Bohatý vánoční program čekal před druhou adventní nedělí návštěvníky Slezskoostravského hradu. Jako každý rok se tu konal tradiční vánoční jarmark a jako každý rok přilákal do Slezské Ostravy nejen rodiny s dětmi.
Marek Tichý, principál Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: „Tradičně se tady v hradbách Slezskoostravského hradu setkáváme už od jeho zrození, abychom, řekněme, udělali určitý kontrapunkt nákupních středisek. Hrad je tak mile vybaven, všechny jeho hradní místnosti mají otevřeno, a tak se lidi můžou podívat všude. Takže s romantikou, historií a, řekněme, v klidu před Vánoci.“
anketa, návštěvníci Vánoc na hradě: „No abychom tady zabavili malého a ukázali mu ty vánoční svátky a tu atmosféru.“
anketa, návštěvníci Vánoc na hradě: „Dala jsem si tady nealko rybízák a je to tady moc hezké, užíváme si to. Jsem ráda, že dcera spí, a těším se, až si to tady ještě všechno projdeme. Je to tady moc hezké, taková pěkná atmosféra. Jen škoda toho sněhu.“
Malí i velcí návštěvníci mohli na hradě ochutnat spoustu dobrot a prohlédnout si několik tradičních řemesel. Nechyběly ale ani staré vánoční zvyky jako lití olova.
Jana Šloufová, členka Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: „Vždycky byli všichni zvědaví na budoucnost, ale původně, jak tady vysvětluji všem ostatním, olovo začala odlévat děvčata. Po tom, co odlila olovo, věštila z tvaru, co jim to připomínalo, jaké povolání bude mít jejich budoucí ženich. A aby to nebylo líto těm zadaným a těm mužským, tak potom věštila, co je čeká pro štěstí v příštím roce. Tahle tradice už se zachovala i pro nás.“
Svůj odlitek si mohli návštěvníci odnést jako suvenýr a na jarmarku si mohli nakoupit i vánoční dárky nebo dekorace. Hned od desíti hodin pak byl pro ně připravený bohatý program na pódiu.
Marek Tichý, principál Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: „Každou hodinu je pro lidičky připravený program, představení, no a jak jinak než vánoční, takže kejklíři, komedianti, divadélka, pohádky s vánoční tematikou, ať to má zkrátka nejenom romantiku, ale pro děti i ty větší i nějaký ten pěkný divadelní zážitek.“
Kromě tradičního programu mohli návštěvníci zhlédnout taky výstavu betlémů a podívat se na řezbáře přímo při práci.“
Kamil Kopřiva, řezbář z Valašských Klobouk: „Zrovna řežu podobného pasáčka, jako stojí tam na stole. Co figurka, to je originál. Dělám každou zvlášť, abych se moc neopakoval.“
Vyřezávané i malované betlémy budou moci zájemci obdivovat až do 5. ledna.