Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do výzvy Pěšky do školy se letos zapojilo rekordní počet škol. Vítězem je ZŠ Dvorského z Ostravy-Jihu

  • Ostrava-Jih,

Do výzvy Pěšky do školy se letos zapojilo rekordní počet škol z celé ČR. Více než 300. Probíhala v rámci týdne mobility a jejím cílem bylo upozornit na nebezpečné situace, které vznikají tím, že rodiče vozí děti až před školu.

Děti se každé ráno před základními školami proplétají mezi auty. Řidiči je při couvání nebo otáčení mohou snadno přehlédnout. Změnit to má výzva Pěšky do školy, která se uskutečnila už pošesté a letos ji vyhrála třída 8.A ZŠ Dvorského. Její žáci chodili pěšky do školy nejčastěji.

Marie Čiverná, koordinátorka projektu: “Tato škola se právě zúčastňuje už poněkolikáté tohoto projektu, této výzvy Pěšky do školy, jsou velmi aktivní. Proto jsme přijeli osobně právě sem, abychom ocenili třídu, která se opravdu chová velmi zodpovědně. Zajímá ji jaké prostředí je před školou, jaké je životní prostředí, jestli tam nejezdí auta, nedělají nepořádek, není tam hluk a nebezpečné prostředí.”
Anketa: žáci 8. A: “Sportuji rád a chůze pěšky do školy mě bavila, Jak jsi rád, že jste vyhráli? Nečekal jsem to vůbec, ale jsem rád. že jsem se zúčastnil, aspoň jsme to zkusili a povedlo se to.”
“Bavilo mě to, aspoň jsem se nenudila a nemusela jsem jezdit busem. My bydlíme tady s kamarádkou blízko, takže jsme chodily tři spolu každý den a to bylo fakt super. Budeš v tom pokračovat? Jo, my právě chodíme i ze školy domů, protože to máme blíž lesem, takže teď se snažíme chodit pěšky i domů.”
“Bavilo mě to chodit pěšky a taky jsem ráda, že jsme se někdy prošli i tím lesem. Chodíš i mimo školu pěšky? Třeba na procházky a tak? Jo, chodím a někdy jedem ze školy i na kole. domů, takže to je taky dobrý.”

Na ZŠ Dvorského se do výzvy Pěšky do školy první den zapojili i pedagogové, aby děti motivovali.

Kristýna Kubištová, učitelka ZŠ Dvorského: “Vymyslela jsem speciální trasy, které byly poblíž obydlí, kde žáci bydlí a tam vždycky čekal pedagog na skupinku žáků, kteří se tam dostavili a pak jsme šli společně k cíli ke škole, kde jsme se sešli z různých částí. Někteří šli z Dubiny od Lidlu, někteří až ze Zábřehu, někteří z Hrabůvky od Jihu.”
Eliška Froschová Stehlíková, CSR specialista: “Do soutěže jsme věnovali sportovní odměny a navíc do této třídy jsme přivezli i nějaké občerstvení, aby si děti pochutnaly na zdravém sortimentu z Lidlu, takže jsem přivezla ovoce, nějaká smoothy, müsli tyčinky a mezi tím sportovním vybavením tam jsou třeba chytrá švihadla, balanční podložky, míče na basketbal a na fotbal.”
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Je pro nás důležité, že se děti učí těmto návykům, protože jak všichni víme a když se podíváme dolů do ulic, tak vidíme spousty aut. To znamená každý člověk, který se rozhodne jít do práce nebo do školy pěšky, tak odlehčuje dopravní infrastrukturu a do budoucna stejně nebude udržitelné, abychom měli takový obrovský počet parkovacích míst, prostě už to nemáme moc kam dát.”

V Česku je více než 4 tisíce základních škol, které navštěvuje bezmála milion dětí. Zhruba čtvrtinu z nich vozí rodiče do školy autem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy