Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koncertní hala v Ostravě bude mít světové parametry. Architekti už dokončili studii stavby

  • Ostrava,

Jak asi už z našeho zpravodajství víte, Ostrava chystá stavbu koncertní haly a o její vzhled se postará renomované architektonické studio Stevena Holla z New Yorku. Architekti už dokončili studii stavby a v pondělí byla poprvé představena v Ostravě.

Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy dokončili architektonickou studii stavby koncertního sálu v Ostravě. Budova bude tvarem připomínat pouzdro hudebního nástroje a bude propojena s původním kulturním domem architekta Jaroslava Fragnera. Hala bude šetrná k životnímu prostředí, plná špičkových technologií se skvělou akustikou.

Martin Kropáč, architekt, Architecture Acts: "K opláštění sálu bude použit patinovaný 100% recyklovatelný a vysoce flexibilní zinek. Dokonalou akustiku uvnitř sálu zajistí obložení z šedě lazurovaného javorového dřeva, které se běžně používá mimo jiné k výrobě houslí. Na stejném podlaží, jako jsou oba sály, vznikne speciální sklad na klavíry se stálou teplotou a vlhkostí, z něhož se budou téměř půltunové nástroje pomocí speciálních koleček přepravovat přímo na podium.“

Budova bude k osvětlení maximálně využívat denního světla a zvažuje se využití důlní vody pro vytápění a chlazení. Janáčkova filharmonie v ní najde kompletní zázemí. Nynější sál bude zmenšen na asi polovinu a bude využíván pro komorní koncerty. 

Jan Žemla, ředitel JFO: „Jak komorní, tak velký sál bude možné upravovat pro potřeby jednotlivých umělců, orchestrů nebo jiných uživatelů sálu. Obě pódia budou složena z pohyblivých panelů, v komorním sále bude
také posuvná stěna, která umožní zvětšit či zmenšit velikost pódia. Oba sály budou využitelné i pro amplifikovanou, tedy zvučenou hudbu."

Návrh budovy se umístil v žebříčku top 10 chystaných projektů světa architektonického časopisu Architizer. Předpokládané náklady jsou 2,2 miliardy korun.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: “Jsme velice rádi, že je již dokončená studie na stole a můžeme s hrdostí konstatovat, že stavba bude výjimečná nejen svým vizuálním řešením, ale slibuje rovněž ekologickou udržitelnost, což Ostravu posouvá opět do popředí světového zájmu.”

V roce 2022 bude vysoutěžen realizátor stavby a za 32 měsíců by mělo být hotovo. První koncert se tak může uskutečnit ještě v roce 2024. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy