Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladé víno a Martin na bílém koni, start předvánočního času na ostravském Masarykáči

Květy vlčích máků jako symbol válečných veteránů, zaplavily ulice měst v pondělí 11. listopadu. V Ostravě se vzpomínalo u památníku Rudé armády v Komenského sadech a mezi hosty byli i veteráni z 2. světové války.

Nejstarším vojákem byl 93letý Jan Prokeš. 

"Válka je strašně hrozná věc a musíme dělat všechno proto aby válka nebyla," varuje veterán. Perský záliv,  Kosovo, Irák nebo v Afghánistán, to byly cíle misí novodobých veteránů.  I ti na připomínkovém aktu nechyběli a vzdali hold svým zesnulých kolegům.

"Jsem rád, že vlčí máky zdobí tolik občanů Ostravy a i v rámci republiky jich rok od roku přibývá. Je to výraz toho, že lidé ví, co tento svátek symbolizuje," vysvětluje Jaroslav Hrabec z Teritoriálního vojenského velitelství Tábor.

Zatímco se v Komenského sadech vzpomínalo, na Masarykově náměstí už kolem poledne startovalo Svatomartinské hodování.

“Dopoledne jsme si zavzpomínali na lidi, díky nimž můžeme být tady a žít v klidu. A teď budeme naopak slavit,” řekla s úsměvem Zuzana Ožanová (ANO), starostka MO Moravská Ostrava a Přívoz.

Na Masarykově náměstí začaly Svatomartinské hody symbolicky v 11 hodin a 11 minut. Hlavně pro děti byl největším zážitkem příjezd Martina na bílém koni.  “Mezi zajímavé účinkující patřily kapely Iršava, Valašský vojvoda a cimbálová muzika Radegast,” doplnila Pavla Filáková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání.

Na stáncích nechyběla spousta dobrého vína, křupavá husa a další lákavé dobroty. Svatomartinské hody odstartovaly šňůru chystaných zimních akcí v centru města. Ostravské Vánoce začínají 29. listopadu, vánoční strom se poprvé rozzáří v neděli 1. prosince.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků