Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moment už daroval neziskovkám přes 7 milionů. Ve skladu má tisíce pytlů s oblečením

Pokud máte zachovalé oblečení, které už nenosíte, můžete ho darovat neziskové organizaci Moment. Věci můžete nosit nejen přímo do obchodů, ale je můžete odkudkoliv a zcela zdarma zaslat přes Zásilkovnu.

Už od roku 2012 fungují v Ostravě a Praze dobročinné second handy neziskové organizace Moment. Všechny darované věci nejdříve putují do skladu na sídlišti Bělský les v Ostravě-Jihu, kde se poctivě třídí.

Markéta Soukupová, ředitelka, nezisková organizace Moment: “My jsme teď u nás na skladě, kde je asi na 300 metrech čtverečních tisíce pytlů uskladněného oblečení. Je to veškerá sezóna. Léto, podzim, zima a to zboží je tříděno podle různých kategorií, protože v současné chvíli provozujeme 8 obchodů a ty obchody dělíme na prémiové, výběrové a slevové tak, aby zákazníci podle toho, po čem touží, si mohli ideálně nakoupit.”

Měsíčně se ve skladu vytřídí zhruba 8 tun oblečení.

Markéta Soukupová, ředitelka, nezisková organizace Moment: “Největší komunita našich pravidelných dárců asi chodí na obchody, by se dalo říct a druhým takovým největším zdrojem jsou pro nás firemní sbírky a třetím zdrojem je náš nový projekt, který jsme rozjeli nedávno. Říkáme tomu interní zásilkovna. Jedná se o spolupráci se Zásilkovnou, kdy kdokoliv odkudkoliv v rámci ČR může poslat balík oblečení zdarma.”

Jeden z obchodů, a to v Hrabůvce se bude muset bohužel zavřít. Je totiž dlouhodobě neziskový.

Věra Hübnerová, provozní ředitelka, nezisková organizace Moment: “Datumově to spadá na konec podzimu. Ať jsme se snažili dělat, co jsme mohli, obchod jsme zkrášlili, vyměňujeme pravidelně zboží, tak zákazníci chodí málo. Budeme se těšit na zákazníky v našich jiných obchodech, které jsou až tak nedaleko. V rámci Ostravy-Jihu to je v Avion Shopping parku a jinak máme podobně nastavený obchod v Mariánských Horách. A samozřejmě i v centru a v Porubě.”

Lidé ovšem Momentu nedarují jen oblečení, ale také hračky, sportovní potřeby a věci do domácnosti

Věra Hübnerová, provozní ředitelka, nezisková organizace Moment: “To znamená ložní prádlo, bereme keramiku jako třeba celé servisy, které jsou. Vše musí být v takovém stavu, aby to bylo prodejné. Takže nerozbité věci. Sem tam se nám tady naskytnou docela unikátní věci, kterým hledáme cestu a daří se nám to.”

Důraz se klade hlavně na kvalitu. Děravé a poničené věci totiž nikdo nechce a tím pádem se musí nechat ekologicky zlikvidovat, což stojí nemalé peníze.

Markéta Soukupová, ředitelka, nezisková organizace Moment: “V tuhle chvíli je to tak 50 na 50. Je to mnoho a vychází to z toho, že lidé mají pocit, že když vytáhnou své staré pyžamo, že ještě může někomu sloužit, nebo když mají tepláky někde díru nebo flek. Ta realita je taková, že i lidé, kteří jsou v největší nouzi, tak oni nechtějí si vzít potrhané tepláky a demonstrovat tu svoji nouzi na ulici tím, že budou chodit v děravých a potrhaných teplácích.”

Organizace Moment spolupracuje i s Reuse centrem, kam putují například knihy, nebo vybavení do domácností, o které by mohl mít někdo zájem.

Markéta Soukupová, ředitelka, nezisková organizace Moment: “Tam si to mohou zakoupit občané města Ostravy a nákupem podpoří zeleň, která potom za ty peníze je vytvořena tady v Ostravě. Třídíme pro Bavlnu, pro projekt Kola pro Afriku. To je jedna z neziskovek, kterou podporujeme a oni opravují kola, takže tam to využijí na hadry tu bavlnu.”
Věra Hübnerová, provozní ředitelka, nezisková organizace Moment: “Jsme organizace, která se snaží být soběstačná, takže nepobíráme žádné dotace a žádné finanční podpory. Veškeré peníze, které vyděláme, jdou zpátky do provozu. Velká část je i logistika na převážení zboží z jednoho obchodu do druhého, nebo i tady na ten sklad.”

Peníze, které zůstanou, Moment rozděluje mezi další neziskové organizace. Podporuje například mobilní hospic Ondrášek, Společnost pro ranou péči Ostrava, nebo denní stacionář Žebřík. Za 10 let fungování už organizace neziskovkám darovala více než 7 milionů korun.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o., Ostrava a okolí
Ostrava
od 38 000 do 47 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail

JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail