Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská nemocnice Ostrava prochází velkou modernizací

  • Ostrava,

Městská nemocnice Ostrava se mění před očima. Pacienti i návštěvníci si určitě všimli oprav budov. Nemocnice pořídila i nové přístroje a má velké plány do budoucna.

Už 166 milionů korun - tolik nemocnice investovala do oprav budov a nového vybavení. Peníze čerpá ze speciálního fondu. Ostrava do něj doposud vložila 570 milionů korun, více než 400 milionů tak čeká na investice do dalších projektů. 

"Podle pravidel fondu určitě počítáme s částkou 100 milionů korun, kterou vždy vložíme do fondu při tvorbě rozpočtu na příští rok. Dalším zdrojem je například přebytek hospodaření. Troufnu si odhadnout, že minimálně dalších 100 milionů korun se tam v příštím roce podaří vložit. Počítáme tedy s dalšími zhruba 200 miliony korun, které tam vložíme na další investiční akce, ať už na ty aktuální nebo na ty velké, které se teď momentálně připravují," vysvětluje Michal Mariánek (Ostravak), náměstek primátora Ostravy.

Nemocnice počítá se třemi etapami revitalizace. Do roku 2022 má být postaven například nový pavilon X, kde budou chirurgové, laboratoře, 9 centrálních operačních sálů, oddělení JIP a ARO i dospávací pooperační pokoje. Nový bude i centrální příjem s pohotovostí spolu se vstupem do nemocnice. 

"Celkový generel je zpracován a je i hrubě napočítán a tam ty investiční věci jsou přes dvě miliardy korun. To jsou ty finanční prostředky, které předpokládáme za tu dobu, že se do té nemocnice proinvestují. K tomu ale vždy při přípravě, kdy odhalíme například stupačky, do něčeho se kopne, tak zpravidla narazíme na něco, co se dlouhou dobu neřešilo a musíme to řešit," dodává Michal Mariánek. 

Chystá se i rekonstrukce současných budov chirurgie za zhruba 150 milionů korun, které nemocnici v tuto chvíli trápí nejvíc. "Je to stará budova, hlavní problém je ten, že pacienti nemají své vlastní sociální zařízení. Leží tam po třech, čtyřech na jednom pokoji a sociální zařízení jsou společná na jednom patře pro 20-30 pacientů, což je v dnešní době nevyhovující," vysvětluje ředitel MNO Petr Uhlig.

Další změnou, kterou ocení hlavně řidiči, bude výstavba parkovacího domu spolu s lékárnou. Městská nemocnice Ostrava má v tuto chvíli zhruba 1900 zaměstnanců, z toho je 250 lékařů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy