Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mural historie Ostravy na Bazalech je hotov. Nedaleko vzniklo konkurenční dílo o Baníku Ostrava

  • Ostrava,

Nový velkoplošný mural, který ozdobil betonovou zeď nad stadionem Bazaly v Ostravě je dokončen. Je na něm ztvárněna historie města, ale podle kritiků je málo o Baníku Ostrava. Kousek od stadionu byla ale také dokončena i další malba, které je naopak o fotbalovém Baníku celá.

O prázdninách vznikala v Ostravě v okolí Bazalů hned dvě velkoplošná díla. O tom prvním jsme vás informovali a je výsledkem architektonické soutěže na mural, který pokryje opěrnou zeď nad stadionem Bazaly. Na ploše tisíc metrů čtverečních mapuje historii Ostravy od velkého třesku po současnost. 

Jan "Bogy" Lörincz, autor:  "Použili jsme na červenou cihly z dolu Jan Maria, to je důl, který byl na Hranečníku a na černou jsme použili koksový prach z koksovny Jan Šverma, která se bourá, v Mariánských Horách."

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Na mně dělá ta reálná podoba díla mnohem lepší dojem, než jak jsem byla trochu rozpačitá z toho návrhu, protože jsem si to neuměla v té velikosti představit. Působí do dominantně, ale zároveň čitelně, takže si  myslím, že to může opakovaně oslovit širokou veřejnost, ačkoliv je to stále trošičku kontroverzní téma."
Kromě známých dominant města, jako je Sýkorův most nebo Oblouk v Porubě, je zde jedna stavba, která je teprve v plánu. Je to koncertní hala. 

anketa: obyvatelé Ostravy: "Já jsem spokojená, je to veselé, líbí se mi to moc."
"Mi se to nelíbí, je to nějaké nevkusné." 
"Je to v pohodě, mě se líbí." 

Mural se prostě někomu líbí a někomu ne. Nejhlasitějšími odpůrci jsou fanoušci Baníku, kteří chtěli, aby bylo dílo více o jejich fotbalovém klubu. Na ten se pak pro změnu zaměřil další street artový umělec Radoslav Kocián, který ozdobil u Bazalů výměník. Jeho dílo je na čtyřech stěnách dohromady o rozloze 100 metrů čtverečních. Malba mapuje historii hornického klubu. 

Radoslav "Lacmo" Kocián, autor: "Tady máme hornický symbol, tedy želízko a mlátek. Úplně vzadu v rohu jsou čedičové sloupce, protože to pojmenování Bazalů vzniklo podle bazaltu, který se tady těžil." 

Stěna připomínající 100 let Baníku, je je pak obohacena o rozšířenou realitu. Pokud máte v mobilu potřebnou aplikaci a namíříte ho na zeď, dílo se dá do pohybu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy