaří nějakou novou cisternu vyjednat."

Hasiči by si do dalších 130 let přáli, ať se jejich sbor dál rozvijí, mají více zásahů a výcviku a jejich mládež, aby dál sbírala sportovní úspěchy nejen u nás, ale i ve světě.

Nahlásit chybu


K tématu

Nová stanice i zásahový vůz. Frýdek-Místek investoval do dobrovolných hasičů 84 milionů

19. června 2023 12:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku dostali profesionální zázemí a nový zásahový vůz. Město nechalo zrekonstruovat jejich původní zbrojnici, která nyní jako jedna z mála v kraji splňuje standardy stanice pro profesionální sbor.

Generální ředitel hasičů ocenil modernizaci zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku

31. srpna 2023 13:42 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekonstruovaná zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku nadchla generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky. Osobně si ji totiž přijel prohlédnout. A ocenil, že město do její modernizace investovalo 74,5 milionu korun. A za dalších 10 milionů pořídilo hasičům nový vůz.

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku už mají desítky výjezdů z nové stanice

17. srpna 2023 15:06 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolní hasiči ve Frýdku-Místku už přes dva měsíce využívají novou hasičskou zbrojnici i velkokapacitní zásahový vůz. Díky tomuto zázemí a vybavení splňují jako jedni z mála v kraji standardy podobně profesionálním hasičům.


Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

22. dubna 2024 16:30 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Základní školy ve Slezské Ostravě budou mít moderní učebny, vybavené budou i virtuální realitou

Robotické sady, 3D tiskárny, sady pro experimenty, a dokonce i virtuální realitu – to vše najdou studenti v nových jazykových, multimediálních a přírodovědných učebnách ve slezskoostravských základních školách. Finální úpravy by měly být hotové do konce června.

Blíží se zápisy do mateřských škol. Registrace žádostí začala 19. dubna

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Vedení Ostravy-Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních

Ve Výškovické pobočce knihovny města Ostravy se konalo první veřejné setkání vedení obvodu s jeho obyvateli. Občané Jihu mohli přímo se starostou otevřeně probrat témata, které je trápí. Například situaci okolo bývalého obchodního centra Odra.

Ostrava považuje rozvoj cyklodopravy za jednu z priorit. Zásadní je ale bezpečnost

22. dubna 2024 11:59 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Rozvoj cyklodopravy je jednou z priorit vedení města. S tím samozřejmě souvisí bezpečnost, protože cyklisté považují za nejdůležitější, aby je při jízdě neohrožovala auta. Město proto klade důraz na kvalitní cyklostezky a pomáhají také strážníci, kteří se v rámci různých projektů a akcí na cykodopravu zaměřují.

Ostrava podpoří začínající podnikatele. Inspirace vzešla z programu Řemeslný akcelerátor

22. dubna 2024 10:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava chce pomoci začínajícím podnikatelům a proto vyhlásila nový dotační program. Jeho cílem je zvýšení konkurenceschopnosti, podpora inovací a technologií, ale také rozvoj podnikatelského prostředí.

Dny památek zaměřené na historii městského obvodu Ostrava-Jih se konaly už po deváté

22. dubna 2024 10:37 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Již 9. ročník festivalu Dny památek na Jihu se konal od čtvrtka do neděle. Zahrnoval foto-přednášky, prohlídky bytového muzea či komentované vycházky. Festivalem provázel kronikář obvodu Petr Lexa Přendík.

Dobrovolní hasiči v Ostravě-Heřmanicích fungují už 130 let
Vydáno 4. července 2023 9:01, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Sbor dobrovolných hasičů Ostrava-Heřmanice oslavil 130 let své existence. Hasiči prošli v průvodu Heřmanicemi, který zakončil slavnostní ceremoniál u zbrojnice. V rámci oslav připravili výstavu o historii sboru a také celodenní program. Zároveň byl poklepán základní kámen nové zbrojnice.

Sbor dobrovolných hasičů začal v Heřmanicích fungovat 1. října roku 1893. Oslavy 130. výročí si ale hasiči připravili na konec školního roku.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Letošní oslavy jsme pojali formou takového průvodu. Kdy to začalo dopoledním programem v kostele svatého Marka v Ostravě-Heřmanicích, kde proběhla mše. Po té mši se udělal průvod s prapory přes Heřmanice a skončilo se tady u naší hasičské zbrojnice."

Průvod skončil u hasičské zbrojnice, kde proběhla zdravice, předání praporů a také slavnostní stuhy.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Dostali jsme pamětní plaketu od okresního sdružení města Ostravy k našemu 130letému výročí založení sboru Hasiči Ostrava-Heřmanice. Udělali jsme tady výstavu, která zobrazuje historii našeho sboru dobrovolných hasičů od prvních dnů toho založení a schůze našich bývalých členů, až po současnost plus vizualizace do budoucna, kde letošní rok by se měla začít rekonstruovat naše hasičská zbrojnice a měla by končit příštím rokem."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Městský obvod Slezská Ostrava dlouhodobě podporuje jednotky sboru dobrovolných hasičů. Zřizuje jich celkem 5 a při každé z těchto jednotek působí také sbor dobrovolných hasičů, tedy spolek, který organizuje i kulturní, společenské akce, a především pracuje s mládeží. Zrovna heřmaničtí hasiči jsou v tomto velmi dobří. Jejich mladí hasiči získávají ocenění na republikové úrovni. Já jsem proto, že takto aktivní sbor u nás v obvodu máme."
Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Máme hodně členů, máme zhruba 124 členů, z toho 60 dětí a mládeže. 23 členů jednotky sboru dobrovolných hasičů a potom ženy, děti, dorost a podobně. Takže naše členská základna je celkem velká. Máme i úspěšné nástupce. Máme tady jednu mistryni České republiky v dorostu nebo dětí. A naše mládež vždy bojuje o první příčky v soutěžích, kterých se účastní celý rok."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Věřím, že hezkým dárkem ke 130. výročí bude heřmanickým hasičům výstavba nové hasičské zbrojnice, která začne už na podzim tohoto roku."
Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Těšíme se na ni náramně, protože už několik let za to bojujeme, o tu rekonstrukci. A bude to taková třešnička na dortu k tomu našemu výročí, těm 130 letům sboru."

Jako každému dobrovolnému sboru by se také do budoucna hodila obměna techniky.

Michal Gavlas, velitel SDH Ostrava-Heřmanice: "Máme zánovní Mercedes, který je zhruba 6 let starý. Pak tady máme cisternu, která je už přes 30 let stará, už trošku dosluhuje. Tak uvidíme, jestli do budoucna se nám podaří nějakou novou cisternu vyjednat."

Hasiči by si do dalších 130 let přáli, ať se jejich sbor dál rozvijí, mají více zásahů a výcviku a jejich mládež, aby dál sbírala sportovní úspěchy nejen u nás, ale i ve světě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000038029/dobrovolni-hasici-v-ostravehermanicich-funguji-uz-130-let