Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Archeologové zkoumají základy historické “Stodolní”

  • Ostrava,

Možná nevíte, že ostravská Stodolní ulice, známá kluby a zábavou, měla svou předchůdkyni. Šlo o lokalitu vedle muzea v centru města, kde je dnes parkoviště. Domy tam měly podloubí, podle kterých se místu říkalo lauby. Archeologové nyní zkoumají pozůstatky domů, aby se tam mohlo v budoucnu stavět.

Ostravské lauby se nacházejí mezi ulicemi Muzejní, Pivovarská a Velká v centru města. Dnes je tam parkoviště, ale v minulosti to bývalo centrum zábavy podobné dnešní Stodolní. Spousta hospod, obchodů, kabarety i veřejné domy. Podloubí které stavby měly už můžeme vidět jen u muzea. Domy byly po roce 1955 zbourány. Nyní chtějí radní toto místo oživit výstavbou a proto byl zahájen archeologický průzkum.

Michal Zezula, ředitel Památkového ústavu Ostrava: “Podařilo se zjistit, že suterénní části zůstaly zachovány na původním místě. Jde o konstrukce z renesančního či raně barokního období.”

Město před časem nechalo vytvořit architektonickou studii. V plánu je stavba nového bloku, ve kterém budou byty, obchody, restaurace i podzemní parkoviště. Památkáři navíc chtějí, aby se nezapomnělo ani na historii.

Michal Zezula, ředitel Památkového ústavu Ostrava: “Cílem zjišťovacího výzkumu je přinést podklady pro připravovanou zástavbu místa, protože je zájmem všech zainteresovaných stran, aby maximum těchto historických konstrukcí bylo zakomponováno do připravované výstavby.”

V průběhu zimy bude výzkum přerušen, ale na jaře začnou archeologové znovu kopat. Celkem by měly práce trvat pět a půl měsíce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy