Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historická budova radnice Slezské Ostravy dostává novou fasádu

Ostrava-Slezská Ostrava |

Slezská Ostrava opravuje fasádu historické budovy radnice. Byly na ní totiž už viditelné lokální trhliny a nečistoty. Oživení probíhá po jedenácti letech a práce jsou rozděleny do několika etap. Náklady na opravu přesáhnou 2,6 milionu korun.

U budovy Slezskoostravské radnice v Těšínské ulici se objevilo na konci června lešení. Obvod totiž přistoupil k potřebné a důležité údržbě této historické budovy.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V současné době probíhá oprava a nátěr fasády Slezskoostravské radnice. Podobná obdobná oprava proběhla naposledy v roce 2012. Fasáda od té doby už jevila stopy nečistot a byla také místy popraskaná. Protože radnice je kulturní památkou, tak se snažíme o ni náležitě starat. A proto jsme letos získali dotaci právě na opravu její fasády a ta aktuálně probíhá."
Filip Kunz, stavbyvedoucí: "Začali jsme stavební práce tak, že jsme očistili fasádu. Poté došlo ještě k vysátí, protože tam bylo přebytečné množství pavučin, které by nám kazily novou malbu. Došlo k lokálním opravám fasády, kdy jsme museli opravit lokální trhliny ve zdi, které se musely sanovat. Došlo k aplikaci například chemických kotev, aby zmizely trhliny.

Nová fasáda se provádí kvalitním silikátovým nebo vápenným fasádním nátěrem. V letošním roce se opravují dvě strany fasády. Levá, ze strany ulice Keltičkova, včetně věže s hodinami a čelní nad vstupním schodištěm a hlavním vchodem. Oprava zbývající části je naplánována na následující roky.

Filip Kunz, stavbyvedoucí: "Dochází k novému oplechování, kdy dodržujeme původní architektonický návrh, který obsahoval pozinkované oplechování. Zároveň jsme vyměnili i žlaby, které jsou také z pozinku, aby nemohlo dojít k jejich krádeži."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Celkové náklady na opravu fasády činí 2,6 milionu korun. Z čehož část pokrývá právě dotace z Moravskoslezského kraje."

Budova úřadu je nárožní třípatrovou budovou s kvadratickou věží postavenou podle návrhu Viktora Šulce a projektu Jaroslava Volence a Františka Doležala. Průčelí je ukončeno pseudorenesančním štítem s balustrádou, portál je zdoben iónskými sloupy a fasáda bohatě zdobená štukovým dekorem.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Budova radnice byla dostavěna v roce 1913. To znamená, že dnes už má 110 let. My se proto snažíme nejenom zvenku starat o její fasádu, ale také průběžně provádíme různé práce v rámci interiéru. Ať už se jedná o restauraci dveří nebo například o repasy podlah."

Na území Slezské Ostravy se nachází spousta historicky cenných staveb.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My pravidelně provádíme renovace nejrůznějších pomníků nebo například bust, které jsou ve vlastnictví městského obvodu. Ale přispíváme také soukromým vlastníkům. Mohu připomenout z minulosti například opravu kapličky v Antošovicích, která prošla kompletní renovací nebo opravy v rámci kostela svatého Marka v Heřmanicích."

Aktuální obnova fasády radnice má být hotová podle harmonogramu do 6. září.

Nahlásit chybu


K tématu

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Rekonstrukce tří ulic ve Slezské Ostravě jde podle plánu, Zámostní už je hotová

18. července 2023 12:36 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Tři ulice na Slezské procházejí důležitou rekonstrukcí. Zámostní už je hotová dokonce s předstihem a nyní se pracuje na zbylých dvou. Opravují se komunikace, chodníky a přibydou i nové zapuštěné kontejnery na komunální odpad. Celkové náklady dosahují téměř 27 milionů korun.

Slezská Ostrava má nového místostarostu Jiřího Stocha

4. července 2023 15:12 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská Ostrava má nového místostarostu. Stal se jím Jiří Stoch, který vystřídal na postu dosavadní místostarostku Dagmar Macháčkovou. Důvodem bylo, že bývalá místostarostka se stala náměstkyní primátora. Na radnici Slezské dál zůstane jako radní.


Charitativní utkání osobností Opavy s REAL TOP Praha vyneslo 400 tisíc korun pro tři postižené děti

14. června 2024 11:43 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Na fotbalovém stadionu v Opavě se proti sobě utkaly osobnosti Opavy s týmem Real Top Praha. Charitativní utkání proběhlo v rámci oslav 800 let města. Výtěžek z něj byl v plné výši věnován třem zdravotně postiženým dětem.

90letý senior na elektrokoloběžce v Ostravě přehlédl tramvaj, následný střet nepřežil

Včera 9:49 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

V Ostravě-Porubě, poblíž křižovatky ulic Martinovická a Třebovická, se během pátečního odpoledne stala tragická dopravní nehoda. Místem projížděl na elektrokoloběžce 90letý muž. Podle policejních informací při odbočování vlevo zřejmě přehlédl souběžně jedoucí tramvaj a srazil se s ní.

Pohádkovou stezkou v lesoparku Dubina se prošly desítky karvinských dětí

Lesopark Dubina se stal poprvé v historii místem, na kterém mohly děti potkat své oblíbené pohádkové hrdiny, a to v rámci Pohádkové stezky.

Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

14. června 2024 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Regionální zprávy POLAR

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Zastupitelé schválili programové dotace na příští rok, spolky, kluby a organizace podpoří 31 miliony

14. června 2024 12:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Jedním z nosných témat červnové schůze zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

14. června 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Porubští předškoláci prochází screeningem školní zralosti. Jde o unikátní službu v rámci ČR i Evropy

13. června 2024 19:41 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v tom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

13. června 2024 16:41 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

Mezinárodní gymnastický trojboj v Bruntále otestoval novou podlahu zdejšího sálu

14. června 2024 7:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Elektromechanici

Ostrava Nástup: od 1. července 2024 od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

90letý senior na elektrokoloběžce v Ostravě přehlédl tramvaj, následný střet nepřežil

Včera 9:49 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

V Ostravě-Porubě, poblíž křižovatky ulic Martinovická a Třebovická, se během pátečního odpoledne stala tragická dopravní nehoda. Místem projížděl na elektrokoloběžce 90letý muž. Podle policejních informací při odbočování vlevo zřejmě přehlédl souběžně jedoucí tramvaj a srazil se s ní.

Na VŠB-TUO předali experimentální, vyřazený vůz SŠ Jablunkov pro výuku

Darováním vyřazeného experimentálního vozidla byla odstartována spolupráce mezi Vysokou školou Báňskou v Ostravě a Střední školou Jablunkov. Její žáci nyní budou moct vůz využít při výuce. Projekt bude pokračovat i v dalších odborných středních školách v kraji.

Poruba už potřetí přivítá Festival v ulicích. Pod širým nebem vystoupí přes 200 umělců z různých koutů světa

13. června 2024 19:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Festival v ulicích s podtitulem ART & LIFE uchvátí Porubu už potřetí. Konat se bude na Hlavní třídě a přilehlých dvorech 21. a 22. června a nabídne hudbu z různých koutů světa, tanec a divadlo pod širým nebem.

Na porubském Dni zdraví se nejen vyšetřovalo, návštěvníci se i pobavili

13. června 2024 19:18 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice uspořádala už tradiční Den zdraví. Konal se na prostranství u Floridy a zájemci si díky němu mohli zdarma a bez čekání mimo jiné nechat změřit krevní tlak, cholesterol, nebo procento tělesného tuku.

Ostravští policisté hledají svědky srážky vozidla s chodcem v Nové Vsi

13. června 2024 12:10 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují dopravní nehodu a žádají veřejnost o pomoc. Stala se 27. března 2024 kolem 13:45 hodin v Ostravě Nové Vsi na ulici U Hrůbků, na přechodu pro chodce u zastávky MHD "Školní Statek". Na tomto místě se střetl mladý muž s projíždějícím červeným vozidlem Renault.

V Ostravě se uskuteční Zlatá evropská liga volejbalistek. Oba víkendové dny se utkají 4 nejlepší týmy

13. června 2024 11:33 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

O víkendu v Porubě v Torax Aréně vyvrcholí Evropská liga volejbalistek. Díky pořadatelství se zlatého turnaje zúčastní i naše reprezentace plus tři špičkové celky Evropy.

Historická budova radnice Slezské Ostravy dostává novou fasádu
Vydáno 11. července 2023 13:34, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Slezská Ostrava opravuje fasádu historické budovy radnice. Byly na ní totiž už viditelné lokální trhliny a nečistoty. Oživení probíhá po jedenácti letech a práce jsou rozděleny do několika etap. Náklady na opravu přesáhnou 2,6 milionu korun.

U budovy Slezskoostravské radnice v Těšínské ulici se objevilo na konci června lešení. Obvod totiž přistoupil k potřebné a důležité údržbě této historické budovy.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V současné době probíhá oprava a nátěr fasády Slezskoostravské radnice. Podobná obdobná oprava proběhla naposledy v roce 2012. Fasáda od té doby už jevila stopy nečistot a byla také místy popraskaná. Protože radnice je kulturní památkou, tak se snažíme o ni náležitě starat. A proto jsme letos získali dotaci právě na opravu její fasády a ta aktuálně probíhá."
Filip Kunz, stavbyvedoucí: "Začali jsme stavební práce tak, že jsme očistili fasádu. Poté došlo ještě k vysátí, protože tam bylo přebytečné množství pavučin, které by nám kazily novou malbu. Došlo k lokálním opravám fasády, kdy jsme museli opravit lokální trhliny ve zdi, které se musely sanovat. Došlo k aplikaci například chemických kotev, aby zmizely trhliny.

Nová fasáda se provádí kvalitním silikátovým nebo vápenným fasádním nátěrem. V letošním roce se opravují dvě strany fasády. Levá, ze strany ulice Keltičkova, včetně věže s hodinami a čelní nad vstupním schodištěm a hlavním vchodem. Oprava zbývající části je naplánována na následující roky.

Filip Kunz, stavbyvedoucí: "Dochází k novému oplechování, kdy dodržujeme původní architektonický návrh, který obsahoval pozinkované oplechování. Zároveň jsme vyměnili i žlaby, které jsou také z pozinku, aby nemohlo dojít k jejich krádeži."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Celkové náklady na opravu fasády činí 2,6 milionu korun. Z čehož část pokrývá právě dotace z Moravskoslezského kraje."

Budova úřadu je nárožní třípatrovou budovou s kvadratickou věží postavenou podle návrhu Viktora Šulce a projektu Jaroslava Volence a Františka Doležala. Průčelí je ukončeno pseudorenesančním štítem s balustrádou, portál je zdoben iónskými sloupy a fasáda bohatě zdobená štukovým dekorem.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Budova radnice byla dostavěna v roce 1913. To znamená, že dnes už má 110 let. My se proto snažíme nejenom zvenku starat o její fasádu, ale také průběžně provádíme různé práce v rámci interiéru. Ať už se jedná o restauraci dveří nebo například o repasy podlah."

Na území Slezské Ostravy se nachází spousta historicky cenných staveb.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My pravidelně provádíme renovace nejrůznějších pomníků nebo například bust, které jsou ve vlastnictví městského obvodu. Ale přispíváme také soukromým vlastníkům. Mohu připomenout z minulosti například opravu kapličky v Antošovicích, která prošla kompletní renovací nebo opravy v rámci kostela svatého Marka v Heřmanicích."

Aktuální obnova fasády radnice má být hotová podle harmonogramu do 6. září.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000038144/historicka-budova-radnice-slezske-ostravy-dostava-novou-fasadu