Z Bedřišky v Ostravě by mohlo být vyhledávané místo

  • 21. června 2018,
  • 11:28,
  • Ostrava,
  • Tomáš Kořistka

Osada Bedřiška v Ostravě by se mohla stát vyhledávanou lokalitou. Radnice městského obvodu totiž chce nechat zbourat staré finské domky, které vlastní a na jejich místě nechat vybudovat nové bydlení například pro mladé rodiny. Starousedlíci jsou ale proti a zastání našli i na magistrátu.

Reklama

Osada Bedřiška byla vybudována zhruba před 70. lety u dolu Bedřich a ve finských dvojdomcích bydleli horníci se svými rodinami. Dnes jsou na hranici životnosti a proto chce vedení obvodu celou lokalitu revitalizovat. Obyvatelům pomáhá najít nové bydlení a pak bude následovat bourání a hledání investory na stavbu nových bytových domů. “V té studii, která je prozatím ideová, je kombinace nájemního bydlení a soukromého bydlení. Myslím, že ty nájemní byty by mohlo postavit město, ve spolupráci s námi. Do dvou let by se měli ti obyvatelé vystěhovat. S každým osobně mluvím. To zlo tam dělají aktivisté, kteří tam ani nebydlí,” řekla starosta Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková.

Jenže to se obyvatelům Bedřišky nelíbí a chtějí zůstat. Nyní jich ve 23 dvojdomcích žije necelá stovka. “Domy, které jsou v dobrém stavu, můžeme zrekonstruovat. Dovedeme tam plyn, opravíme je a citlivě k nim přidáme novou výstavbu. Chtěli bychom, aby se zachoval duch Bedřišky,” vysvětlila postoj obyvatel Bedřišky Eva Lehotská.

Na stranu obyvatel Bedřišky se postavil primátor Tomáš Macura. Chce, aby radnice udělala definitivní rozhodnutí až po podzimních volbách. “Já bych dal přednost tomu, aby tam stávající obyvatelé mohli žít i nadále,” prohlásil.

Mariánské Hory a Hulváky už neprodloužily smlouvy neplatičům nájmu. Obyvatelé Bedřišky jsou prý odhodlání jít i demonstrovat.
Výstava Černá země? Mýtus a realita

26.09. 10:00 - 06.01. 18:00
Ostrava, Dům umění Ostrava

Vlastimil Vondruška: Husitská epopej VII. Beseda

Dnes 16:00 - 18:34
Ostrava, Dům knihy KNIHCENTRUM, Ostrava

Vzlety a pády. Premiéra baletního představení

Dnes 18:30 - 18:34
Ostrava, Divadlo J. Myrona, Ostrava

GOLDEN GASTRO SERVICE, s.r.o.
Ostrava-město
od 14 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

ELROZ DEVELOPMENT a.s.
Ostrava-město
od 15 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Moravskoslezský kraj
Ostrava-město
od 22 160 Kč do 33 300 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu