Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA SE PYŠNÍ PRVNÍ INTEGRAČNÍ HOUPAČKOU V ČESKU PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ
  • MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ PODPORUJE PROGRAMY OBCÍ NA OBNOVU VENKOVA
  • DOPRAVNÍ PODNIK OSTRAVA PRVNÍ V ČR ZAVÁDÍ ELEKTRONICKÉ DOHODY O POKUTÁCH
  • REKONSTRUKCE VENKOVNÍHO BAZÉNU V NOVÉM JIČÍNĚ ZAČÍNÁ, FIRMA MÁ NA PRÁCE ROK
  • ŘSD OPRAVÍ 11 PROPUSTKŮ V OKRESE OPAVA A BRUNTÁL
  • POLICIE A ÚŘADY NADÁLE ŠETŘÍ ÚHYN RYB V RYBNÍKU MÍČOVEC
  • TECHNICKÉ SLUŽBY V HAVÍŘOVĚ POŘÍDILY DEFIBRILÁTORY, ZAMĚSTNANCI PROŠLI ŠKOLENÍM
  • CENY STARŠÍCH BYTŮ V MS KRAJI MEZIROČNĚ VZROSTLY NEJVÍCE ZE VŠECH KRAJŮ
  • V NEMOCNICI KARVINÁ-RÁJ OTEVŘELI KURZY PRVNÍ POMOCI ZAMĚŘENÉ NA MALÉ DĚTI
  • RADNICE V HAVÍŘOVĚ ROZDÁVÁ OPĚT NÁDOBY NA BIOODPAD
  • KARVINÁ CHYSTÁ PROMĚNU AREÁLU LODIČKY V PARKU BOŽENY NĚMCOVÉ
  • FRÝDEK-MÍSTEK PŘIPRAVUJE ARCHITEKTONICKOU SOUTĚŽ NA ČESKÝ DŮM
  • OBVOD SLEZSKÁ OSTRAVA SHÁNÍ VYUŽITÍ PRO BUDOVU NA CHITTUSSIHO ULICI
  • PODLE POVODÍ ODRY BYL BŘEZEN Z HYDROLOGICKÉHO POHLEDU SPÍŠE PODPRŮMĚRNÝ

Slezskoostravský hrad uvítal poutavý workshop o středověkém válečnictví a rytířích

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

Nejen to, jak se oblékali, ale i jak žili středověcí válečníci ukázal návštěvníkům Slezskoostravského hradu workshop s názvem Druhá kůže rytířova. Došlo i na názorné ukázky a návštěvníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet i středověkou zbroj.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      V neděli se na Slezskoostravském hradě sešli všichni milovníci středověku a válečnictví. Studenti a absolventi Ostravské univerzity jim poutavou formou předvedli, jak vypadal život rytíře, a kdo to vlastně rytíř byl.

      Tomáš Kocourek, historik: „Ukázali jsme prezentaci toho, jak probíhal vývoj historického odění od 11. až po 16. století. Ukázali jsme, jak se jednotlivá období lišila, jaký byl život, materiály, jak se všechno postupně vyvíjelo. Dostali jsme se taky k tomu, co je to vlastně být rytířem, kdo to je rytíř, jaký je ideál rytíře. A taky jsme se snažili bořit zažité mýty, jak středověk vypadal, nevypadal, jak byl barevný, jak to bylo třeba ve filmech špatně ukázáno.“
      Lukáš Czopik, specialista výstava a edukace Slezskoostravského hradu: „Tento historický program má tady premiéru. Vrátilo se to tady po delší pauze, po covidové pauze, a byla to taková zkouška, jestli je o to zájem. Plný sál nás přesvědčil o tom, že o takové akce zájem je.“
      anketa: „Mě určitě zaujalo celé to povídání. Kluci to měli moc hezky připravené, velmi hezky udělané, moc zajímavé povídání. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Myslím, že skvělé povídání na léto.“

      Návštěvníci se mohli dozvědět, jaký je rozdíl mezi brněním a zbrojí, a mohli si je taky vyzkoušet.

      Marek Vidlička, student Ostravské univerzity: „Já mám na sobě plátovou zbroj nošenou rytíři z 15. století, konkrétně druhé poloviny, řekněme rok 1460. Je převážně v italském stylu, ale má určité prvky, které nesou německé zbroje. To jsou právě ty kanely – tyhle vrypy. Byla by to zbroj, kterou by si objednal někdo na zakázku mimo Itálii.“

      Přednášející představili hlavně to, jak se brnění a zbroj v průběhu šesti století vyvíjely, a vysvětlili, kdy a proč skončila éra rytířů, jak ji známe. Díky velkému zájmu se workshop na hrad pravděpodobně vrátí.

      Lukáš Czopik, specialista výstava a edukace Slezskoostravského hradu: „Máme takovou představu, že bychom chtěli tuto akci zopakovat přes léto ještě jednou v srpnu, a pak uvidíme, jak budou zástupci katedry k dispozici. Chtěli bychom to do konce roku ještě určitě alespoň jednou, nejlépe dvakrát zopakovat.“

      Slezskoostravský hrad ale pořádá i další tematické akce a taky pravidelné prohlídky, na kterých se návštěvníci dozví více o jeho pohnuté historii.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

      17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

      Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

      Akademie Podnikej F-M radila drobným podnikatelům s výzdobou výloh a poutavými texty

      Vzdělávací akademie pro obchodníky Podnikej F-M radí už několik let drobným podnikatelům ve městě. Na posledním workshopu se zaměřila na to, jak správně vyzdobit výlohu nebo napsat poutavou ceduli. Sledovat moderní trendy je totiž podle odborníků velmi důležité.

      Za bicí ve Studénce usedla studentka slavné Berklee

      27. června 2024 9:10 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

      Základní umělecká škola Jana Amose Komenského ve Studénce pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.


      Výstavba obchvatu Havířova budí v obcích velké emoce

      Ředitelství silnic a dálnic předalo krajskému úřadu dokumentaci EIA k obchvatu Havířova. Na to nyní reagují okolní obce, kterých se stavba bezprostředně týká. Debata s občany se konala už v Těrlicku i v Horní Suché.

      Moravskoslezský kraj podporuje programy obcí na obnovu venkova

      Také v letošním roce dostanou obce v Moravskoslezském kraji finanční podporu svých projektů, kterými chtějí zvelebit veřejná prostranství, školy nebo silnice. Na podporu obnovy venkova kraj vyčlenil 30 milionů korun.

      CirkArena v Třinci se zaměří na energetické zpracování odpadů

      10. dubna 2025 17:48 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

      Unikátní projekt CirkAreny v Třinci se blíží ke své realizaci. V místě bývalé hokejové arény tak vznikne výzkumně vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku, které se zaměří na výzkum odpadů. Hotovo by mělo být v roce 2028.

      Ironman má nový cíl, motivovat ke splnění výzev studenty

      Extrémní sportovec Jurij Tarča ze Studénky je třicetinásobným Ironmanem. Patří mezi nejlepší vytrvalce světa. Motivovat mladé lidi k dosažení cílů se teď snaží i formou besed ve školách.

      Exploze v rodinném domě na Frýdecko-Místecku, hasiči zasahovali u následného požáru sklepa

      10. dubna 2025 16:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

      Čtyři jednotky hasičů zasahovaly ve čtvrtek ráno u výbuchu propan-butanové lahve ve sklepě rodinného domu v Nýdku na Frýdecko-Místecku. Exploze způsobila požár, který hasiči rychle lokalizovali. Jeden muž byl zraněn, pět osob stihlo dům opustit ještě před příjezdem jednotek.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      Odborníci z celé republiky diskutovali téma transferu technologií

      10. dubna 2025 17:40 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

      Na VŠB – TU Ostrava se sjeli zástupci veřejných vysokých škol, výzkumných organizací a ministerstev, aby diskutovali problematiku transferu technologií. Tedy přesun výzkumu co nejrychleji a nejefektivněji rovnou do praxe.

      Moravská Ostrava a Přívoz ožije Velikonočním jarmarkem

      Masarykovo náměstí v centru Ostravy ožije velikonočním jarmarkem. Návštěvníci se mohou už od pondělí až do Velkého pátku těšit na tradiční řemesla, regionální speciality, tematickou výzdobu i kulturní program. Akci připravilo Centrum kultury a vzdělávání ve spolupráci s městským obvodem.

      Poruba ocenila své nejlepší pedagogy. Akce se koná každoročně u příležitosti Dne učitelů

      10. dubna 2025 15:05 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

      Poruba opět ocenila své nejlepší pedagogy. Slavnostní setkání se uskutečnilo u příležitosti Dne učitelů v Komunitním centrum Všichni spolu.

      U letního stadionu vzniká tréninková plocha pro fotbalisty, mohou tak pošetřit hlavní trávník

      Bývalé škvárové hřiště u letního stadionu bude opět užitečnou plochou. Návozem hlíny a jednoduchou úpravou tu vznikne tréninkové hřiště, které budou využívat fotbalisté.

      Sousedské trhy už se rozrostly na 30 stánků, lákají i návštěvníky z jiných obvodů

      Slezskoostravský Hladnov přivítal letošní první sousedské trhy. Davy návštěvníků neodradilo ani chladnější aprílové počasí a prodejců byl tentokrát rekordní počet. Stánků s různorodým zbožím od zeleniny po svíčky čekalo na Nejedlého ulici hned třicet.

      Cyklistický závod Porubajk mění start. Začíná se na Alšově náměstí

      Hlavní třída v Porubě se opět stane dějištěm Porubajku. Tentokrát ale cyklistický závod nevyužije prostranství u Floridy, které prochází rekonstrukcí. Součástí Porubajku bude i charitativní běh Srdce pro Porubu.

      Trenérka Sokolu Poruba získala ocenění. V Praze jí udělili titul Trenérka roku 2024

      10. dubna 2025 15:04 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

      Trenérka Tělocvičné jednoty Sokol Poruba Šárka Budíková získala významné ocenění. Za celoživotní dobrovolnou činnost jí Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru v Praze udělila cenu Trenérka roku 2024.

      Zápisy na Slezské byly plné novinek, Chrustova je po rekonstrukci, na Bohumínskou se hlásilo online

      K dubnu patří ve Slezské Ostravě tradičně zápisy do prvních tříd a nejinak tomu bylo letos. Slezskoostravské základní školy ale tentokrát přinesly inovace. Na Bohumínské se k zápisům hlásilo online a Chrustova přivítala budoucí prvňáčky ve zrekonstruovaných prostorách.

      Obvod shání využití pro budovu na Chittussiho ulici, radnice zjišťuje, co občanům chybí

      Budova na Chittussiho ulici pod hladnovskou vodárenskou věží by mohla v příštích letech získat nové využití. Radnice aktuálně zjišťuje u občanů, co jim v atraktivní části obvodu chybí. Podle výsledků ankety se rozhodne, co na pozemku vznikne.

      Slezskoostravský hrad uvítal poutavý workshop o středověkém válečnictví a rytířích
      Vydáno 25. července 2024 20:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
      Nejen to, jak se oblékali, ale i jak žili středověcí válečníci ukázal návštěvníkům Slezskoostravského hradu workshop s názvem Druhá kůže rytířova. Došlo i na názorné ukázky a návštěvníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet i středověkou zbroj.

      V neděli se na Slezskoostravském hradě sešli všichni milovníci středověku a válečnictví. Studenti a absolventi Ostravské univerzity jim poutavou formou předvedli, jak vypadal život rytíře, a kdo to vlastně rytíř byl.

      Tomáš Kocourek, historik: „Ukázali jsme prezentaci toho, jak probíhal vývoj historického odění od 11. až po 16. století. Ukázali jsme, jak se jednotlivá období lišila, jaký byl život, materiály, jak se všechno postupně vyvíjelo. Dostali jsme se taky k tomu, co je to vlastně být rytířem, kdo to je rytíř, jaký je ideál rytíře. A taky jsme se snažili bořit zažité mýty, jak středověk vypadal, nevypadal, jak byl barevný, jak to bylo třeba ve filmech špatně ukázáno.“
      Lukáš Czopik, specialista výstava a edukace Slezskoostravského hradu: „Tento historický program má tady premiéru. Vrátilo se to tady po delší pauze, po covidové pauze, a byla to taková zkouška, jestli je o to zájem. Plný sál nás přesvědčil o tom, že o takové akce zájem je.“
      anketa: „Mě určitě zaujalo celé to povídání. Kluci to měli moc hezky připravené, velmi hezky udělané, moc zajímavé povídání. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Myslím, že skvělé povídání na léto.“

      Návštěvníci se mohli dozvědět, jaký je rozdíl mezi brněním a zbrojí, a mohli si je taky vyzkoušet.

      Marek Vidlička, student Ostravské univerzity: „Já mám na sobě plátovou zbroj nošenou rytíři z 15. století, konkrétně druhé poloviny, řekněme rok 1460. Je převážně v italském stylu, ale má určité prvky, které nesou německé zbroje. To jsou právě ty kanely – tyhle vrypy. Byla by to zbroj, kterou by si objednal někdo na zakázku mimo Itálii.“

      Přednášející představili hlavně to, jak se brnění a zbroj v průběhu šesti století vyvíjely, a vysvětlili, kdy a proč skončila éra rytířů, jak ji známe. Díky velkému zájmu se workshop na hrad pravděpodobně vrátí.

      Lukáš Czopik, specialista výstava a edukace Slezskoostravského hradu: „Máme takovou představu, že bychom chtěli tuto akci zopakovat přes léto ještě jednou v srpnu, a pak uvidíme, jak budou zástupci katedry k dispozici. Chtěli bychom to do konce roku ještě určitě alespoň jednou, nejlépe dvakrát zopakovat.“

      Slezskoostravský hrad ale pořádá i další tematické akce a taky pravidelné prohlídky, na kterých se návštěvníci dozví více o jeho pohnuté historii.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000044178/slezskoostravsky-hrad-uvital-poutavy-workshop-o-stredovekem-valecnictvi-a-rytirich