Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Diecézní charita nabídne potřebným rodinám v Ostravě 6 nových bytů

  • Ostrava,

Diecézní charita ostravsko-opavská vybudovala v Ostravě-Kunčičkách 6 nových bytů. Ty vznikly ze zchátralého domu, který charita koupila už v roce 2016, ale do loňského roku sháněla peníze na jeho opravu. Šlo o 16 milionů korun, které se nakonec z větší části podařilo získat z evropských dotací. Byty teď dostanou nejchudší rodiny, které charita vybere.

Nejohroženější a nejchudší rodiny dostanou střechu nad hlavou. Diecézní charita ostravsko-opavská pro ně vybudovala 6 bytů v Ostravě-Kunčičkách. 

Miroslav Hodeček, vedoucí sociálních služeb Diecézní charity ostravsko-opavské: "Nedostatek důstojného nájemního bydlení pro sociálně slabé obyvatele Ostravy, naše téměř dvacetileté zkušenosti se sociálním bydlením ve Vesničce soužití, ale především zhoršující se situace týkající se dostupnosti vhodného bydlení pro ty nejchudší, nás vedla v roce 2016 ke koupi rodinného domu v Ostravě-Kunčičkách, se záměrem vybudovat v něm sociální byty."

Od zakoupení domu až do skutečného zahájení rekonstrukce uplynuly skoro 4 roky, nedařilo se totiž získat dotace na opravu. Rekonstrukce tak začala až v roce 2020 a trvala 9 měsíců.

Lucie Pawlasová, vedoucí projektového úseku: "Rodinný dům prošel kompletní proměnou, bylo potřeba změnit rozmístění oken, doplnit podlahy tam, kde se ukázalo, že jsou v nevyhovujícím stavu, odstranit balkóny, přestavět hospodářskou část domu k bydlení, v prostoru půdy vestavět dva nové byty, celý dům zateplit, položit novou střešní krytinu. Původní zůstal jen vnější tvar domu, střechy a schodiště."

Rekonstrukcí objektu tak vzniklo ve 3 nadzemních podlažích 6 sociálních bytů (5 bytů velikosti 3+kk a 1 byt velikosti 2+1). Celkové výdaje na realizaci projektu přesáhly 16 milionů korun a podařilo se je uhradit díky spolufinancování z prostředků Evropské unie.

Bydlení pro nejohroženější skupiny lidí

Nájemníci budou vybíráni z nejohroženějších nízkopříjmových cílových skupin, půjde např. o samoživitele; lidi, kteří opouští azylový dům nebo ústavní péči; národnostní menšiny, které čelí dlouhodobé diskriminaci na trhu s bydlením. Smlouvy s nájemníky budou platit jeden rok, poté se bude posuzovat, zda mohou být obnoveny v rámci pravidel projektu a příjmové situace domácnosti. Přidanou hodnotou bude dostupnost podpory sociálních služeb, které charita v lokalitě nabízí.

Miroslav Hodeček, vedoucí sociálních služeb Diecézní charity ostravsko-opavské: "Pro ty nejchudší je to možnost, jak se dostat ze začarovaného kruhu ubytoven a získat za dostupnou cenu plnohodnotné bydlení, nájemní smlouvu a začít důstojně žít. To nejdůležitější, co sociální bydlení usnadňuje, je to, že se stabilním bydlením se lidé mnohem snáze dokážou postavit na vlastní nohy a osamostatnit se."

Prvním nájemníkům budou byty slavnostně předány ve středu 5. května za účasti pomocného biskupa ostravsko-opavského Mons. Martina Davida, který bytový dům v ulici Na Rampě požehná.

Diecézní charita ostravsko-opavská je největším poskytovatelem zdravotních a sociálních služeb v Moravskoslezském kraji a části Jesenicka. V regionu pomáhá od roku 1997 všem lidem různého věku, vyznání nebo původu prostřednictvím 18 oblastních charit ve více než 160 zařízeních.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy