21. ročník MF Souznění překvapí novinkami

  • 1. listopadu 2019,
  • 17:20,
  • PR

Nečekaná programová překvapení chystá letošní ročník jinak tradičního Mezinárodního festivalu Souznění. Nabídne více než 400 hudebníků, tanečníků a účinkujících různých žánrů. K největším novinkám, které festivaloví nestoři připravili pro předvánoční čas od 12. do 15. prosince, patří například angažování frontmana kapely Lake Malawi Alberta Černého, kterého publikum zná i z jeho předchozího úspěšného projektu Charlie Straight.

„Lake Malawi za sebou mají přes 300 koncertů v Česku, Polsku, Velká Británii, Rakousku a na Slovensku. Vystupovali na britském The Great Escape Festival v Brigtonu, znají je návštěvníci Colour of Ostrava i Rock for People. Nikdy ale nebyli hosty Souznění. To jsme se letos rozhodli změnit a naštěstí jsme se s Albertem Černým rychle shodli, že přesahy žánrů jsou nám oběma blízké. Proto se objeví v programu galakoncertu,“ říká dramaturg a ředitel MF Souznění Zdeněk Tofel.  

Tím ale výčet zajímavostí už 21. ročníku festivalu nekončí. Mnohé jistě potěší spojení pěveckých hvězd, jakými jsou Ondřej Ruml, Hana Fialová, Lenka Szabó Hrůzová nebo Fernando Saunders, do jediného programu již zmíněného velkoryse pojatého galakoncertu, který se uskuteční na závěr celého Souznění ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vedení doprovodných orchestrů a kapel se ujmou dirigent Matěj Voda a hráč na klávesy, dramaturg, autor scénáře galakoncertu Jaromír Kračmer. „Všechny nás svedla dohromady, řekl bych, úcta k legendám, a tak si zahrajeme Beatles, jejichž legendární poslední album Abbey Road vyšlo před 50 lety,“ uvedl Z. Tofel.

Premiéru bude mít na letošním Souznění také Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava, na které vyrostli umělci působící v Cirku La Putyka, divadle Husa na provázku, hvězdy televizních pohádek, jakou je Kamila Janovičová – hlavní postava Tajemství staré bambitky nebo dnes už mezinárodně uznávaná pěvkyně Pavla Flámová, absolventka Schole Cantorum Basiliensis ve Švýcarsku.

„Přesto náš festival zůstává především folklorním. Z oboru lidové hudby se letos na Souznění poprvé objeví korsický soubor Meridianu, těleso, které čerpá z bohaté historie své země, opírá se o kulturní dědictví francouzské Korsiky a usiluje o zachování autentičnosti starého korsického zpěvu,“ upozornil šéf festivalu Tofel.

Souznění bude ve svátečním čase nabízet adventní a duchovní hudbu, jakou produkují Musica figuralis a Ensemble Versus, vánoční zvyky, koledy, bohaté lidové tradice, písně a tance v podání Valašského vojvody, Musicy Folklorica, souborů Baldrián, Valášek, Ostravica, slovenské Gajdošské ľudové hudby a mnohých dalších. K tomu jako obvykle atmosféru doplní umělecká řemesla i chutná gastronomie. 

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel začne ve čtvrtek 12. prosince ve Frýdku-Místku v kostele svatých Jana a Pavla chrámovou a duchovní hudbou.  V pátek se Souznění přesune do Kunčic pod Ondřejníkem, kde bude sál restaurace Huťařství patřit především Haně Fialové, nositelce Ceny Thálie v kategorii opereta - muzikál. 

Třetí festivalový den (14. 12.) bude vyhrazen Kozlovicím. Tam zavítají zahraniční hosté a také domácí kulturní dědictví v podobě tanečníků Ověnžoku (Owiynziok), svérázného horalského tance ze slezsko-polsko-slovenského pomezí. V neděli pak festival zavítá do Ostravy – Mariánských Hor a v podvečer vyvrcholí ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Více o programu na http://souzneni-festival.cz/ nebo na www.facebook.com/souzneni.

Základní škola Labyrint Lhota s.r.o.
Háj ve Slezsku
od 26 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Základní škola Gaudi, s.r.o.
Příbor
od 10 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

T-DIRIT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 14 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků