Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vojáci odcházejí z Alzheimercentra v Ostravě. Jejich pomoc už není potřeba

  • Ostrava,

V pátek ukončili svou misi v Alzheimercentru Ostrava vojáci, kteří tamnímu personálu pomáhali v boji s nákazou Covid 19. Situace se už natolik zlepšila, že to ošetřovatelé zvládnou vlastními silami.

Alzheimercentrum Ostrava patřilo mezi místa z nejvíce nakaženými nemocí Covid 19 v rámci celé země. Pozitivních bylo 50 klientů a dvě desítky zaměstnanců. Bez pomoci armády by se toto zařízení vůbec neobešlo. Nyní se už ale situace natolik zlepšila, že to ošetřovatelé zvládnou vlastními silami a tak se vojáci loučili. "Plnili úkoly přímé péče o klienty, pomáhali je umývat, převlékat, pomáhali jim s jídlem, ale hlavně se starali o to, aby se ten Covid dostal úplně z budovy ven. Čistili a desinfikovali, čistili a desinfikovali," uvádí ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Medek.

Pro vojáky to byla zcela nová zkušenost a téměř všechno se nejprve museli naučit. Zvládli to ale prý velmi dobře. "Byli velmi snaživí a velmi šikovní. Bylo to pro ně velmi těžké. Byla to velká zkušenost jak osobní, tak i pracovní," chválí vojáky regionální ředitelka Alzeimercentra Ostrava Helena Nováková.

Díky ošetřovatelům a vojákům tak klienti centra nemuseli do pro ně stresujícího prostředí nemocnic, které byly připraveny pro nakažené. Speciálně je pak na tyto účely vyčleněno 70 lůžek v Nemocnici Bílovec. "My už jsme nebyli schopni půjčit zaměstnance z ostatních sociálních služeb, kteří by šli pomáhat. Přišli sem nějací dobrovolníci, ale ta síla byla v těch chlapech," vysvětluje náměstek hejtmana MS kraje Jiří Navrátil.

Vojáci se nyní vrátí zpět do kasáren, kde by měli strávit dva týdny v karanténě, která se ale zřejmě zkrátí, pokud po týdnu projdou testy negativně. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy