Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava získala novou chloubu města. Skončila rekonstrukce historických jatek

  • Ostrava,

Je hotovo. Rekonstrukce historické budovy městských jatek končí. Ostrava tak získává novou chloubu města, kterou opravdu stojí zato vidět na vlastní oči. Architekt Robert Konieczny do budovy zakomponoval několik unikátních řešení. Zaujmou zejména originální otočné stěny.

Městská jatka patří k historii města od roku 1881, kdy v Moravské Ostravě žilo asi jen 13 tisíc obyvatel. Jatka rostla společně s městem a o 20 let později se v nich poráželo ročně kolem 2 tisíc kusů dobytka. 

Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "To byla taková zvláštnost. Jatka byla sice městská, ale zabíjeli tady soukromí řezníci. Vozili si sem svůj dobytek."

Jatka fungovala až do roku 1965, kdy se přestěhovala do Martinova. Původní budovy už nenašly větší uplatnění a začaly chátrat. Nepomohl prodej soukromé společnosti a tak Ostrava koupila v roce 2016 jatka zpět. Byla vyhlášena architektonická soutěž a v roce 2019 začala rekonstrukce podle návrhu Roberta Konieczného. 

Robert Konieczny, architekt: "Když jsem se poprvé přijel, ta budova mě hned zaujala svou architekturou. Je to takový cihlový palác."

Po dvou letech je rekonstrukce na konci a budova se stala novou chloubou města.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Vznik a realizaci toho projektu hodně podporovala občanská společnost. Byl to projekt, na kterém jsme zrealizovali naši první architektonickou soutěž." 

Nyní se úprav dočká okolí budovy a mezitím se už začne dovnitř stěhovat galerie Plato. Lidé si mohou jatka prohlédnout až do 10. června v rámci měsíce otevřených dveří. 

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Dalphen Building s.r.o., Ostrava, Frýdek-Místek, Loučná nad Desnou
Ostrava
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail