Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: V roce 2018 zmizí z území Ostravy laguny

  • Ostrava,

V polovině listopadu odstartovala další fáze v odstraňování takzvaných nadbilančních kalů z ostravských lagun. Pravděpodobně největší ekologická zátěž v České republice tak pomalu z moravskoslezské metropole mizí. Tentokrát už snad definitivně.

Odtěžování kalů provádělo sdružení Čistá Ostrava už od roku 2004. Po zastavení prací v roce 2011 se zjistilo, že i přes odtěžení dvou stovek tisíc tun kalů, zůstává v ostravských lagunách stále ještě obrovské množství odpadu.

Zakázku na odstranění zbylých 91 tisíc tun tak zvaných nadbilančních kalů vyhrála společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Smlouva na likvidaci byla podepsána už v prosinci 2015 a vítěz tendru se zavázal, že nadbilanční kaly zlikviduje do pěti let. Dva roky firma AVE CZ shromažďovala všechna potřebná povolení, následující rok bude kaly odvážet a poslední dva roky má na likvidaci. V prosinci roku 2020 by mělo být hotovo.

Josef Jašek, vedoucí střediska Povrch, DIAMO: “Bagr s dlouhým ramenem bude přehazovat kaly do stabilizačních jímek. Tam pak najede stroj, který má na lafetě frézu a tou se bude do jímek dodávat vápno. Jak budou stabilizovány, tam se budou ukládat do zbývají laguny R2. Potom se převezou do laguny R1 a znovu se budou promíchávat tzv. třídící lžicí. A tento materiál bude připraven na distribuci.” 

AVE CZ při dotěžování zbylých kalů musí dodržovat přísné podmínky stanovené ministerstvem životního prostředí. Například koncentrace oxidu siřičitého, sirovodíku a prachu v ovzduší nesmí překročit stanovené limity. V opačném případě musí firma práce zastavit. Kvůli omezení prašnosti se budou v areálu kropit cesty a auta se budou pohybovat omezenou rychlostí. Distribuce kalů na koncová zařízení na území České republiky proběhne během příštího roku. V areálu lagun může firma dočasně skladovat maximálně 30 tisíc tun upravených kalů.

Kde bude firma AVE CZ kaly odvážet nechce zatím zveřejnit, Jisté je, že odpad nepřekročí hranice Česka. ”Ve smlouvě je to tak, že polovinu ceny zaplatíme při vymístění z Ostravy a druhou polovinu zaplatíme při dokladování konečné likvidace,” dodal Josef Havelka, ředitel závodu ODRA, DIAMO. 

Po odtěžení kalů se ještě musí sanovat zhruba půl milionu tun kontaminované zeminy. ”V současné době jsou prezentovány dvě metody. Jedna je zavápnění a ponechání na místě a druhá metoda je odvezení a spálení a nahrazení jiným materiálem. Domnívám se však, že tato metoda nebude z finančních důvodů pro tento stát vůbec dostupná," doplnil Josef Havelka, ředitel závodu ODRA, DIAMO.

Během likvidace kalů se bude řešit co se sanovaným územím. Hovoří se například o hřišti anebo parkovišti. Likvidace bude stát 430 milionů korun.

Nahlásit chybu
David Ševčík, Ostrava a okolí
Ostrava
od 110 Kč/hod.

Detail

Ostravské komunikace, a.s., Ostrava
Ostrava
od 42 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o.*
Ostrava
od 11 000 Kč/měsíc

Detail