Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kvůli covidovým opatřením prý dětí ztratily obratnost. Přibývá proto úrazů

  • Ostrava,

Znepokojivá zpráva přišla z Centra dětské traumatologie Fakultní nemocnice Ostrava, které zaznamenalo výrazný nárůst dětských úrazů. Souvisí prý s koncem proticovidových opatření, která omezovala sport i pohyb dětí. Nemocnice proto spolu se záchrannými složkami a dalšími institucemi spustila preventivní akci "Stane se to ve vteřině."

Fakultní nemocnice Ostrava ošetřila před covidem zhruba 10 tisíc dětí ročně a přes 1500 jich bylo hospitalizováno. V průběhu covidu klesl počet úrazů o dvě třetiny. Nyní po rozvolnění začala čísla hrozivě narůstat. Časté jsou úrazy na trampolíně, na kolech a koloběžkách či skateboardech. 

Ivo Kopáček, vedoucí lékař Centrum dětské traumatologie FNO: "Ty děti zlenivěly, takže ztratily ty sportovní návyky, ztratily koordinaci a ta křivka úrazů začíná pomalu, ale jistě, stoupat." 
Proto fakultní nemocnice, která je jedním z 8 dětských traumacenter v Česku, uspořádala ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému a dalšími organizacemi akci Stane se to ve vteřině. Odborníci  radí rodičům i dětem, jak nejlépe předcházet úrazům či poskytnout první pomoc.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Záchranná služba má na svém stanovišti 3 místa, na kterých se návštěvníci mohou učit jednak srdeční masáž, jednak 1. pomoc po autonehodě a třetím stanovištěm je operační středisko." 

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MS kraje: "Máme preventivní programy Zebra se za tebe nerozhlédne a Na kole jen s přilbou, které předcházejí úrazům, které se mohou stát v dopravě." 

Podle odborníků je ale nejdůležitější prevencí používat zdravý rozum. Rodiče by měli být schopni odhadnout fyzické a mentální schopnosti dítěte a přizpůsobit se jim. 

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 42 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail