Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ostravské zoo našla domov vzácná potápka malá

  • Ostrava,

Potápka malá nehnízdí v areálu Zoo Ostrava každým rokem. Základní podmínkou hnízdění této potápivé kachny je průzračná stojatá voda. Jedině v takové vodě může při potápění snadno zpozorovat a ulovit svoji kořist, kterou tvoří drobné rybky a bezobratlí živočichové. A taková situace nastala v zoologické zahradě právě letos.

V jednom z rybníků, který byl po rekonstrukci čerstvě napuštěn, se v průzračné vodě vyskytovalo množství rybího potěru i bezobratlých živočichů. 

Otakar Závalský, koordinátor biodiverzitních opatření v Zoo Ostrava: "Protože napouštění skončilo až v průběhu června, nikdo nepředpokládal, že by se letos mohly potápky malé vůbec objevit, natož zahnízdit. Ale stalo se! Jakoby tyto vzácné kachny vycítily, že mají v zoo prostřený stůl a okamžitě přiletěly a dokonce zahnízdily. Vylíhla se jim tři mláďata, vyvedení se ale dočkalo jediné. I tak se jedná o úspěšné vyhnízdění."

Mládě, které nemělo konkurenci se dožadovalo potravy až do října. 

Otakar Závalský, koordinátor biodiverzitních opatření v Zoo Ostrava: "Nicméně krmící samice věděla přesně, kdy má potravu mláděti pouze ukázat, ale už ji nepředat. Tak bylo mládě nakonec donuceno naučit se potápět a lovit samo."

Potápka malá (Tachybaptus ruficollis) je nejmenším druhem potápky v Evropě. Hnízdí obvykle v nižších polohách, do 600 m n. m. Hnízdním prostředím jsou mělké stojaté vody – převážně rybníky bez ohledu na jejich velikost, druh porostu a okolní prostředí. Je schopna zahnízdit i na zcela nepatrných zarostlých rybníčcích. Plovoucí hnízdo z vodních rostlin staví oba ptáci většinou dobře skryté v rákosinách. V jedné snůšce bývá 5–6 vajec, hnízdí od dubna do října 2x ročně. Živí se drobnými vodními živočichy.

Areál rozšíření potápky malé sahá od západní a střední Evropy přes západní Asii a Indii až po Čínu, Japonsko a Novou Guineu. Zahrnuje také většinu Afriky. Ve střední Evropě je převážně tažná. V posledních letech došlo na našem území k výraznému úbytku hnízdících ptáků. Hlavním důvodem jsou změny v rybničním hospodaření, které vedly k likvidaci vodních a plovoucích rostlin. V České republice je proto potápka malá zvláště chráněným druhem.

Nahlásit chybu


K tématu
PATRIOT SECURITY s.r.o., Ostrava - Hrušov
Ostrava
od 107 Kč/hod.

Detail

ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail