Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Máme prázdné vaky! Fakultní nemocnice v Ostravě hledá dárce krve

  • Ostrava,

Fakultní nemocnice Ostrava má velký problém s nedostatkem krve. Důvodem je covidová nemocnost a zvýšená operativa, právě kvůli opatřením spojeným s nákazou. Zdravotníci apelují na všechny dárce, aby neváhali přijít. Nejvíce je potřeba krevní skupina 0 a A.

Nedostatek krve je pro nemocnice vždy velkým problémem. V současné době s s ním potýká i Fakultní nemocnice v Ostravě. Důvodů je hned několik.

Jana Furková, doktorka FNO: "Je poměrně velká a intenzivní operativa v nemocnici. Běží další vlna epidemie covid, takže hodně dárců se nám odhlašuje a omlouvá z odběrů."

Do krevního centra je možné přijít od pondělí do čtvrtku i bez objednání. Veškeré informace jsou dostupné na webu Fakultní nemocnice nebo na bezplatné telefonní lince. Prvodárce čeká nejdříve odběr vzorku krve a teprve potom zjistí, jestli může nebo nemůže krev darovat.

Jana Furková, lékařka krevního centra FNO: "Může se nám stát, že dárce nedodrží dietu, to se nám stává hlavně u těch prvodárců, kteří nevědí, že nesmějí jíst tučná jídla, pít alkohol před darováním alespoň deset hodin. Pak jsou to mnohdy odstupy od vycestování z republiky a odstupy od choroby."

Motivací k dárcovství může být den tzv. paragrafu, úleva na daních, stravenky nebo např. proplacení jízdného. Většina ale daruje úplně z jiného důvodu.

anketa: "Dělám to proto, že má pocit, že můžu někomu pomoct, aniž by mě to něco stálo."

Nakonec se zúčastnil darování krve i náš štáb. Zatímco pro kameramana to byl 45. odběr, redaktorka darovala poprvé. Celý proces pro objednaného dárce netrvá ani hodinu.

Nahlásit chybu


K tématu
Průmyslové montáže s.r.o.,
Ostrava
od 27 000 Kč/měsíc

Detail

Dagmar Klocková, ČR
Ostrava
od 9 999 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

KOLOFIX, a.s., Ostrava
Ostrava
od 22 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail