Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava udělila čestné občanství Ivanu Binarovi. Proslavil se jako spisovatel, překladatel a novinář

  • Ostrava,

Ostrava vyznamenala dalšího občana nejvyšším oceněním. Čestným občanem města se tak stal spisovatel a překladatel Ivan Binar, který až do své emigrace pracoval v Ostravě jako pedagog a svým působením přispěl k prosazování principů demokracie.

Zastupitelstvo Ostravy ozvláštnilo své poslední jednání ve volebním období významnou událostí. Ocenilo udělením čestného občanství za mimořádný umělecký přínos Ivana Binara. Tento spisovatel, překladatel, redaktor a novinář pracoval v Ostravě jako pedagog. 

Ivan Binar patřil ke klíčovým postavám Ostravy šedesátých a sedmdesátých let a zároveň k osobnostem, které svými aktivitami významně přispěly k prosazování principů demokracie v době totalitního režimu.

Ivan Binar, čestný občan Ostravy: "Já jsem nic takového nečekal, protože jsem si snad nic takového ani nezasloužil. Ve snu by mě nenapadlo, že se stanu čestným občanem Ostravy."
Oceněný Ivan Binar je autorem řady povídek, novel a románů, v mnohých z nich osobitým způsobem reflektuje Ostravu, kterou stále považuje za zásadní místo svého života i díla.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem rád, že se v poslední době stále více myslí na lidi, kteří představovali nějaký druh odboje proti totalitě."
Čestné občanství je nejvyšší formou ocenění města, poprvé bylo uděleno v roce 1935 prezidentu Masarykovi. Do současnosti bylo uděleno 71 oceněným, naposledy před pěti lety v roce 2017.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy