Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vývoj akvaristiky – od historie k moderním trendům

Od prvních primitivních nádrží, které pocházely z antických dob, až po dnešní sofistikované systémy s automatickým řízením prostřednictvím chytrých zařízení, akvaristika prošla výrazným vývojem. Tento fascinující koníček, který spojuje lásku k přírodě s technickými dovednostmi, přitahuje nejen zkušené aquaristy, ale i nováčky do svého podmořského světa. Podívejme se blíže na vývoj akvaristiky od starověku až po současnost.

1. Historie

Akvaristika má kořeny sahající až do starověku, kdy si lidé začali udržovat ryby ve speciálně vyrobených nádobách. Nejstarší známé akvária pochází z Římské říše, kde byly ryby chovány v glazovaných nádobách. Později, v období středověku, se rozšířilo chování ryb v čínských zahradních jezírkách a japonských rybnících.

2. 19. století

Rozvoj moderní akvaristiky započal v 19. století. V roce 1850 bylo vyrobeno první skleněné akvárium. Jedním z propagátorů byl Philip Henry Gosse (6. dubna 1810 Worcester – 23. srpna 1888 Torquay) – britský přírodovědec, popularizátor vědy, naturalista, ale také zakladatel ornitologie na Jamajce či vynálezce mořského akvária.

3. 20. století

V tomto století se akvaristika stala populárním koníčkem po celém světě. Technologický pokrok umožnil výrobu filtrů, topidel a osvětlení, což umožnilo vytváření stabilních prostředí pro ryby. Také se začaly objevovat první komerčně dostupné potraviny pro ryby, což usnadnilo péči o ně.

4. Současnost

Dnešní akvaristé mohou využívat nejmodernější technologie. Automatizované systémy umožňují monitorování a úpravu parametrů vody pomocí chytrých zařízení, jako jsou mobilní aplikace. Existuje také rostoucí trend k ekologičtějším přístupům, jako je např. recyklace vody.

5. Nové trendy

V poslední době se objevují nové trendy v akvaristice. Mezi ně patří například "planted tanks" (nádrže s rostlinami), které zdůrazňují estetiku a ekologické rovnováhy. Jestli se chcete o takových akváriích dozvědět více – zkuste například tyto webové stránky https://www.rostlinna-akvaria.cz/. Také se zvyšuje zájem o chov exotických druhů ryb a korálů, a to i mezi začátečníky.

6. Vzdělávání a komunita

S rozvojem internetu a sociálních sítí se stala akvaristika také významnou součástí online komunit. Lidé sdílejí své zkušenosti, tipy a triky a podporují se navzájem prostřednictvím fór a sociálních médií. Existuje také mnoho webových stránek a YouTube kanálů věnovaných vzdělávání v oblasti akvaristiky. Také již děti na základních školách jsou vedeny k poznávání podvodního života.

Vývoj v akvaristice od starověku po současnost je fascinující cesta, která odráží jak technologické inovace, tak i změny v povědomí a zájmech lidí. S moderními technologiemi a rostoucím důrazem na ekologii a estetiku se zdá, že tento koníček má před sebou světlou budoucnost, která bude přinášet radost a inspiraci milovníkům podmořského světa po celém světě.V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Při nehodě auta s motocyklem v Třinci se těžce zranila motorkářka

16. května 2024 19:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke kolizi osobního automobilu s motocyklem spěchali ve čtvrtek odpoledne záchranáři do Koperníkovy ulice v Třinci. Hlášeno tam bylo vážné zranění motorkářky.

Biskup ostravsko-opavský požehnal prameny v Karlově Studánce při zahájení lázeňské sezóny

16. května 2024 12:31 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

16. května 2024 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.