Blížící se zimní období a změna času s sebou přinášejí sníženou viditelnost, a tím i vysoké riziko pro všechny účastníky silničního provozu. Nejhůře jsou na tom ale chodci, kteří jsou nejvíce zranitelní. Městská policie proto ve spolupráci s krajským koordinátorem BESIP a Policií České republiky spustila akci zaměřenou právě na ně.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: „Momentálně jste navštívili akci Bezpečnost chodců, kde se zaměřujeme na jejich viditelnost. To znamená, aby nejenom viděli, ale byli i dobře viděni, protože s podzimem přichází dřívější smrákání, a pokud je chodec označen reflexní páskou, je vysouká pravděpodobnost, že nedojde například na komunikacích ke střetům, protože pro řidiče, který jede po silnici, bude lépe viditelný.“
Jedna z osmi preventivních akcí se konala na začátku listopadu i u slezskoostravského Ústředního hřbitova, a to v souvislosti s vysokým pohybem chodců v období Dušiček.
Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj: „Když se podíváme, tak tady jezdí spousta řidičů a třeba hledá parkovací místo a v tom okamžiku si nemusí všimnout, že je tam nějaký pohyb chodců. Mnohdy chodec vidí, že se blíží autobus, trolejbus a chce stihnout doběhnout a vstoupí do vozovky i mimo přechod. Samozřejmě je tady komunikace na mírném horizontu, může dojít k oslnění sluníčkem. Přece jenom sluníčko zapadá, nemusí být ten chodec dobře viděn, takže je opravdu potřeba se tomu plně věnovat.“
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: „Naši přítomnost rozdělíme na dvě oblasti. První je opatření ve vztahu k Památce zesnulým, kdy strážníci kontrolují nejenom prostory hřbitova a jeho okolí, ale i přilehlé parkoviště. Za druhé to jsou strážníci preventisté, kteří se zaměřují právě na tu viditelnost chodců na přechodech, ale i na pozemních komunikacích.“
Strážníci oslovovali občany na přechodech pro chodce, upozorňovali je na důležitost jejich viditelnosti a doporučovali, jak přispět k vlastní bezpečnosti.
Jana Gálová, preventistka MP Ostrava: „Lidé se o to zajímají velice. Spousta lidí nosí ty reflexní prvky, za což je určitě chválíme. Kdo je nemá, tak jim vlastně rozdáváme ty bezpečnostní prvky a říkáme, aby je opravdu nosili.“
anketa, chodci: „Důležité je, abychom šli na silnici vidět, protože když je tma a nejsme něčím osvětleni, abychom byli vidět, no. To je důležité.“
anketa, chodci: „Tak hlavně opatrně.“
Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj: „Pokud se chodec pohybuje v obci, nemusí mít na sobě samozřejmě nic reflexního. Každopádně my doporučujeme mít nějaký reflexní oděvní doplněk, ať už nějaký pásek, tkaničky do bot, nebo něco jiného. Přece jenom zvýšíme svou viditelnost vůči řidičům. Samozřejmě je důležité přesvědčit se, že můžu opravdu bezpečně vstoupit do vozovky, to znamená rozhlédnout se. Často se setkáváme s tím, že lidé koukají do mobilního telefonu, nebo mají sluchátka v uších a zcela se nevěnují přecházení. Tak samo řidiči motorových vozidel mnohdy nekoukají na chodce na přechodu, sledují navigaci, nebo telefon. Pak ty krizové situace mohou dopadnout špatně.“
V průběhu listopadu a prosince se v Ostravě uskuteční i další preventivní akce zaměřené na bezpečnost chodců.