Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krematorium na slezskoostravském hřbitově se dočká rekonstrukce. Přibude i nová pec

  • Ostrava,

Vedení Ostravy schválilo návrh, podle kterého se bude rekonstruovat krematorium na slezskoostravském hřbitově. Porota jednohlasně vybrala práci architektů z Meerkatelieru, která se prý citlivě propojuje s původním objektem a zároveň je moderní a funkční.

Celkem 11 architektonických studií nabídlo své návrhy na rekonstrukci krematoria ve Slezské Ostravě. Porotě se nejvíce líbila práce ateliéru Meerkatelier z Červeného Újezdu, na které pracovali Jaroslav Minařík, Jindřich Synek a Jiří Kočí.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Vítězný architektonický návrh nabízí řešení, které je citlivé k původnímu objektu z šedesátých let a zároveň, a hlavně, dbá na komfort návštěvníků. Řeší opláštění budovy, protože jeho současný stav je důvodem, proč je v létě v budově neúnosné teplo a v zimě dochází k velkým tepelným únikům."

Původní budovu projektoval Ivo Klimeš v roce 1961 a je pro Ostravu významným architektonickým dílem. Různé přestavby a dostavby ji ale značně změnily a její stav je v současné době špatný. Cílem rekonstrukce je modernizace budovy, aby odpovídala současným trendům. Přibude i nová kremační pec.

Ivo Furmančík, ředitel Krematoria Ostrava: "Současná kapacita těch tří pecí je na hranici možností krematoria. Ta další pec, která se bude stavět, bude mít dokonalejší spalování tak, aby se i to minimum exhalací, které krematorium produkuje, ještě snížilo." 

Ostravské krematorium je největší v zemi a v kraji je jediné. Ročně je zpopelněno asi 11000 těl a koná se v něm asi 500 smutečních obřadů. Dokončení modernizace je plánováno na konec roku 2022.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy