Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

VIDEO: Kráva se propadla do hluboké jímky, ostravští hasiči ji vytahovali hodinu

  • Ostrava,

Další náročnou záchranu velkého zvířete mají za sebou hasiči z Ostravy. V Nové Bělé se ve chlévě propadla do tři metry hluboké jímky kráva o váze 400 kilogramů. Hasiči ji bez zranění vytáhli ven zhruba během hodiny pomocí speciálního popruhu pro velká zvířata na laně a kovové kladky, upevněné přes provrtaný strop.

Majitel požádal hasiče o pomoc ve středu krátce před osmou hodinou ráno. Uvnitř chléva se mu propadla kráva zakrývacími plechy do téměř tři metry hluboké betonové jímky, částečně naplněné vodou. Do Ječmínkovy ulice v Ostravě-Nové Bělé vyjely profesionální dvě jednotky ze stanic Zábřeh a Přívoz, která se specializuje na záchranu zvířat. Přidali se k nim i dobráci ze Staré Bělé.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Těžká kráva v nejlepších letech stála v hluboké betonové jímce uvnitř chléva, kolem ní několik kusů plechové střešní krytiny, kterou propadla a kterou hasiči ihned odtáhli na dvorek."

Pod 400 kilogramů vážícím zvířetem, které stálo poměrně v klidu asi půl metru ve vodě, postupně protáhli hasiči několik spojených popruhů, které slouží k záchraně těžkých zvířat.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Protože v úzkém chlévě nešlo postavit dostatečně vysokou trojnožku k vyproštění krávy, šikovní hasiči našli jiné řešení – stropem nad přízemní částí chléva provrtali otvor, kde zavěsili kladku přes dva dlouhé dřevěné hranoly (vodorovně položené z obou stran na kovovou výztuž stropu – na tzv. „íčka“) a celý popruhový systém nasadili na kovové lano s hákem."

Pak pomalu a šetrně vytahovali nebohé zvíře nahoru a svalili jej na volnou plochu vedle otvoru, jak jim radil i majitel.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Po chvíli se – za asistence kladky s lanem i majitele – kráva v klidu zvedla na všechny čtyři nohy a nechala se jím odvést na své oblíbené místo ve chlévě, kde začala spokojeně přežvykovat."

Majitel byl nesmírně rád, že všechno dobře dopadlo a hasičům velmi děkoval za skvělou pomoc.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "I když byli všichni hasiči, kteří se dostali do styku se zachraňovanou kravičkou, řádně „vystříkáni“ proudem vody z hasičské cisterny, doufám, že některý z nich přece jen neskončil jako vojín Šlapetka ve známém českém filmu s Jiřím Langmajerem…"
Témata: hasiči,  HZS MS kraje
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků