Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podchod Horymírova v Ostravě-Jihu zkrášlili street art umělci

  • Ostrava-Jih,

Podchody ve špatném technickém stavu v Ostravě-Jihu postupně procházejí kompletními rekonstrukcemi. Aktuálně jde o podchody u zastávek Dřevoprodej a Tylova. Ostatní se zkrášlují, aby se v nich lidé nebáli. Jedním z nich je podchod Horymírova.

Podchod Horymírova, který spojuje starý Zábřeh s Pískovými doly, prochází estetizací. Tmavé a sprejery počmárané místo zkrášlují street art umělci.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Kromě standardní čistoty, kdy každý podchod umýváme už 3 roky minimálně jednou za měsíc, tak se snažíme ty podchody dělat trochu lidštější, aby byly hezké a rozhodli jsme se v letošním roce, že i díky nabídce, kterou jsme dostali od místních řemeslníků, kteří tady bydlí a kterým nebylo úplně lhostejné, jak ten podchod vypadá, že bychom mohli vymalovat tento podchod street art kresbami. Doufám, že díky těmto kresbám předejdeme nějakým čmáranicím ze strany různých sprejerů a že se hlavně bude občanům líbit.”
Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Realizace trvá asi měsíc s tím, že se tady realizují i nátěry oplechování, které se musí zbrousit, odmastit, natřít. Jsou tady fasádní nátěry stěn jak sjezdu, tak i tunelu spojovacího, kde vlastně připravujeme právě plochu pro Art umělce.”

Výmalba celého podchodu patří Pískovým dolům. Zatímco jedna strana představuje současnost, na druhé straně lidé mohou obdivovat historii této městské části.

Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Tady je třeba splav Odry, je tady cloverleaf, je tady stará tramvajová trať, která vedla přes Pískové doly, která už nevede a naproti už je moderní autobusová zastávka s autobusem a tak dále.”
Oto Vehovský-Phormel, street art umělec: “Jelikož jsem zdejší, tak jsem čerpal z okolí. Všude, všechno co je kolem mě tady Lesy, hasičárny, všechno vím, kde je. Nějaké náměty jsem dostal od města, co by tady mohlo být, nebo mělo. To tady je třeba bývalá cihelna.”

Co to znamená ty body, ty vaše značky?

“Podle toho se orientuju vlastně kde od kterého bodu mám kde vést čáru. To je přenášecí metoda taková. Něco jako mřížková metoda stará, ale tato je novější, lepší, vytuněnější.”
Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Je to krásný, je to úžasný. Je to konečně spravené, vždycky to tady bylo hrozné, že se tady člověk bál projít. Teďka je to na úrovni nějakého Salvadora Dalího.”
“Máte to tady krásné, povedlo se vám to a doufám, že to někdo nezničí.”
“Já tady bydlím už 35 roků, takže mě to i jako oslovilo ty některé malby a je to úžasné. Ale říkám Za mě, nevím jak dlouho to vydrží.”

Už se připravuje také rekonstrukce podchodů u zastávek Dolní a Hulvácká.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy