Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Robohrátky, sférické kino, lety do Vesmíru. To vše nabízí Planetárium Ostrava

Planetárium v porubském lesoparku je oblíbeným místem milovníků Vesmíru. Otevřeno je celoročně a jedinečné je tím, že nabízí moderní technologie, které využívá k zobrazení dokonalé hvězdné oblohy, k letům do Vesmíru, nebo jako sférické kino.

Planetárium v Ostravě-Porubě nabízí spoustu pořadů nejen pro veřejnost, ale i pro školy. Návštěvníci se mohou se podívat přímo do sálu planetária, kde se promítá hvězdná obloha. Pokud ale přijdou večer, uvidí skutečnou oblohu a poté mohou zavítat nahoru na hvězdárnu a podívat se dalekohledy na skutečné mlhoviny a galaxie.

Ivana Marková, vedoucí Planetária Ostrava: “Ten pohled na skutečnou oblohu sice není tak barevný a hezký, ale je to skutečnost. Máme tady také interaktivní expozice. Říkáme jim Experimentárium. Tam si mohou děti vyzkoušet různé exponáty a pak docela zajímavou aktivitou jsou takzvané robohrátky pro rodiče a děti, protože během hodiny si mohou děti složit pod vedením lektora spolu s rodiči zajímavé roboty a vyzkoušet si je přímo u nás.”

Novinkou jsou tři nové sférické filmy, které se promítají na celou kopuli. Pro děti je to film Kouzelný globus a pro dospělé pak filmy o zrození planety Země a o cestě na Mars. O přistávání na Marsu se lidé hodně dozví i v expozicích.

Ivana Marková, vedoucí Planetária Ostrava: “Třeba tady mají interaktivní globus, kde si mohou najít třeba místa přistání na Marsu. Jsou tady marsovské sopky a velké kaňony. Tady se nacházíme v hlavním projekčním sále planetária. Máme nad sebou kopuli, která má průměr přes 13 metrů a na tu budeme za chviličku promítat celý Vesmír. Tady vidíte optické planetárium, tedy promítačku hvězd. To je ta koule, ze které se promítají na oblohu hvězdy.”

Optické planetárium je doplněné o digitální planetárium, které má dva dataprojektory a každý z nich umí promítnout přesně polovinu hvězdné kopule. A právě díky tomu mohou návštěvníci létat Vesmírem, kam se jim zamane. Podobně jako v nějaké počítačové hře.

Ivana Marková, vedoucí Planetária Ostrava: “Planetárium se ovládá tady odtud. Jádrem digitálního planetária je software, který se nazývá dgi star7. Teď jsme právě nedávno pořídili vyšší vývojovou verzi, no a je to v podstatě Vesmír, který můžete ovládat, můžete v něm létat.”
Anketa: návštěvníci planetária: “Poznala jsem medvěda. Mi se líbily ty souhvězdí a ta pohádka byla též hezká.”
“Mě bavila ta pohádka. Viděla jsem souhvězdí Medvěda malého i velkého a ještě souhvězdí vozíku.”
“Pohádka byla zábavná i poučná a poznal jsem souhvězdí třeba Medvědice a že vozík se skládá z Medvědice.”
“Pohádka byla docela zábavná a taková hezká a zjistil jsem souhvězdí třeba Medvěda a Medvědice, teda malého Medvěda a Medvědice.”
“Mě se líbila ta pohádka ještě se mě líbilo to souhvězdí toho Štíra a je to tu hezké.”
“Mě se líbila ta pohádka a taky se mě líbilo souhvězdí lva.”

Planetárium Ostrava je třetím největším planetáriem v Česku a jediným v Moravskoslezském kraji. Už tuto neděli se zapojí do akce ostravského magistrátu Dny fajne rodiny. K běžnému programu, na který mají děti vstup zdarma, budou připraveny i Astrohrátky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o., ŽS Ostrava - Kunčice
Ostrava
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

IBEX Security s.r.o., Ostrava - Přívoz
Ostrava
od 22 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o., ŽS Ostrava - Stodolní
Ostrava
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry