Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava má nové kontejnery na použité oleje. Testují se v Porubě

V Ostravě-Porubě se nově objevily kontejnery na použitý potravinářský olej z domácností. Celkem jich je 30 a vkládat do nich můžete nejen různé druhy olejů, ale také použité máslo nebo sádlo.

Městský obvod Poruba se zapojil do pilotního projektu ostravského magistrátu. Jedná se o sběr jedlých olejů. Ty můžete nově v pet lahvích vhazovat do nových kontejnerů určených právě pro ně.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Všechny tuky, oleje, které vznikají v domácnosti například při vaření, to znamená všechny druhy olejů jako je řepkový, slunečnicový, olivový, ale třeba i máslo a sádlo. Odpady, které vznikají právě při vaření nebo zpracováním potravin, tak by se správně neměly vylévat do dřezu či do toalet, ale měly by končit ve speciálních nádobách a Poruba právě rozmístila 30 nádob po celé Porubě už do dnešních stávajících kontejnerových stání.”
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “Na jednoho obyvatele ČR spadá 1,3 litry oleje za rok a když to přepočítáme na Ostravu, je to až 400 tun. Nicméně v současné době je možnost odkládat ty oleje na sběrné dvory. Je pravda, že mnozí z nich to nevyužívají a proto jsme si říkali, že přijdeme blíž k těm lidem a přistavíme právě ty speciální popelnice.”

Popelnice na jedlé oleje poznáte velmi jednoduše. Od všech ostatních se totiž barevně liší. Jsou černé s jasně oranžovým víkem, ve kterém je otvor na pet lahev.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: “U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv.

Popelnice se budou zpočátku vyvážet jednou za dva měsíce, kdy se bude zároveň monitorovat jejich naplněnost.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: “Podle potřeby budeme svoz dělat buď v kratších nebo delších intervalech. Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt.

Umístění popelnic najdete na stránkách městského obvodu. Během podzimu by pak měla být spuštěna také interaktivní mapa. Fungovat bude klasicky. Když si zadáte svoji polohu, tak Vám ukáže, kde je nejbližší popelnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy