Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava vyměňuje staré osvětlení za moderní ledky. Uspoří tím až 50 procent nákladů

  • Ostrava,

Ostrava a její organizace se po skokovém nárůstu ceny energií snaží najít úspory. Velmi dobře si vedou Ostravské komunikace, které vyměňují staré veřejné osvětlení za moderní ledkové svítidla. Úspora dosahuje až 50 procent nákladů.

Jak jistě víte, v posledních měsících nebývale vzrostla cena elektřiny. U měst a jejich společností jde nárůst do stovek milionů korun, které musí najít nad rámec rozpočtů. Kromě toho je ale nezbytné, aby jednotlivé organizace našly úspory. V Ostravě jsou největším odběratelem elektřiny Ostravské komunikace, které mají na starosti osvětlení ulic. Ty se ve velkém zbavují sodíkových lamp a vyměňují je za ledky.

Miroslav Svozil náměstek primátora Ostravy: "Ceny energií jdou nahoru a ta výměna je strašně důležitá. Spotřeba se hodně promítne i do rozpočtu města." 

Spotřeba na jedno moderní světelné místo klesla o třetinu. Kromě toho jsou zapojovány i chytré rozvaděče, což snižuje paušální platby za odběr elektřiny a zlepšuje režim spínání veřejného osvětlení.

Petra Zatloukalová, Ostravské komunikace: "Ta svítidla mají různou optiku, takže můžete svítit před sebe, doprava, doleva, můžete je různě nastavit. Ty sodíky svítily i do toho horního poloprostoru a dělaly to světelné znečištění, světelný smog."

V Ostravě je v tuto chvíli v provozu asi 41 tisíc světelných míst. To je o zhruba 7,5 tisíce více než v roce 2001. Spotřeba elektřiny za stejné období přitom díky ledkám klesla. V letošním roce musí Ostravské komunikace za elektřinu zaplatit o 81 milionů korun více, než byl předpoklad. V březnu Ostrava vybrala nového dodavatele elektřiny. 

Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: "Vybrali jsme stabilního dodavatele, což v dnešní době, geopolitické situaci a situaci na energetickém trhu, jsme dopadli dobře. ČEZ skýtá nejvyšší stabilitu v rámci energetického trhu."

Navýšení ceny elektřiny chce vedení města pokrýt z rozpočtové rezervy a z přebytku hospodaření za loňský rok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy