Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezskoostravská radnice bude mít moderní přístavbu, přestěhují se do ní úředníci z náměstí J. Gagarina

Ostrava-Slezská Ostrava |

Klenot Slezské Ostravy, neorenezanční budovu radnice, doplní moderní přístavba. Sloužit bude úředníkům z budovy na náměstí Jurije Gagarina, a to už do pěti let. Nevyužitou budovu obvod následně přestaví na byty.

Nedostatečné kapacity, nepraktické a neúsporné prostory i nevyhovující stav budovy úřadu městského obvodu na náměstí Jurije Gagarina řeší radnice dlouhodobě. Přesto v ní stále sídlí většina úředníků. Už do pěti let by ale mohli budovu opustit.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „My jsme se připravovali na její rekonstrukci, která by však vyšla na více než 150 milionů korun. Proto padlo rozhodnutí, že se vydáme jinou cestou, a to přístavbou Slezskoostravské radnice.“

Obvod proto vypsal na přístavbu architektonickou soutěž, které se aktuálně účastní osm architektonických studií. V červnu se jejich zástupci sešli na radnici, aby se seznámili s budovou i možným řešením stavby.

Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: „Musí být architektonicky zajímavě pojatá, ale zároveň by měla jasně ukázat, že ‚já jsem ta nová a vedle mě je ta důležitá, stará, významná stavba‘.“

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Mají tam vzniknout nové jednací místnosti. Samozřejmě důležitý pro nás je ten komfort pro návštěvníky úřadu. To znamená, aby hned u vstupní lobby měli k dispozici ty nejdůležitější agendy, které nejčastěji vyřizují.“

Úředníci by se do nových prostor mohli nastěhovat v roce 2030. Budova na náměstí Jurije Gagarina ale nezůstane prázdná. Městský obvod ji přebuduje na bytový dům a bude tak sloužit svému původnímu účelu.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezskoostravská radnice bude mít moderní přístavbu, z budovy na Gagarinově náměstí budou byty

15. července 2025 18:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Slezskoostravskou radnici doplní moderní přístavba, kam se přestěhují úředníci z náměstí Jurije Gagarina. Vedení už na ni vypsalo architektonickou soutěž a její výsledky by mělo znát do konce roku. Nevyužitou budovu obvod přestaví na byty.

Přístavba Slezskoostravské radnice bude unikátní. Spojí historii se současností

9. ledna 2026 8:56 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Jistě mi dáte za pravdu, že jednou z nejkrásnějších radnic v České republice je úřad Slezské Ostravy, nad řekou Ostravicí. Prostory historické budovy jsou ale omezené a tak vedení obvodu rozhodlo, že vybuduje přístavbu a vyhlásilo na ni architektonickou soutěž. Porota nyní vybrala vítěze.

Přístavba Slezskoostravské radnice bude unikátní. Spojí historii se současností

29. ledna 2026 13:08 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Jistě mi dáte za pravdu, že jednou z nejkrásnějších radnic v České republice je úřad Slezské Ostravy, nad řekou Ostravicí. Prostory historické budovy jsou ale omezené a tak vedení obvodu rozhodlo, že vybuduje přístavbu a vyhlásilo na ni architektonickou soutěž. Porota nyní vybrala vítěze.


Vrah, který ubodal ženu v Havířově, zemřel na psychiatrii

Včera 9:27 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.

Přetížení i porušení předpisů. Polský dopravce se nepoučil, padly statisícové sankce

Včera 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jeden dopravce, dva přetížené kamiony a pokus vyhnout se kontrole. Inspektoři silniční dopravy odhalili přetížení až o 22 tun i porušení předpisů. Udělili pokuty i kauce za stovky tisíc korun. Nešlo přitom o první prohřešek tohoto dopravce.

Noc kostelů nabídla zastavení ve dvou modlitebnách

Včera 13:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

K Noci kostelů se letos v Novém Jičíně připojily dvě farnosti, katolická a evangelická. Lidem otevřely své modlitebny a připravily pro ně koncerty a další doprovodný program.

Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

5. června 2026 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

5. června 2026 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

100 km/h v obci, alkohol i telefonování. Policisté v kraji si posvítili na silnice

5. června 2026 10:44 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Bezpečnost na silnicích v Moravskoslezském kraji zůstává vážným tématem. Během nedávných kontrol zastavili policisté přes čtyři a půl tisíce vozidel a odhalili stovky přestupků. Od bezohledného telefonování za jízdy až po alkohol a riskantní rychlou jízdu.

Policejní “Majáček” varoval nejzranitelnější děti

5. června 2026 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy, tedy ti, kteří vzhledem ke svým handicapům patří mezi nejzranitelnější.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Český modul pro hašení lesních požárů dokončil evropskou certifikaci

5. června 2026 11:45 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.

Městská policie zavádí v Karviné několik novinek

4. června 2026 10:29 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Darovali to nejcennější. Mobilní odběr krve v Ostravě podpořila nová kampaň

5. června 2026 10:47 | Ostrava-město | Anna Břenková

V prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava se uskutečnil mobilní odběr krve. Cílem bylo usnadnit lidem darování a získat nové dobrovolníky. Do odběrů se zapojili zkušení dárci i úplní nováčci.

Porubský Den zdraví nabídl prevenci i péči. Nenechaly si jej ujít stovky lidí

4. června 2026 16:26 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem porubského Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí. Akce nabídla konzultace s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu ukázek.

ZŠ Jana Šoupala oživila přírodopis chovem hmyzu. Pro další rok chystá chov afrických šneků

4. června 2026 16:18 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubská základní škola Jana Šoupala se snaží teoretickou výuku propojovat s praxí. Do hodin přírodopisu proto zapojila chov hmyzu. Žáci tak mohli jeho vývoj pozorovat zblízka.

Prvňáčci z Ostravy-Mariánských Hor byli pasováni na čtenáře. Knihovnou J. Trnky prošlo na 140 školáků

4. června 2026 16:08 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Pobočka Jiřího Trnky Knihovny města Ostravy v Mariánských Horách opět uspořádala slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Tradiční akce má dětem ukázat, že knihy nejsou jen školní povinností, ale také zdrojem zábavy a fantazie.

Astra přivítala 17. ročník Junior-senior-hendikepiády. Týmy se utkaly v deseti disciplínách

4. června 2026 15:55 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V Porubě se uskutečnil další ročník oblíbené Junior-senior-hendikepiády. Akce, jak už název napovídá, propojuje děti, seniory a hendikepované, kteří společně soutěží v netradičních disciplínách.

Porubský Den zdraví přivítal stovky návštěvníků. Nabídl prevenci i péči

4. června 2026 14:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem tradičního Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě. Akce nabídla návštěvníkům možnost konzultací s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu praktických ukázek.

Slezskoostravská radnice bude mít moderní přístavbu, přestěhují se do ní úředníci z náměstí J. Gagarina
Vydáno 14. července 2025 18:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Klenot Slezské Ostravy, neorenezanční budovu radnice, doplní moderní přístavba. Sloužit bude úředníkům z budovy na náměstí Jurije Gagarina, a to už do pěti let. Nevyužitou budovu obvod následně přestaví na byty.

Nedostatečné kapacity, nepraktické a neúsporné prostory i nevyhovující stav budovy úřadu městského obvodu na náměstí Jurije Gagarina řeší radnice dlouhodobě. Přesto v ní stále sídlí většina úředníků. Už do pěti let by ale mohli budovu opustit.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „My jsme se připravovali na její rekonstrukci, která by však vyšla na více než 150 milionů korun. Proto padlo rozhodnutí, že se vydáme jinou cestou, a to přístavbou Slezskoostravské radnice.“

Obvod proto vypsal na přístavbu architektonickou soutěž, které se aktuálně účastní osm architektonických studií. V červnu se jejich zástupci sešli na radnici, aby se seznámili s budovou i možným řešením stavby.

Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: „Musí být architektonicky zajímavě pojatá, ale zároveň by měla jasně ukázat, že ‚já jsem ta nová a vedle mě je ta důležitá, stará, významná stavba‘.“

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Mají tam vzniknout nové jednací místnosti. Samozřejmě důležitý pro nás je ten komfort pro návštěvníky úřadu. To znamená, aby hned u vstupní lobby měli k dispozici ty nejdůležitější agendy, které nejčastěji vyřizují.“

Úředníci by se do nových prostor mohli nastěhovat v roce 2030. Budova na náměstí Jurije Gagarina ale nezůstane prázdná. Městský obvod ji přebuduje na bytový dům a bude tak sloužit svému původnímu účelu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000049705/slezskoostravska-radnice-bude-mit-moderni-pristavbu-prestehuji-se-do-ni-urednici-z-namesti-j-gagarina