Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lávku z Dolní oblasti Vítkovic na Slezskou Ostravu pokřtili po Janu Balabánovi

Ostrava-Slezská Ostrava |

Lávka pro pěší i cyklisty propojující Slezskou Ostravu s Dolní oblastí Vítkovic byla slavnostně pokřtěna. Od poloviny června tak už oficiálně nese jméno ostravského spisovatele Jana Balabána, stejně jako odkazy na jeho dílo.

Speciální lávka architekta Josefa Pleskota překlenula řeku Ostravici mezi Vítkovicemi a Slezskou Ostravou v roce 2023 a umožnila tím snadný přístup turistů a cykloturistů například od Slezskoostravského hradu k Dolní oblasti Vítkovic a obráceně. Nyní byla 140 metrů dlouhá soustava dvou lávek pokřtěna po Janu Balabánovi.

Lukáš Balabán, syn spisovatele Jana Balabána: „Trochu mě to překvapilo, ale vlastně mě to hned vzápětí potěšilo. Byl jsem rád, že se někdo takto rozhodl. Já si myslím, že je to fajn, že je to dobře, protože cítím, že Ostrava má v mém otci rodáka, který by si něco takového zasloužil. Velmi vítám tady tenhle krok a děkuju všem, co se o to zasloužili.“
Petr Hruška, básník a přítel Jana Balabána: „Jan Balabán byl skutečně mimořádný spisovatel. Od 90. let jeho knihy velice rezonují v čtenářské veřejnosti a otevřenost města znamená zároveň schopnost vnímat kulturní rozměr, který to město má. A v Janu Balabánovi Ostrava kulturní rozměr nepochybně má.“

Nápad pojmenovat lávku právě po Janu Balabánovi přinesl už její architekt Josef Pleskot a přidal se k němu i iniciátor rozvoje Dolní oblasti Vítkovic Jan Světlík.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: „On to i přirovnával k tomu, že je to jazykomalebné, že je to takový ten Balabán stejně jako ta lávka, že to má podobný tvar.“
Petr Hruška, básník a přítel Jana Balabána: „Já si myslím, že snad by byl Jan Balabán docela rád i s ohledem na architektonické řešení té lávky od Josefa Pleskota, že se po něm pojmenovává právě lávka.“

Lávka Jana Balabána nenese jen autorovo jméno, na její konstrukci jsou napsány taky úryvky z jeho děl.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: „Poprosili jsme Nikolu Vavrouse, který je známým a poměrně už i slavným tvůrcem různých muralů a street artů po městě. Díky němu tady můžeme dneska stát u nápisu na té lávce, a ten text navrhl pan Hruška, tedy blízký přítel pana Balabána. Uprostřed té lávky je ztvárněno ‚jsem tady, nebo možná odcházím‘. Vlastně to koresponduje s tím, že se přechází ta lávka, a koresponduje to i s tím, že jsme chtěli, aby lidé se třeba na chviličku na té lávce zastavili a popřemýšleli, že tak, jak slova spojují a můžou spojovat dvě věty, tak stejně ta lávka spojuje dvě významné části tohoto města.“

Lávka také nabízí cyklistům zajímavou odbočku z frekventované cyklostezky vedoucí z Beskyd přes Slezskou Ostravu až do Bohumína.

Nahlásit chybu


K tématu

Lávka do Dolních Vítkovic byla pokřtěna. Nese jméno ostravského spisovatele Jana Balabána

12. června 2025 10:34 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lávka, která přemosťuje řeku Ostravici u Dolních Vítkovic, byla oficiálně pokřtěna po Janu Balabánovi. Texty a odkazy z děl ostravského spisovatele jsou zvěčněny přímo na zábradlí lávky.

Gastrofestival Pojez odstartoval v Ostravě chuťový i turistický zážitek

11. května 2025 10:40 | Ostrava-Vítkovice | Bára Kelnerová

Gastronomie, cestovní ruch a průmyslové dědictví. Tři hlavní ingredience čtvrtého ročníku Pojez festu, který v sobotu odstartoval v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Kulinářský zážitek umocnilo prostředí bývalých vysokých pecí.


Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

Dnes 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Městská policie učí seniory rozpoznávat online podvody

Včera 16:55 | Havířov | Bára Kelnerová

Podvodníci stále hledají nové způsoby, jak se dostat k penězům důvěřivých lidí. Havířovská městská policie proto uspořádala sérii preventivních workshopů, které mají starší občany naučit, jak podvod rozpoznat.

Pracoval na střeše a spadl z výšky sedmi metrů. Muž krvácel z hlavy a vážně si poranil nohu

Dnes 9:15 | Čeladná | Anna Břenková

Spadl z výšky okolo sedmi metrů při práci na střeše. Muž utrpěl krvácející zranění hlavy a vážně si zranil nohu. Byl letecky transportován do ostravské Fakultní nemocnice.

Ostrava bude příští rok hospodařit s částkou téměř 16 miliard korun

Včera 14:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má rozpočet na příští rok. Hospodařit bude s částkou téměř 16 miliard korun. Jde o jeden z nejvyšších rozpočtů v historii města. Přibližně třetina všech peněz půjde na investice. Od koncertního sálu přes projekt Nových Bazalů, ale i výstavbu nových bytů.

Několikrát okradl seniorku a její dceru na vozíku, pak obě ženy násilně napadl

Včera 11:45 | Ostrava-město | Anna Břenková

Muž zneužil důvěry ženy na vozíku a hrál si na jejího přítele. Přitom z bytu, kde žila se svou starší matkou, kradl peníze. Pak zorganizoval další akci – jeho komplic se vydával za policistu a z bytu společně s další ženou vzali cennosti. Zločinec se ještě vrátil, opět kradl a obě ženy násilně napadl. Kriminalisté v Ostravě obvinili tři osoby. Hlavnímu pachateli hrozí až deset let.

Nový rondel s autobusovým terminálem už je průjezdný

Včera 13:16 | Rychvald | Libor Běčák

Problémovou křižovatku mezi Rychvaldem, Bohumínem a Dolní Lutyní nahradil kruhový objezd. Ten vyřešil nejen klasické křížení silnic, ale především autobusové zastávky. Ty byly totiž původně přímo v křižovatce, což nebylo příliš bezpečné.

Bývalý pacient přišel poděkovat posádce, která mu zachránila život

Včera 10:46 | Havířov | Anna Břenková

Práce záchranářů má velký smysl. Každý den bojují o životy lidí. V Havířově se setkali s mužem, který je toho důkazem. V červnu ho postihla mozková mrtvice. Díky okamžité pomoci posádky přežil a přišel osobně poděkovat na jejich základnu.

Zapojte se do soutěže o nejlepší sváteční vánočku

Včera 7:40 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Vánoce se hlásí o slovo a k nim neodmyslitelně patří i jedna z nejoblíbenějších tradic – pečení vánočky. A upéct opravdu chutnou vláčnou sváteční dobrotu není jen tak. Město Frýdek-Místek spouští již pátý ročník tradiční soutěže O nejlepší sváteční vánočku.

Na ostravském magistrátu se setkali dárci krve. Oceněni byli za 40 a 80 odběrů

Včera 13:40 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Darování krve je nenahraditelným pilířem zdravotnictví a díky lidem, kteří to dobrovolně pravidelně podstupují jsou denně zachraňovány lidské životy. Na ostravský magistrát si vedení města a Červeného kříže pozvalo dvě stovky dárců, aby je ocenilo za jejich nezištnou pomoc.

Nový Jičín přejmenuje autobusové zastávky

Včera 9:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

14. prosince vstoupí v platnost upravené jízdní řády městských autobusů v Novém Jičíně. Velké novinky nepřinesou, zato se změní názvy některých zastávek. Jedno úplně nové nástupní místo přibude v ulici Svatopluka Čecha.

Psychologové

Ostrava Nástup: od 1. února 2026 od 29 050 do 42 140 Kč/měsíc

V Ostravě-Mariánských Horách slavnostně rozsvítili vánoční strom v kostele Panny Marie Královny

V kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách se slavnostně rozsvítil vánoční strom. Tradiční akce se už podruhé konala uvnitř chrámu, který dodává předvánočnímu setkání jedinečnou atmosféru. Program odstartoval koncert dětí z místních mateřských škol a školního sboru Základní školy generála Janka.

Vítězem Naší Poruby je Hravý odpočinek na osmáku. Autor může čerpat až 5 mil. Kč

Včera 17:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Participativní rozpočet Naše Poruba zná vítěze. Veřejnost mohla vybírat ze tří finálových projektů. V hlasování, do kterého se zapojil rekordní počet lidí, nakonec uspěl návrh Hravý odpočinek na osmáku.

Strážníci se s BESIPEM zaměřili na bezpečnost chodců. Rozdávali také reflexní prvky

Včera 17:08 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie Ostrava a BESIP vyrazili společně do ulic s preventivně informační akcí. S příchodem zimy a snížené viditelnosti se v Porubě zaměřili na osvětu chodců, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu.

Ostrava plánuje rok velkých investic. Rozpočet téměř 16 miliard udrží klíčové projekty

Včera 17:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má rozpočet na příští rok. Hospodařit bude s částkou téměř 16 miliard korun. Jde o jeden z nejvyšších rozpočtů v historii města. Přibližně třetina všech peněz půjde na investice. Od koncertního sálu přes projekt Nových Bazalů, ale i výstavbu nových bytů.

Vánoční strom bude v Porubě zářit až do tří králů. Jarmark je otevřen do 23. 12.

Včera 16:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba rozzářila svůj vánoční strom. Slavnostní rozsvícení na Alšově náměstí si opět nenechaly ujít davy lidí. Zpestřil ho také bohatý doprovodný program, který je připraven po celý Vánoční jarmark.

Vítězem Naší Poruby je Hravý odpočinek na osmáku. Autor může čerpat až 5 mil. Kč

3. prosince 2025 15:51 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba zná vítěze participativního rozpočtu. Veřejnost mohla vybírat ze tří finálových projektů. V hlasování, do kterého se zapojil rekordní počet lidí, nakonec uspěl návrh Hravý odpočinek na osmáku.

Lávku z Dolní oblasti Vítkovic na Slezskou Ostravu pokřtili po Janu Balabánovi
Vydáno 17. června 2025 15:30, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Lávka pro pěší i cyklisty propojující Slezskou Ostravu s Dolní oblastí Vítkovic byla slavnostně pokřtěna. Od poloviny června tak už oficiálně nese jméno ostravského spisovatele Jana Balabána, stejně jako odkazy na jeho dílo.

Speciální lávka architekta Josefa Pleskota překlenula řeku Ostravici mezi Vítkovicemi a Slezskou Ostravou v roce 2023 a umožnila tím snadný přístup turistů a cykloturistů například od Slezskoostravského hradu k Dolní oblasti Vítkovic a obráceně. Nyní byla 140 metrů dlouhá soustava dvou lávek pokřtěna po Janu Balabánovi.

Lukáš Balabán, syn spisovatele Jana Balabána: „Trochu mě to překvapilo, ale vlastně mě to hned vzápětí potěšilo. Byl jsem rád, že se někdo takto rozhodl. Já si myslím, že je to fajn, že je to dobře, protože cítím, že Ostrava má v mém otci rodáka, který by si něco takového zasloužil. Velmi vítám tady tenhle krok a děkuju všem, co se o to zasloužili.“
Petr Hruška, básník a přítel Jana Balabána: „Jan Balabán byl skutečně mimořádný spisovatel. Od 90. let jeho knihy velice rezonují v čtenářské veřejnosti a otevřenost města znamená zároveň schopnost vnímat kulturní rozměr, který to město má. A v Janu Balabánovi Ostrava kulturní rozměr nepochybně má.“

Nápad pojmenovat lávku právě po Janu Balabánovi přinesl už její architekt Josef Pleskot a přidal se k němu i iniciátor rozvoje Dolní oblasti Vítkovic Jan Světlík.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: „On to i přirovnával k tomu, že je to jazykomalebné, že je to takový ten Balabán stejně jako ta lávka, že to má podobný tvar.“
Petr Hruška, básník a přítel Jana Balabána: „Já si myslím, že snad by byl Jan Balabán docela rád i s ohledem na architektonické řešení té lávky od Josefa Pleskota, že se po něm pojmenovává právě lávka.“

Lávka Jana Balabána nenese jen autorovo jméno, na její konstrukci jsou napsány taky úryvky z jeho děl.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: „Poprosili jsme Nikolu Vavrouse, který je známým a poměrně už i slavným tvůrcem různých muralů a street artů po městě. Díky němu tady můžeme dneska stát u nápisu na té lávce, a ten text navrhl pan Hruška, tedy blízký přítel pana Balabána. Uprostřed té lávky je ztvárněno ‚jsem tady, nebo možná odcházím‘. Vlastně to koresponduje s tím, že se přechází ta lávka, a koresponduje to i s tím, že jsme chtěli, aby lidé se třeba na chviličku na té lávce zastavili a popřemýšleli, že tak, jak slova spojují a můžou spojovat dvě věty, tak stejně ta lávka spojuje dvě významné části tohoto města.“

Lávka také nabízí cyklistům zajímavou odbočku z frekventované cyklostezky vedoucí z Beskyd přes Slezskou Ostravu až do Bohumína.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000049271/lavku-z-dolni-oblasti-vitkovic-na-slezskou-ostravu-pokrtili-po-janu-balabanovi