Klavírní umění Mariana Lapšanského

  • 3. října 2019,
  • 16:51,
  • PR

Jako první se se svým klavírním recitálem v 66. sezóně Janáčkovy filharmonie představí vynikající slovenský pianista Marian Lapšanský. Jeho koncert je na programu 4. 11. 2019 od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy.

Protagonista koncertu je zároveň generálním ředitelem Slovenské filharmonie, dlouholetým pedagogem a organizátorem mnoha kulturních akcí na Slovensku. Než se definitivně rozhodl pro klavír, hrál i na housle. „Housle mi šly lépe než klavír, ale s klavírem jsem si mohl více vyhrát. A protože jsem se nedokázal vzdát všestrannosti klavíru a na oba nástroje jsem pak už neměl čas, vyhrál klavír,“ říká Lapšanský.

Večer zahájí melancholické Brahmsovy klavírní opusy s čísly 116-119. Následující Nálady, dojmy a upomínky Zdeňka Fibicha jsou pak podrobným hudebním deníkem inspirovaným skladatelovou pozdní láskou k mladičké Anežce Schulzové. Z tvorby Leoše Janáčka si Lapšanský vybral Sonátu 1. X. 1905, jejíž vznik podnítila tragická událost: při demonstraci za vznik české univerzity v Brně byl ubodán mladý dělník. Jedná se o jedno z nejdůležitějších děl české klavírní literatury vůbec. Druhá půle koncertu se pak ponese spíše v tanečně zábavnější poloze. Formát Malé suity s passacagliou Eugena Suchoně doplní skladby Isaaca Albénize inspirované hudbou z oblasti Pyrenejí.Základní škola Galaxie, s.r.o. - B. Martinů
Nový Jičín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., Vítkov - Podhradí
Vítkov
od 24 500 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Data Servis - informace s.r.o. ČR
Ostrava
od 245 do 350 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků