Komorním Divadlo „12“ uvede komedii Hodný pan doktor amerického dramatika Neila Simona

  • 4. listopadu 2019,
  • 6:57,

První činoherní premiérou 101. sezóny NDM bude 7. listopadu v komorním Divadle „12“ komedie Hodný pan doktor amerického dramatika Neila Simona (1927–2018). Jedná se o dramatizaci deseti povídek Antona Pavloviče Čechova, které s laskavou nadsázkou vyprávějí o velkých, ještě větších, ba dokonce život ohrožujících problémech malých, obyčejných lidí.

„Hodný pan doktor nabízí koláž přesně vypointovaných situací, které jsou volně propojeny postavou Vypravěče. Nechybí v nich laskavý humor a brilantní kresba lidských charakterů. V groteskní nadsázce zobrazuje autor obyčejné problémy hluboce lidským způsobem. Je to příležitost pro pět herců, kteří rozehrávají charaktery různých postav v jednotlivých příbězích. Diváci se například stanou svědky tragédie muže, který vybírá poplatek za podívanou, během níž předvede sám sebe jako utopence, v komické situaci se ocitne otec, který chce svému nezkušenému synovi dopřát první sexuální zkušenost v nevěstinci. Tragicky skončí jiný nešťastník, jenž v divadle kýchne svému nadřízenému na krk, a následný pocit viny ho osudově zdrtí,“ popisuje dramaturg Adam Gold.

Činohra Národního divadla moravskoslezského touto inscenací vzdává poctu třem výrazným osobnostem ostravského divadla. Režie se ujal Bedřich Jansa, který se k této látce vrací po 41 letech, kdy ji režíroval při jejím prvním uvedení v NDM (v roce 1978 na Komorní scéně Divadla loutek). „Pan Jansa je režisérem nejen činoherním, ale také operetním nebo operním. Alexandra Gasnárková, která hrála také v inscenaci z roku 1978, ztvárňuje v novém nastudování pochopitelně role zcela jiné, neméně zajímavé. Několika výrazných postav se ujal čerstvý jubilant Stanislav Šárský,“ přibližuje Adam Gold.

Inscenace staví především na hereckých výkonech a kvalitním textu, důsledně vychází z tragikomičnosti předlohy včetně laskavého humoru. Okouzlí komická návštěva u zubaře, který vlastně zubařem ani není; dojemné setkání postaršího páru, k němuž došlo zřejmě příliš pozdě; tragikomický osud muže, který vybírá vstupné za to, když se „jako“ utopí; nebo snaha otce dopřát synovi první sexuální zkušenost, přičemž ve veřejném domě to má dostat na starost ta otcova „první“. A dalších šest příběhů.

Pozorný divák – pamětník – může v novém nastudování hry najít řadu podobností ve scénografii i kostýmech s inscenací první. Spolu s Alexandrou Gasnárkovou a Stanislavem Šárským účinkují David Viktora, Kateřina Breiská (dříve Vainarová) a Petr Panzenberger.

Nedílnou složkou inscenace je živý hudební doprovod Vlastimila Ondrušky, ten je zároveň autorem hudby a psal ji už pro první uvedení inscenace před lety. Scénu nyní vytvořil David Bazika, kostýmy Alena Schäferová. 

Neil Simon byl bezpochyby nejúspěšnějším světovým dramatikem a nekorunovaným králem komediálního divadla posledních let. Za své dílo dostal 3x Cenu Tony (měl 17 nominací), za drama Ztraceno navěky dostal Pulitzerovu cenu. Podle jeho romantické komedie Bosé nohy v parku vznikl neméně slavný film s Jane Fondovou a Robertem Redfordem (ten hrál svou roli i na Broadwayi). Za scénáře pro filmy byl čtyřikrát nominován na Oscara. V roce 1983 bylo po něm jako po jediném žijícím dramatikovi pojmenováno divadlo – Neil Simon Theatre v New Yorku. Simonovy texty prozrazují bystrého pozorovatele a ukazují jeho schopnost dokonale pochopit a vykreslit charaktery postav, převést osudy i vztahy mezi lidmi do působivých tragikomických příběhů. Byl mistrem vtipných a břitkých dialogů. Jeho hry dávají skvělé příležitosti hercům, takový je i Hodný pan doktor (světovou premiéru měl v roce 1973). Celkem 22 Simonových her bylo přeloženo do češtiny a dočkaly se u nás 133 inscenací.

7. listopadu v 19.00 poprvé v nové premiéře před diváky.Jednota, spotřební družstvo v Hodoníně
Nový Jičín
od 14 300 Kč

Detail

EVD SPOLEK CZ s.r.o.
Ostrava-město
od 16 280 Kč do 20 000 Kč

Detail

SUNGWOO HITECH s.r.o.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků