Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Archeologové zkoumají základy historické “Stodolní”

  • Ostrava,

Možná nevíte, že ostravská Stodolní ulice, známá kluby a zábavou, měla svou předchůdkyni. Šlo o lokalitu vedle muzea v centru města, kde je dnes parkoviště. Domy tam měly podloubí, podle kterých se místu říkalo lauby. Archeologové nyní zkoumají pozůstatky domů, aby se tam mohlo v budoucnu stavět.

Ostravské lauby se nacházejí mezi ulicemi Muzejní, Pivovarská a Velká v centru města. Dnes je tam parkoviště, ale v minulosti to bývalo centrum zábavy podobné dnešní Stodolní. Spousta hospod, obchodů, kabarety i veřejné domy. Podloubí které stavby měly už můžeme vidět jen u muzea. Domy byly po roce 1955 zbourány. Nyní chtějí radní toto místo oživit výstavbou a proto byl zahájen archeologický průzkum.

Michal Zezula, ředitel Památkového ústavu Ostrava: “Podařilo se zjistit, že suterénní části zůstaly zachovány na původním místě. Jde o konstrukce z renesančního či raně barokního období.”

Město před časem nechalo vytvořit architektonickou studii. V plánu je stavba nového bloku, ve kterém budou byty, obchody, restaurace i podzemní parkoviště. Památkáři navíc chtějí, aby se nezapomnělo ani na historii.

Michal Zezula, ředitel Památkového ústavu Ostrava: “Cílem zjišťovacího výzkumu je přinést podklady pro připravovanou zástavbu místa, protože je zájmem všech zainteresovaných stran, aby maximum těchto historických konstrukcí bylo zakomponováno do připravované výstavby.”

V průběhu zimy bude výzkum přerušen, ale na jaře začnou archeologové znovu kopat. Celkem by měly práce trvat pět a půl měsíce.
Letní kino AMFI: PARAZIT

Zítra
Ostrava-Jih, Letní kino Amfi, Ostrava - Poruba

Festival her, hraček a zábavy HRAVÁ OVA

28.09. 10:00
Ostrava, Slezskoostravský hrad, Ostrava

Svatováclavský hudební festival - Závěrečný koncert

28.09. 19:00
Ostrava-Jih, Katedrála Božského Spasitele, Ostrava

MILMA TRANS s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Witkowitz Mechanica, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 24 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Mallne Style s.r.o. - Slezská Ostrava
Ostrava
od 28 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků