Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava bude mít novou ředitelku knihovny. Miroslava Sabelová po 22 letech odchází

Ostrava-město |

Ostrava bude mít novou ředitelku městské knihovny, která má pod sebou úctyhodných 29 poboček po všech městských obvodech. Současná ředitelka Miroslava Sabelová vedla organizaci 22 let.

Od 1. září povede Knihovnu města Ostravy nová ředitelka Irena Šťastná, která nahradí ve funkci po 22 letech Miroslavu Sabelovou. Velet bude 29 knihovnám, které jsou rozprostřeny po celém městě a téměř všechny prošly v posledních letech rekonstrukcí nebo minimálně úpravou interiéru. Miroslav Sabelová ještě stihla otevřít novou pobočku knihovny V Zálomu. 

Miroslava Sabelová, končící ředitelka Knihovna města Ostravy: "V interiérech se snažíme působit na lidi pozitivně, aby se cítili dobře, rádi tam trávili čas a měli tam svůj prostor jak senioři a maminky s dětmi, tak třeba studenti."  

Knihovna pod vedením Miroslavy Sabelové získala mnoho ocenění - např. 3 tituly Knihovna roku. V loňském roce se navíc dostala ostravská knihovna do seznamu TOP deseti knihoven ČR podle nejvyššího počtu výpůjček.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Pevně věříme, že kontinuita úspěšné činnosti v knihovně bude pokračovat. Rada města také vyjádřila velké poděkování stávající paní ředitelce." 

Budoucí ředitelka Irena Šťastná v současné době zastává v knihovně pozici vedoucí knihovnických služeb, což mimo jiné zahrnuje vedení a koordinaci sedmi poboček. Sedmičlenná komise ji navrhla jako komplexně nejvhodnější kandidátku.

Nahlásit chybu


K tématu

Dům umění otevřel po půlroční rekonstrukci, galerie zahájila oslavy stých narozenin

19. ledna 2026 8:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze pro návštěvníky, a to hned třemi ojedinělými výstavami. Odstartovala tak sérii akcí věnovaným oslavám sta let od vzniku této významné kulturní instituce.

V Ostravě začínají Dny Fajne rodiny. Nabídnou rekordních 116 akcí

13. května 2026 10:03 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě začínají oblíbené Dny Fajne rodiny, což jsou desítky skvělých akcí na nejrůznějších místech po celém městě. Jak už název napovídá a i když je program velmi pestrý, určen je především rodinám, aby mohly spolu trávit čas.

Japonské dny byly v Ostravě už po desáté. K vidění byla svatba i tradiční bubeníci

23. října 2025 13:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava je městem kultury a to nejen té tradiční. Už deset let se v moravskoslezské metropoli koná unikátní festival Japonské dny a letošní jubilejní ročník byl doslova nabitý unikátními vystoupeními včetně svatby nebo ukázkou tradičních bojových umění.


Ve Slezské Ostravě provedli strážníci preventivní akci. Reagovali na četné stížnosti obyvatel

24. srpna 2026 12:04 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Více strážníků v ulicích a důslednější kontroly. Městská policie se zaměřila na část Muglinova, odkud přicházejí opakované stížnosti na hluk, rušení nočního klidu i kriminalitu. Na kontrolu se přišel podívat také starosta Richard Vereš, který považuje bezpečnost za jednu z hlavních priorit obvodu.

Frýdek-Místek investuje do modernizace okolí Těšínské ulice

Včera 12:35 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Vnitroblok na Těšínské ulici ve Frýdku se mění k nepoznání. Jeho problémy se stojící vodou se stanou minulostí. Přibude parkovacích míst a celý prostor bude zkultivován.

Karviná pokračuje v opravách vnitrobloků a veřejných prostranství

24. srpna 2026 14:50 | Karviná | Richard Kutěj

Město Karviná pokračuje v úpravách a rekonstrukcích veřejných prostranství a vnitrobloků. V současné době probíhá několik těchto akcí, další jsou již v přípravě.

Havířovské koupaliště láká v horku tisíce návštěvníků

Včera 8:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovské koupaliště zažívá povedenou sezonu. Přestože počasí nebylo vždy ideální, areál už navštívily desítky tisíc lidí a v horkých dnech sem míří i tisíce návštěvníků denně.

Ostravské ubytovny Soiva a Hlubina se vystěhovávají

24. srpna 2026 9:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Problémovým ostravským ubytovnám Soiva v Zábřehu a Hlubina v Hrabůvce odzvonilo. Nájemníci se aktuálně vystěhovávají a obě lokality čeká proměna. Z hotelového domu Hlubina vznikne moderní bytový dům s 230 byty a novým parkovištěm.

Čeští hasiči ovládli Evropu. Ze šampionátu v Ostravě mají zlato a stříbro

24. srpna 2026 11:11 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Čeští hasiči slaví úspěch na domácím mistrovství Evropy v požárním sportu. V Ostravě muži obhájili loňské prvenství, ženská reprezentace skončila celkově druhá. Muži za sebou nechali stříbrné Slováky a bronzové Bulhary.

Recidivista z Havířova během pěti měsíců spáchal 67 krádeží. Lup si odnášel i v kalhotách

Včera 9:02 | Havířov | Anna Břenková

Konzervy, maso nebo elektroniku schovával dokonce i v kalhotách. 42letý recidivista během pěti měsíců nakradl na území Havířova za 74 tisíc korun. Za 67 krádeží mu hrozí vězení až na dva roky.

Novojičínské muzeum otevírá školu s přednáškami také o Palackém

Včera 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nové poznatky a zajímavosti z regionální historie budou moci opět načerpat účastníci Muzejní školy. Ta se v Žerotínském zámku otevře v září. Zhruba polovina přednášek ještě připomene letošní výročí úmrtí Františka palackého.

Havířov chystá velkou proměnu nám. Republiky i okolí

24. srpna 2026 8:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov připravuje rozsáhlou proměnu náměstí Republiky a jeho okolí. Projekt má vytvořit příjemnější a více využívaný prostor pro setkávání, odpočinek i pořádání kulturních akcí. Počítá se také s větším využitím zeleně a zachováním metasekvojí.

Tragická nehoda v Ostravě-Porubě: seniora na přechodu srazilo auto

23. srpna 2026 15:04 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v neděli ráno v Ostravě-Porubě. Na ulici 17. listopadu se střetlo osobní auto Audi se starším mužem, který přecházel po přechodu pro chodce bez semaforů. Více než devadesátiletý chodec i přes poskytnutou první pomoc na místě zemřel.

V centru Ostravy začala rekonstrukce mrakodrapu. Promění se podle návrhu architektky Evy Jiřičné

Včera 15:58 | Ostrava-město | Jana Lipowská

V centru Ostravy v Ostrčilově ulici znovu ožívá ikonický mrakodrap. Rozsáhlou rekonstrukcí vznikne moderní bytová rezidence. A proměna čeká i okolí.

Ubytovny Soiva a Hlubina v Ostravě-Jihu ukončují svůj provoz. Nájemníci se vystěhovávají

Včera 11:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Problémovým ostravským ubytovnám Soiva v Zábřehu a Hlubina v Hrabůvce odzvonilo. Nájemníci se aktuálně vystěhovávají a obě lokality čeká proměna. Z hotelového domu Hlubina vznikne moderní bytový dům s 230 byty a novým parkovištěm.

Náměstí Ostrava-Jih patřilo festivalu Folklór bez hranic

Včera 10:27 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Pestrobarevné kroje, tradiční hudba a tance z různých koutů světa. Folklor bez hranic letos už po osmadvacáté během uplynulého týdne propojil Ostravu s kulturami několika kontinentů. Náměstí Ostrava-Jih rozezněl a roztančil v úterý.

Harleye burácely hradem na Slezské. Prostřední míli připravil HOG Ostrava

Včera 9:10 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Slezskoostravský hrad se stal hostitelem netradiční akce. Motorkářská sezóna je v plném proudu a tak se na něm sešli majitelé legendárních motocyklů Harley-Davidson na tzv. Prostřední míli, kde jsou vítání milovníci těchto strojů z celé země i ze zahraničí. Vyvrcholením je samozřejmě společná vyjížďka.

Tmavá místa v Ostravě-Jihu osvětlují solární lampy

24. srpna 2026 14:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Solární lampy jako rychlé řešení tam, kde chybí běžné veřejné osvětlení. To nyní využívá městský obvod Ostrava-Jih ve dvou lokalitách, v Hrabůvce a na Dubině na podnět obyvatel. Hlavní výhodou využití tohoto typu osvětlení je možnost reagovat na podobné situace podstatně rychleji.

Ostrava bude mít novou ředitelku knihovny. Miroslava Sabelová po 22 letech odchází
Vydáno 27. června 2022 11:29, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostrava bude mít novou ředitelku městské knihovny, která má pod sebou úctyhodných 29 poboček po všech městských obvodech. Současná ředitelka Miroslava Sabelová vedla organizaci 22 let.

Od 1. září povede Knihovnu města Ostravy nová ředitelka Irena Šťastná, která nahradí ve funkci po 22 letech Miroslavu Sabelovou. Velet bude 29 knihovnám, které jsou rozprostřeny po celém městě a téměř všechny prošly v posledních letech rekonstrukcí nebo minimálně úpravou interiéru. Miroslav Sabelová ještě stihla otevřít novou pobočku knihovny V Zálomu. 

Miroslava Sabelová, končící ředitelka Knihovna města Ostravy: "V interiérech se snažíme působit na lidi pozitivně, aby se cítili dobře, rádi tam trávili čas a měli tam svůj prostor jak senioři a maminky s dětmi, tak třeba studenti."  

Knihovna pod vedením Miroslavy Sabelové získala mnoho ocenění - např. 3 tituly Knihovna roku. V loňském roce se navíc dostala ostravská knihovna do seznamu TOP deseti knihoven ČR podle nejvyššího počtu výpůjček.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Pevně věříme, že kontinuita úspěšné činnosti v knihovně bude pokračovat. Rada města také vyjádřila velké poděkování stávající paní ředitelce." 

Budoucí ředitelka Irena Šťastná v současné době zastává v knihovně pozici vedoucí knihovnických služeb, což mimo jiné zahrnuje vedení a koordinaci sedmi poboček. Sedmičlenná komise ji navrhla jako komplexně nejvhodnější kandidátku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000032125/ostrava-bude-mit-novou-reditelku-knihovny-miroslava-sabelova-po-22-letech-odchazi