Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Reuse centra Ostrava jezdí už i zájezdy. Odložené věci díky němu nacházejí znovu uplatnění

Ostrava-město |

Ostravské Reuse centrum je velmi úspěšné. Díky němu už získaly tisíce odložených a nepotřebných věcí nové uplatnění. Společnosti OZO, která jej provozuje, navíc veškerý výtěžek z prodeje dává na veřejnou zeleň ve městě.

Od otevření Reuse centra Ostrava v areálu společnosti OZO na Slovenské ulici uplynul rok a i přes komplikace spojené s pandemií je úspěšné. Princip jeho fungování spočívá v opětovném využití věcí, kterých se chtějí občané zbavit a nechtějí jen tak vyhodit do popelnice. V centru si je pak mohou zájemci za symbolickou cenu koupit. 

Karel Belda, ředitel OZO Ostrava: „Naše reuse centrum, které je jedním ze zakládajících členů České federace nábytkových bank a re-use center, je jasným příkladem toho, že funkční předměty, o něž už původní vlastníci nestojí, mohou ještě sloužit a dělat radost novým majitelům. „Stávající majitelé mohou věci určené pro reuse centrum odevzdávat ve všech 11 ostravských sběrných dvorech. Po předchozí telefonické dohodě lze předměty přivézt i přímo do reuse centra, takže člověk může na jednom místě darovat nepotřebný předmět a zároveň si z reuse centra odvézt něco, co se mu hodí."  
Pro Ostravu jde v prvé řadě o další způsob, jak se zbavit odpadu, který by jinak skončil například na skládkách a je to v podstatě další druh recyklace. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Šlo o další z projektů, jejichž realizací se město ve spolupráci se společností OZO Ostrava dlouhodobě snaží o minimalizování objemu odpadu a o jeho co nejlepší využití. Reuse centrum je jednou z cest, jak toho dosáhnout.“
Centrum také spolupracuje s centrem pro zdravotně postižené Čtyřlístek. Jeho klienti například vyrábějí vyvýšené záhony z vyřazených palet. 

Svatopluk Aniol, ředitel Čtyřlístku: "Z těch zbytků, které jim kolegové z centra připraví, si něco ztlučou a hlavně natřou a pak v tom sadí květiny i zeleninu. Také vlastně i vidí, jak to v tom životě je." 

Reuse centrum už prodalo více než 43 tisíc předmětů a díky tomu bylo do sbírky na veřejnou zeleň v Ostravě vloženo přes 800 tisíc korun. 

Nahlásit chybu


K tématu

Obyvatelé Heřmanic mohou nově třídit odpad do jediné nádoby, umožní to projekt "single stream"

3. ledna 2025 17:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Čtyři druhy odpadu a jen jediná nádoba. Takový je projekt společnosti OZO Ostrava, který má zjednodušit třídění odpadu, a zároveň zefektivnit jeho svoz. Po úspěšném zavedení v Bartovicích se projekt rozšiřuje i do dalších částí Ostravy včetně slezskoostravských Heřmanic.

Reuse centrum je po povodni znovu otevřeno. Hala musela být vysušena a zrekonstruována

14. března 2025 11:18 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Reuse centrum Ostrava je po povodních znovu otevřeno. Voda, která se prohnala Přívozem, v něm napáchala velké škody a tak musela být hala vysušena a zrekonstruována. Většina věcí skončila na skládce, ale nyní už je centrum zase plné věcí připravených na druhý život.

OZO znovu podpoří zelené projekty. Využije výnosy z Reuse centra Ostrava

20. ledna 2025 9:10 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Společnost OZO Ostrava vyhlašuje další tematickou výzvu „Zelená pro Ostravu“ na podporu ekologických projektů. Výsadbu zeleně podpoří z výnosů Reuse centra, které vrací do užívání nejrůznější odložené předměty.


Noční požár neobydleného domu v Třinci, hasiči z hořícího objektu vynesli muže v kritickém stavu

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V sobotu večer zasahovali hasiči u požáru neobydleného objektu v městské části Staré Město v Třinci. Z hořícího domu zachránili muže, u kterého okamžitě zahájili resuscitaci. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů.

Tragická nehoda na D48 u Dobré: 27letý řidič zemřel po nárazu do svodidel

Včera 10:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V neděli 14. prosince ráno na silnici D48 u obce Dobrá ve směru na Český Těšín zasahovaly složky IZS u tragické dopravní nehody. Řidič osobního vozidla narazil do svodidel a svým zraněním na místě podlehl. Okolnosti nehody nyní vyšetřují policisté.

Policie stíhá pracovnici lázní v Karlově Studánce kvůli zakázce na opravu jednoho z domů

Včera 11:45 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Horské lázně Karlova Studánka řeší situaci v souvislosti se zahájením trestního stíhání jedné z vedoucích pracovnic. Ředitel státního podniku rozhodl o odebrání jejích kompetencí v oblasti veřejných zakázek a nákupů a o situaci informoval dozorčí radu. Trestní stíhání se podle dostupných informací týká zakázky na opravu jednoho z lázeňských domů.

Obnovené zabijačkové hody u Těrlické přehrady byly úspěšné

Včera 11:08 | Těrlicko | Libor Běčák

Ve sportovním areálu na břehu Těrlické přehrady se konaly zabijačkové hody. Ty se setkaly s velkým zájmem lidí, kteří si přišli vybrat nejrůznější čerstvé i uzené produkty.

Frýdlantský hudební spolek odehrál tradiční Vánoční koncert

Ve velkém sále Kulturního centra ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal tradiční Vánoční koncert Frýdlantského hudebního spolku.

Led na vozovce komplikoval dopravu na Opavsku, policie řešila několik nehod

13. prosince 2025 16:52 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Namrzlá vozovka komplikovala v uplynulých dnech dopravu na Opavsku. Policisté řešili hned několik nehod, z nichž některé skončily vážným zraněním. V jednom případě byl na přechodu pro chodce zraněn senior, další nehoda se stala u Kravař.

Karvinou obsadili judisté a excelovali místní sportovci, kteří za město získali sedm medailí

13. prosince 2025 13:45 | Karviná | Gabriela Stašová

Velká cena Karviné v judu se uskutečnila klasicky za účasti zahraničních sportovců ve věku dětí a dorostu. I letos byli karvinští judisté úspěšní na různých stupních vítězů.

Tramvaje opět projedou přes náměstí Republiky v Ostravě. Auta si budou muset počkat

12. prosince 2025 12:55 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Z hořící budovy na Opavsku museli hasiči vynést dvě tlakové lahve a ochladit je

12. prosince 2025 12:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hořela hospodářská budova na Opavsku. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Hasiči museli vynést a ochlazovat dvě tlakové lahve. Požár se podařilo rychle dostat pod kontrolu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 400 tisíc korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

Filmový klub v Karviné rozšiřuje náhled na svět, založili jej manželé se stejným zájmem

13. prosince 2025 13:15 | Karviná | Gabriela Stašová

Filmový klub v Karviné za dobu své existence prošel změnami, které sae týkaly jeh umístění, ale také například celkové koncepce. Jedno ale stále trvá - snaží se vychovávat veřejnost k filmové kultuře a vzdělávat prostřednictvím kinematografie.

Optometristé

Ostrava Nástup: od 15. prosince 2025 od 36 000 do 45 000 Kč/měsíc

Minikino v centru Ostravy bavilo děti z dětských domovů

12. prosince 2025 12:54 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Centrum kultury a vzdělávání pořádá celoročně řadu akcí napříč nekomerční kulturou. Provozuje Vilu Hanse Ulricha, Klub Parník, Klub Atlantik a v neposlední řadě Minikino. Právě tam se odehrálo předvánoční pohádkové dopoledne pro děti z dětských domovů z Moravskoslezského kraje s názvem Děti nás všech.

Ostravští futsalisté přivezli zkušenosti z Brazílie

12. prosince 2025 11:17 | Ostrava-Jih | Pavel Straka

Futsalisté ze Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových se vrátili z mistrovství světa v Brazílii. Užili si atmosféru špičkového turnaje a rozhodně nezklamali.

Mariánské Hory jsou v plné zimní pohotovosti. V posledních letech investovaly do nové techniky a navýšily počet zaměstnanců

12. prosince 2025 11:13 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Zimní údržba je v plném proudu a první sněhové epizody už prověřily připravenost obvodů na Ostravsku. V Mariánských Horách a Hulvákách je od listopadu v platnosti plán zimní údržby a do terénu už několikrát vyjela komunální technika.

Pietní akt uctil oběti střelby ve FNO. Při tragédii před 6 lety zemřelo 7 lidí

11. prosince 2025 17:33 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Před budovou Polikliniky FNO v Porubě si lidé pietním aktem připomněli tragickou střelbu, ke které došlo 10. prosince 2019. K památníku položili věnce, květiny a zapálili svíčky.

Poruba pečuje o stromy a zeleň také v zimním období. Zaměřuje se na ořezy

11. prosince 2025 17:19 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba nepřestává pečovat o stromy a zeleň také v podzimním a zimním období. Takzvaný vegetační klid využívá především k bezpečnostním a zdravotním ořezům stromů a k odstraňování parazitujícího jmelí.

Schody u kostela sv. Mikuláše opět slouží veřejnosti. Opravy si vyžádaly téměř 5 mil. Kč

11. prosince 2025 17:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

U kostela svatého Mikuláše v Porubě skončila kompletní rekonstrukce schodů a části opěrné zdi. Oprava byla nutná poté, co se v srpnu roku 2023 vlivem dešťů a narušené statiky část zdi sesunula.

Do Reuse centra Ostrava jezdí už i zájezdy. Odložené věci díky němu nacházejí znovu uplatnění
Vydáno 15. listopadu 2021 11:12, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostravské Reuse centrum je velmi úspěšné. Díky němu už získaly tisíce odložených a nepotřebných věcí nové uplatnění. Společnosti OZO, která jej provozuje, navíc veškerý výtěžek z prodeje dává na veřejnou zeleň ve městě.

Od otevření Reuse centra Ostrava v areálu společnosti OZO na Slovenské ulici uplynul rok a i přes komplikace spojené s pandemií je úspěšné. Princip jeho fungování spočívá v opětovném využití věcí, kterých se chtějí občané zbavit a nechtějí jen tak vyhodit do popelnice. V centru si je pak mohou zájemci za symbolickou cenu koupit. 

Karel Belda, ředitel OZO Ostrava: „Naše reuse centrum, které je jedním ze zakládajících členů České federace nábytkových bank a re-use center, je jasným příkladem toho, že funkční předměty, o něž už původní vlastníci nestojí, mohou ještě sloužit a dělat radost novým majitelům. „Stávající majitelé mohou věci určené pro reuse centrum odevzdávat ve všech 11 ostravských sběrných dvorech. Po předchozí telefonické dohodě lze předměty přivézt i přímo do reuse centra, takže člověk může na jednom místě darovat nepotřebný předmět a zároveň si z reuse centra odvézt něco, co se mu hodí."  
Pro Ostravu jde v prvé řadě o další způsob, jak se zbavit odpadu, který by jinak skončil například na skládkách a je to v podstatě další druh recyklace. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Šlo o další z projektů, jejichž realizací se město ve spolupráci se společností OZO Ostrava dlouhodobě snaží o minimalizování objemu odpadu a o jeho co nejlepší využití. Reuse centrum je jednou z cest, jak toho dosáhnout.“
Centrum také spolupracuje s centrem pro zdravotně postižené Čtyřlístek. Jeho klienti například vyrábějí vyvýšené záhony z vyřazených palet. 

Svatopluk Aniol, ředitel Čtyřlístku: "Z těch zbytků, které jim kolegové z centra připraví, si něco ztlučou a hlavně natřou a pak v tom sadí květiny i zeleninu. Také vlastně i vidí, jak to v tom životě je." 

Reuse centrum už prodalo více než 43 tisíc předmětů a díky tomu bylo do sbírky na veřejnou zeleň v Ostravě vloženo přes 800 tisíc korun. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000028451/do-reuse-centra-ostrava-jezdi-uz-i-zajezdy-odlozene-veci-diky-nemu-nachazeji-znovu-uplatneni