Do Ostravy míří skutečná dirigentská legenda Vassily Sinaisky

  • 21. září 2020,
  • 9:32,
  • PR

Janáčkova filharmonie Ostrava stojí na prahu nové éry. Třetí největší orchestr v Česku se po více než 70 letech své existence dočká odpovídajícího zázemí a špičkových akustických podmínek pro hráče i posluchače v podobě nového koncertního sálu. Navíc do koncertní sezóny 2020/2021 vstupuje s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem, kterým se stává skutečná dirigentská legenda - Vassily Sinaisky.

Jméno Vassilyho Sinaiského má ve světě zvuk. Mezi lety 2010 a 2013 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zastával pozici hlavního hostujícího dirigenta v BBC Philharmonic Orchestra, kde má dnes čestnou funkci emeritního dirigenta, stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Za dobu své dlouhé a úspěšné kariéry řídil symfonické orchestry v Londýně, Vídni, Berlíně, Houstonu, Sao Paulu, Soulu, Petrohradu a dalších městech.

Jan Žemla, ředitel JFO: „Jedná se o jednu z nejzajímavějších osobností, s jakou jsme spolupracovali. To, že kývl na naši nabídku, svědčí o tom, že se mu orchestr líbí. Je přesvědčen o tom, že Janáčkova filharmonie potenciál má a že můžeme společně udělat spoustu zajímavé práce."

Do Ostravy nový šéfdirigent dorazí již ve středu 23. září, aby následující den mohl zahájit první zkoušku. Do nové funkce bude slavnostně uveden o týden později na Inauguračním koncertě, který se uskuteční ve čtvrtek 1. října v 19 hodin v Domě kultury města Ostravy. V první ostravské sezóně představí publiku své interpretace Stravinského Svěcení jara, Verdiho Requiem nebo Šostakovičovy Symfonie č. 10. Ujme se i Novoročního koncertu s valčíky a polkami Johanna Strausse mladšího.

Vassily Sinaisky, šéfdirigent JFO: „Janáčkovu filharmonii Ostrava jsem poprvé řídil v prosinci 2018. Nicméně již dříve jsem na ni slyšel hodně chvály, což na mě zapůsobilo. Nabídku k intenzivnější spolupráci jsem s potěšením přijal, neboť jsem doposud při práci s ostravským orchestrem zažil jen ty nejpozitivnější okamžiky. Proto se velmi těším na posílení své vazby s filharmonií, publikem, městem Ostravou i celou Českou republikou. Je to vzrušující období, Janáčkova filharmonie vyhlíží otevření nového koncertního sálu a já jsem velmi rád, že se mohu k orchestru připojit právě v této kapitole její hudební historie." 

Spojení slovanských kořenů, tedy ruský původ pana šéfdirigenta a kosmopolitní moderní přístup, je přesně to, co místnímu orchestru sedí. V budoucnu se můžeme těšit na rozšíření repertoáru filharmonie o některé anglické nebo ruské skladby, které má šéfdirigent v oblibě. Dá se očekávat, že spolupráce s Vassilym Sinaiskym nesporně přinese orchestru nové impulsy i mezinárodní renomé.Active Colour s.r.o. - pracoviště
Bruntál
od 3 650 do 3 650 Kč/měsíc

Detail

Alarm K+K elektronika s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Japonské dny v Ostravě

Více PR článků