Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava investuje do rozvoje bytového fondu. Byty se nejen opravují ale i staví nové

  • Ostrava,

V Posledních letech Ostrava masivně investuje do rozvoje bytového fondu. Po celém městě se nejen opravují byty, ale staví se i nové domy. Například na Janáčkově ulici v centru města tak vyrůstá sedmipodlažní bytový dům. Magistrát ale pomáhá s investicemi i městským obvodům

Janáčkova ulice v centru Ostravy a její okolí se mění před očima. nedávno začala rekonstrukce historických jatek a hned vedle vyrůstá moderní sedmipodlažní bytový dům. Magistrát jeho výstavbu vysoutěžil za 72 milionů korun. Dokončen bude za rok na začátku léta a bude v něm 26 bytů. "Je to specifické místo. Dotváří se tady nový kus území. Vznikne i nová komunikace, zrekonstruují se historická jatka. Já mám za to, že to bude zajímavé místo pro bydlení v centru," přemýšlí náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová

Ostravský magistrát ale investuje peníze i do rekonstrukcí starších bytů. Už v létě by měla být dokončena přestavba domu na Husově ulici. V minulosti zde byly kanceláře, které stavebníci předělávají na 23 bytů. Rekonstrukcí prochází i dům na Střelniční ulici u Černé louky. V domě z roku 1905 byly 4 byty a dva obchody. Po úpravách vznikne bytů 11 a obchody budou 3. Magistrát ale přispívá na rekonstrukce domů i městským obvodům. "Město vytvořilo nový finanční budget ve výši 50 milionů korun pro každý rok na rekonstrukce a spolufinancování. Zároveň se tam využívají i evropské zdroje, což je určitě taky dobře. Tímto způsobem se opraví řada bytových domů v Porubě, Mariánských Horách, Radvanicích a teď očekáváme žádost ze Slezské," dodává náměstkyně. 

Peníze z fondu využívá například Poruba. Na Dělnické ulici je i díky příspěvku magistrátu dokončován bytový dům, který budou využívat senioři. "Městský obvod Poruba má zhruba 25 procent obyvatel v seniorském věku. My tím reagujeme na poptávku a na zvyšující se trend po tomto typu bydlení. V tom prvním stavebním objektu vznikne 23 bytových jednotek," vysvětluje starostka Poruby Lucie Vilamová Baránková.

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky mohou díky dotaci dokončit zateplování domů na ulici Fráni Šrámka. "Celá akce vychází na zhruba 34 milionů korun. Jsme rádi, že město Ostrava nám těch asi 9 milionu poskytne, protože díky tomu příspěvku jsme schopni tu akci zrealizovat," potvrzuje starosta Mariánských Hor a Hulvák Patrik Hujdus.

O bytový fond se vzorně stará i městský obvod Radvanice a Bartovice, kde dotaci 6 milionů korun využijí na úpravy domu na Těšínské ulici. "Za nás jsou to všechny prostředky, které vybereme od nájemníků z nájmu a k tomu ještě dáváme peníze ze svého. Díky městu se ta realizace uspíší dvakrát rychleji," pochvaluje si starosta Radvanic a Bartovic Aleš Boháč. 

Ostrava přispěje také centrálnímu obvodu na opravu domu na Poštovní ulici. Celkem je v moravskoslezské metropoli k dispozici 12 693 nájemních bytů, které jsou ve správě jednotlivých městských obvodů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy