Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V porubském DK Poklad si veřejným čtením připomněli 430 let od narození J. A. Komenského

Učitel národa Jan Amos Komenský by 28. března oslavil 430. narozeniny. Právě k tomuto výročí se v Domě kultury Poklad uskutečnilo veřejné čtení s názvem To nejlepší z Komenského.

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě vzpomínali na Jana Amose Komenského. A to veřejným čtením, které bylo jedním ze 27 čtení, které probíhá po celé republice.

Jan Kuklínek, organizátor akce: “Na 36 školách pro 1525 studentů proběhl program Mínus na plus Amosem, který inspiruje studenty, aby své mínusy změnili na plusy. Komenský zažil morovou pandemii, zažil 30 letou válku. Ví, co to je být uprchlíkem, sirotkem. A právě proto jsou jeho slova tak aktuální. V Labyrintu světa popisuje, jak našel cestu ven a setkal se s Ježíšem ve svém srdci.”

Ve veřejném čtení zazněla Komenského slova z knihy Obecná porada o nápravě věcí lidských. Do čtení se zapojili různé osobnosti, mezi nimi například herečka Jaroslava Kretschmerová, starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová, nebo kazatel církve bratrské Petr Polách.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Čtu stať, která se jmenuje Vláda s tím, že pozvání mě velmi potěšilo. Je pravda, že text, který vznikl v 17. století, je stále aktuální. Ty myšlenky Komenského jsou stále nadčasové. Najdete tam hodnoty, které stále fungují i v dnešní době. A já si právě myslím, že lidé by se měli zpátky navracet k myšlenkám a hodnotám, které jsou léta prověřená a fungují.”
Petr Polách, kaplan církve bratrské v Porubě: “Pro mě osobně je Komenský aktuální v tuto chvíli právě v tom, že se zamýšlel nad tím, co je skutečné lidství. Protože čelíme velké krizi a ptáme se, kdo je vlastně člověk. Vidíme dvě jeho tváře. Tu, která je obětavá, která vychází vstříc bližním, kteří mají potřeby a vidíme také tu tvář odvrácenou, která dokáže páchat násilí. A Komenský říká, že obě dvě tyto tváře jsou v nás přítomny a potřebujeme se setkat s nějakým vzorem skutečného lidství a tímto vzorem je pro Komenského Ježíš Kristus. A on nám navrhuje, abychom se zahleděli do tohoto vzoru lidství a následovali ho.”

Veřejné čtení doprovodila i hudba. V rámci akce vystoupilo seskupení violy a fléten.

Nahlásit chybu


K tématu
GLOBY s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 166 do 166 Kč/hod.

Detail

Dalphen Building s.r.o., Ostrava a okolí
Ostrava
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

SAVETI Facility Management s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 120 Kč/hod.

Detail