Při příležitosti 80. výročí ozbrojeného odporu vojáků 8. pěšího pluku z Czajankových kasáren si tyto dějinné události připomeneme co nejzajímavější formou pro co nejširší veřejnost, protože Frýdek-Místek má být v tomto směru skutečně na co hrdý.
Pietního aktu ve čtvrtek 14. března přímo na místě, kde stará kasárna stávala se společně s vedením města Frýdku-Místku zúčastní také Armáda České republiky, Československá obec legionářská a Společnost Edvarda Beneše. Hlavní vzpomínkovou událostí bude v sobotu 16. března rekonstrukce boje a další tematický program v areálu Faunaparku. Jednotky klubu vojenské historie Chotěbuz tam pod vedením Jána Labáka sehrají na připraveném bojišti zteč, jejíž scénář vznikl podle výpovědí vojáků, kteří se jí v roce 1939 zúčastnili. Čekají nás autentické přestřelky, zranění, dobové uniformy i vojenská technika. Do boje se zapojí na 40 vojáků, na české straně bránící kasárna bude pěchota, na německé i technika. Důstojníci Wehrmachtu přijedou na místo střetu v kabrioletu BMW, řadoví němečtí vojáci pak v nákladním autě Opel Blitz. Objeví se také obrněné auto Sdkfz 222 a protitankový kanón PAK 36. Přibližně půlhodinový boj, ve kterém Čechoslováci vystřílejí všechnu svou munici, bude určitě obrovským zážitkem.
Příležitost vidět dobové reálie bude také při komentovaných přehlídkách výstroje, na expozici vojenské techniky a v dobovém armádním táboře. Uvidíme mimo jiné například obrněný automobil OA vz. 30, čs. polní nemocnici a zbraně a materiál, které používala československá i německá armáda.
Uvedením do kontextu bude výstava Frýdek a Místek za nacistické okupace připravená ředitelem Státního okresního archivu ve Frýdku-Místku Tomášem Adamcem. Na několika přehledných panelech budou bližší informace o samotném boji u Czajankových kasáren, o místním odboji a jeho osobnostech, o občanském životě ve městě v době nacistické okupace a rovněž o osvobozování v roce 1945.
Knihovna F≈M u příležitosti výročí připravila odbornou přednášku, která válečnou historii našeho města představí v dalších zajímavých souvislostech. Historik Pavel Carbol se v ní zaměří na události roku 1939, na odpor posádky Czajankových kasáren proti německým jednotkám, které začaly obsazovat Československo a následné vyhlášení protektorátu.
foto: Roman Sýkora
Program
Čtvrtek 14. 3. / památník 3. praporu 8. pěšího pluku
16.00 / Pietní akt
Statutární město Frýdek≈Místek: Formální vzpomínka za účasti vedení města Frýdku-Místku, Armády České republiky, Československé obce legionářské a Společnosti Edvarda Beneše
Sobota 17. 3. / Faunapark
12.00–17.00 / Dobový vojenský tábor
KVH Chotěbuz: technika, zbraně a vojenský materiál čs. a německé armády
12.00–17.00 / Výstava Frýdek a Místek za nacistické okupace
Státní okresní archiv F-M: Boj u Czajankových kasáren, místní odboj, okupace a osvobozování v dobových reáliích / stodola
14.00 Rekonstrukce boje o Czajankova kasárna
KVH Chotěbuz: Dobová technika a uniformovaní vojáci v akci
14.45 Přehlídka vojenské techniky
KVH Chotěbuz: Komentované ukázky
15.00 Pavel Carbol: Boj o Czajankova kasárna – události roku 1939
Knihovna F≈M: Přednáška / stodola
15.30 Výstroj a výzbroj vojáků československé a německé armády
KVH Chotěbuz: Komentované ukázky
16.15 Protiletecká obrana, zdravotníci ČSA, jezdectvo ČSA, palba z minometů a protitankových děl
KVH Chotěbuz: Komentované ukázky
Akci 1939 Boj o Czajankova kasárna 2019 pořádá statutární město Frýdek≈Místek prostřednictvím Kultury F≈M. Za spolupráci děkujeme společnosti Slezan Holding a. s., Knihovně F≈M, Státnímu okresnímu archivu Frýdek-Místek, Klubu vojenské historie Chotěbuz a Muzeu Beskyd. Areál Faunaparku bude pro návštěvníky otevřen od 12.00 do 17.00. Vstup zdarma.
