Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bezdomovci se snaží v době zákazu vycházení schovat. Ostravští strážníci jsou k nim shovívaví

  • Ostrava,

Pandemie zkomplikovala život také bezdomovcům. Ti se často vydávají na sběr i v noci nebo brzy ráno. Problém mají také ti, kteří byli zvyklí trávit noci přímo na ulici. Pro nakažené bezdomovce zřídil ostravský magistrát v Radvanicích zařízení, kde se o ně postarají.

Pan Zdeněk je na ulici už několik let. Prý se rozešel s přítelkyní, ta ho vyhodila z bytu a tak má nyní těžký život. Když má peníze, přespí v zařízení Armády spásy nebo Charity, když ne, je na ulici a nocuje kde se dá. Covidu se nebojí.

Zdeněk: "Já se každý den myju ve studené vodě, takže nemám horečky a nic. Když se blíží zákaz vycházení, schovám se v nějakém opuštěném baráku."

Mezi bezdomovci je nakažených velmi málo. Buď se o tom vůbec neví a nebo jsou skutečně díky životnímu stylu odolnější. Přesto je ostravský magistrát i na bezdomovce s coronavirem připraven.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Provozujeme zařízení pro lidi bez doma, kteří jsou buď positivní a nebo čekají na výsledky testů."

Objekt pro bezdomovce s covidem je Radvanicích. V současné době se v něm léčí dvě ženy. Na provoz dohlíží městská policie. Strážníci jsou v této době k bezdomovcům shovívaví. Pokud některého nachytají v době zákazu vycházení, většinou stačí domluva. 

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Každou situaci vyhodnocujeme individuálně podle společenské nebezpečnosti."

V Ostravě je necelá tisícovka bezdomovců a polovina z nich žije dobrovolně na ulici. Ostatní využívají charitativní zařízení. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy