Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Porubě se opět rozdávaly levandule. Na Hlavní třídě proběhl tradiční Levandulový den

V Ostravě-Porubě se už posedmé uskutečnil Levandulový den. Lidé si tak zcela zdarma mohli na Hlavní třídu přijít pro čerstvě nastříhané levandule.

Na Hlavní třídě v Porubě je tisíc metrů čtverečních výsadeb levandulí Sadí se 5 kusů na metr. Jednou za rok se rozdávají lidem a vždy se po nich zapráší.

Renata Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “V podstatě do druhého dne už tady nemáme vůbec nic, protože si to lidé rozeberou a my jim za to děkujeme, protože to nemusíme uklízet my a dělá to doma radost. Levandulový den se dělá hlavně proto, abysme v podstatě těm rostlinám trošičku ulehčili. Ony teď nakvetly do největšího stadia a začaly ty květy odumírat a bylo by to v podstatě nevzhledné. My to ostříháme dříve než začnou být ty květy nevzhledné a rozdáme to lidem. Potom dojde k přihnojení a když budeme mít štěstí, tak vykvetou ještě jednou."

Levandulí je více druhů. Lékařská, francouzská a také klasické v různých barvách. A to bílá, růžová, světle modrá a tmavě modrá.

Levandule se stříhají nejen ručně, ale také strojově. Letošní novinkou je to, že část záhonů se nechává tak jak jsou, aby si je lidé mohli ostříhat sami.

Anketa: obyvatelé Poruby: “Mám je moc ráda. Hezky voní a používám to i jako dekoraci. Vždycky se snažím, ale ne vždy to vyjde, že tady stihnu ty levandule. Letos jsem to stihla.”
“Moc ráda jsem. já to používám proti molům do skříně, nebo do vázičky si to dávám.Letos poprvé, protože loni jsem to nestihla. Už jsem viděla, že už to je pryč, tak letos, když jsem šla kolem, tak jsem to zkusila.”
Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Čím více je zastřihujeme, tím více rostou. Mezi občany je to velice oblíbené, ale já bych chtěl velice pochválit naše zahradnice, které se starají nejen o levandule, ale o veškeré rostliny tady v Porubě. Opravdu jim patří velký dík.”

V Porubě nechybí mnoho bylinkových záhonů, květinové louky, kterých je každým rokem více a také nespočet záhonů s letničkami a trvalkami.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Chtěl bych taky zmínit jeden takový nešvar. My tady máme čím dál více různých záhonků právě bylinek a velice často se stává, že po těchto záhoncích skotačí různí pejsci a mnohdy svými exkrementy znehodnocují tu práci našich zahradnic, takže bych chtěl apelovat na občany ať si hlídají svoje domácí zvířátka ať tyto záhony dělají dlouhodobě radost všem.”

Pejskaři mají v Porubě k dispozici hned několik psích louček. Jedna z nejoblíbenějších je nedaleko Francouzské ulice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy