Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zelená Porubě: architekti tvoří ideové návrhy tří nejlepších vnitrobloků

Čtyři miliony korun. Takovou částku vyčlenila porubská radnice na vítězný projekt 5. ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě. Ten navíc povýšila o další level. Na rozdíl od předchozích ročníků lidé navrhovali úpravy celých dvorů.

Zelená Porubě je ve fázi, kdy se připravují ideové návrhy tří nejlepších projektů. Celkem jich do 5. ročníku lidé přihlásili 9. U Odborné komise zabodovala proměna dvoru přírodovědců, projet Aktivní po dešti a Duhové hřiště.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu : “My jsme se sousedy přihlásili projekt Duhové hřiště do Zelená Porubě, protože bychom rádi to hřiště zrevitalizovali, zmodernizovali, jelikož asi přes 30 let tady nebyla provedena žádná úprava a povrch té hrací plochy je značně rozpraskaný a pro děti nebezpečný.”

Součástí Duhového hřiště má být také workoutové hřiště pro větší děti a pro rodiče a prarodiče bude vybudována oddechová zóna.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu: “Těch laviček k posezení je tady docela málo. Když je hezky teplo, tak se tady střídá opravdu v desítkách dětí s rodiči. A ta asfaltová plocha by byla fajn využít pro kolečkové sporty, kdy vlastně tady děti často jezdí na odrážedlech, na kolech, na bruslích, na skatech. Tak, aby tu plochu měli opravenou a bezpečnou.”

Ideové návrhy všech tří projektů zpracovávají 3 různá architektonická studia, aby nebyly podobné, či dokonce stejné.

Laura Doležalová, architektka: “My se momentálně s tím projektem stále nějakým způsobem radíme. Ta participace celkově je náš trošku splněný sen, protože už jsme celkově i na škole pracovali s tímto tématem a teď, když vlastně můžeme naplnit v praxi, tak to je pro nás něco úžasného. Vlastně kdykoli se můžeme obrátit přímo na ty lidi, kteří tady bydlí, kteří budou užívat to prostředí, takže nějaké ty otázky, jak by to fungovalo, máme vlastně vždycky okamžitě k dispozici tu odpověď.”

V současné době je ve dvoře mezi ulicemi plukovníka Prchala a Bedřicha Nikodéma pouze hřiště pro nejmenší děti.

Anketa: návštěvníci dvora: “Občas tady zajdeme, my nejsme přímo odtud, ale je to tu pěkné. Pro tady ty malé špuntíky, bych řekl tak do těch 4, 5 let. Pro ty větší už to tady moc není. Ona je do houpaček blázen, že. Tam ty nám ještě nepověsili, ale už se na ně těšíme.”
“Chodím tady pomalu každý den na tohle hřiště, protože se mi tady líbí a skáču tady hlavně parkour. To je jeden sport, kde se dělají salta.”
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Na konci dubna bysme měli mít hotovy všechny tři ideové návrhy v nějaké předfinální podobě a následovat bude krok takový, že to budeme projednávat v místě samém s tou komunitou, která v tom dvoře nebo prostoru žije. Na konci května by měly být ty návrhy hotové a měly by jít do hlasování, které by mělo proběhnout v červnu.”

Obyvatelé Poruby v něm rozhodnou, který z těchto návrhů se bude realizovat. K dispozici budou mít dva kladné a jeden záporný hlas.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy