Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lékařská pohotovost pro ostravské děti je v ohrožení. Pediatři na ní nechtějí sloužit směny

  • Ostrava,

Lékařská pohotovost pro děti, kterou pro Ostravu zajišťuje fifejdská nemocnice, je ohrožena. Pediatři totiž nechtějí směny sloužit a lékaři, kteří nejčastěji v ordinaci pracují, jsou v důchodovém věku. Až odejdou, nebude je mít kdo nahradit.

Ostrava je jediné město v Moravskoslezském kraji, ve kterém funguje nepřetržitá lékařská pohotovost pro děti. Její fungování je ale ohroženo, protože pediatři nemají o služby zájem. Městská nemocnice, která pohotovost zajišťuje,  nemůže privátním lékařům služby nařídit. 

Radovan Kozel, vedoucí lékař pohotovostní služby MNO: "My můžeme jen prosit a přemlouvat. Donutit je nemůžeme žádným způsobem a ani česká legislativa to neumožňuje."

Dva pediatři, kteří odslouží na ostravské pohotovosti až dvě třetiny směn, mají přes 70 let. Až odejdou do důchodu, nastane problém. Za svou povinnost to naopak považuje Hana Andielová, která pomáhá zajišťovat pohotovost už 22 let. 

Hana Andielová, dětská lékařka: "Je to pro nás nápor, protože i ve svých ordinacích máme spoustu pacientů a jít po službě hned do své ordinace není ideální. Já to přesto dělám, ale už nejsem nejmladší a pociťuji, že mě to zmáhá." 

V jiných městech děti ošetří lékař, který právě slouží na dětském oddělení nemocnice a tak to možná bude muset být v budoucnu i v Ostravě, pokud se nenajdou noví ochotní pediatři. 

Radovan Kozel, vedoucí lékař pohotovostní služby MNO: Obávám se, že dojde k omezení těch služeb, zruší se noční, zkrátí se ordinační doba a tato služba spadne na lékaře dětských lůžkových oddělení, která jsou v Ostravě tři." 

Pokud by se do systému zapojilo několik desítek ostravských pediatrů, měli by prý službu třeba jen jednou za 3 měsíce a to se jistě dá zvládnout. 

Nahlásit chybu


K tématu
GLOBY s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 166 do 166 Kč/hod.

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail